Чому не можна ігнорувати симптоми метеоризму, від яких продуктів краще відмовитися і коли потрібно бігти до лікаря — про це розповіла член Національної асоціації дієтологів і нутриціології, дієтолог-гастроентеролог Яна Прудникова.

Що таке здуття живота і звідки воно береться взагалі

— Метеоризмом, або здуттям живота, називають скупчення газів у кишечнику, викликане різними відхиленнями у процесі травлення. Проявляється метеоризм збільшенням живота, спученням і почуттям розпирання. Ігнорувати подібні симптоми не варто — вони можуть вказувати на тяжкі захворювання шлунково-кишкового тракту.

Причин виникнення метеоризму досить багато — нижче ми розглянемо найбільш поширені.

Порушення харчування

Як правило, метеоризм викликають продукти з високим глікемічним індексом і продукти, які містять багато цукру. Наприклад перлова крупа, картопляні чіпси, рисова каша, крекери, молочний шоколад, манка, білий і коричневий цукор, фрукти, овочі і всі бобові. Отримавши глютен або глюкозу в більшій кількості, ніж зазвичай, організм не справляється — продукти починають повільніше засвоюватися, що дозволяє бактеріям розмножуватися.

Читайте також:  Доведено, що чай знижує смертність від серцево-судинних захворювань

Тому перше, що потрібно зробити при раптовому здутті, — скласти щоденник харчування останніх трьох днів і з ним піти до лікаря.

Порушення мікрофлори кишечника, поява дисбіозу

У деяких випадках змінюється якісне і кількісне співвідношення мікроорганізмів — з’являються чужорідні нетипові бактерії. Зазвичай це відбувається через недотримання правил особистої гігієни. Немиті руки, брудний посуд і брудні продукти провокують ріст бактерій, які виділяють метан, водень, сірководень і вуглекислий газ. Саме ці речовини провокують здуття живота.

Живіт

Паразитози і інфекція

Одні з найпоширеніших паразитів в організмі — лямблії. Проникаючи в жовчний міхур, вони викликають запалення і, як наслідок, газоутворення, бурчання і здуття живота. Негативно впливає на стан організму і ротавірусна інфекція. Заразившись ротавірусами, людина відразу ж починає відчувати біль у животі — у неї підвищується температура, з’являються напади блювоти.

Читайте також:  3 продукти для сніданку призводять до психічних проблем
Патологія верхніх відділів шлунково-кишкового тракту

Найчастіше це гастрити зі зниженою або підвищеною кислотністю. Гостра форма гастриту і запалення слизової можуть призвести до здуття, рідкого стільця або запору. До того ж при підвищеній кислотності людина страждає від нудоти та печії. А при зниженій — від нудоти, сухості шкіри і ламких нігтів.

Брак ферментів підшлункової залози

Через брак ферментів підшлункової залози порушується переварювання їжі. Заповнити відсутні ферменти просто. Наприклад, можна додати в свій раціон квашену, тушковану і свіжу капусту, йогурт з кокосового молока і закваски молочнокислих бактерій.

Біль в животі

Чи потрібно дотримуватись спеціальної дієти і йти до лікаря

Здуття — це симптом якого-небудь захворювання або стану. Спочатку потрібно з’ясувати його причину і вже потім займатися лікуванням, у тому числі дієтою (якщо знадобиться).

Читайте також:  Визначено найшкідливішу звичку, яка веде до передчасної смерті

Якщо біль і неприємні відчуття в животі не проходять протягом 72 годин, потрібно йти до лікаря. Однак якщо поряд зі здуттям з’являються білий, жовтий або коричневий наліт на язиці, виникає блювота, спостерігаються будь-які порушення стільця, а живіт стає твердим, вичікувати призначені години не варто — необхідно негайно звернутися до фахівця.