Наукова назва цього захворювання — печінковий стеатоз, в народі ж воно широко відомо як жирова хвороба печінки. Вона може бути спричинена надмірним споживанням алкоголю, гіпертонією або ж метаболічним синдромом (наприклад, діабет).

Що являє собою жирова хвороба печінки?

Коли жир в надмірній кількості накопичується в клітинах печінки, ми ризикуємо зіткнутися з цим захворюванням. Жирова хвороба печінки безпосередньо пов’язана з ожирінням, підвищеним рівнем холестерину в крові і підвищеним артеріальним тиском. У більшості випадків клітини заповнюються жиром і пропускають його в інші органи тіла.

Важливо пам’ятати, що печінка виконує життєво важливі функції: виробляє білки, регулює обмін жирів, виводить токсини з крові і контролює кількість амінокислот в організмі. І дуже важливо зберегти цей орган в хорошому стані і всіляко підтримувати його коректну роботу.

Існує кілька факторів, які підвищують ризик розвитку цього захворювання:

  • Жінки середнього віку
  • Надмірна вага і ожиріння
  • Діабет і підвищений рівень холестерину
  • Певні переваги в їжі
  • Алкогольна залежність
Симптоми жирової хвороби печінки

Жирова хвороба печінки

Найгірше в тому, що часто стеатоз печінки протікає безсимптомно. Це означає, що без медичної діагностики та відповідних досліджень виявити важко. Зазвичай це робиться за допомогою:

  • Аналізу крові (щоб дізнатися рівень трансамінази)
  • УЗД печінки (чим яскравіша і більша, тим більша вірогідність наявності цього захворювання)
  • Біопсії (щоб визначити стадію розвитку захворювання)
Читайте також:  Хто схильний до ризику смерті під час сексу

У деяких пацієнтів симптоми, пов’язані з жировою хворобою печінки, все ж є:

1. Біль у животі

Дискомфорт або поколювання в центральній або верхній правій частині живота. Цей біль ніяк не пов’язаний з фізичною активністю. Часто він може з’являтися після їжі, тому що шлунок розширюється і тисне на збільшену в розмірах печінку.

2. Здуття живота

Біль в животі

Асцит — це наявність рідини між вісцеральною і парієтальною очеревиною, і з’являється вона теж через захворювання печінки. Ознаками цієї проблеми є здуття живота, диспепсія, біль у нижній частині спини і утруднене дихання. Також може виникати набряк щиколоток.

3. Розлад шлунка

Якщо після кожного прийому їжі (навіть якщо це здорова їжа і в невеликих кількостях) виникає розлад шлунка, ви відчуваєте нудоту і у вас сильне газоутворення, то, можливо, це пов’язано із захворюванням печінки. Дуже часто люди, які страждають від жирової хвороби печінки, звертаються до лікаря, думаючи, що у них проблеми з шлунком, а після обстеження розуміють, що, виявляється, це стеатоз.

4. Втома

втома

Коли печінка працює некоректно, сповільнюється метаболізм. Взагалі це відбувається завжди, коли в якомусь важливому органі відбувається збій. Організм намагається захистити себе і «компенсує» цей недолік, перекачуючи менше крові.

У даному випадку це може призвести до незрозумілої хронічної втоми, появи проблем з концентрацією уваги, відсутності енергії. Людина може навіть втратити інтерес до своїх колись улюблених занять і віддати перевагу більшу частину часу залишатися в ліжку і спати.

Читайте також:  Ці продукти знижують ризик раку простати
5. Темний колір сечі

За кольором сечі можна визначити наявність тих чи інших захворювань. Адже ця рідина виводить токсини і шлаки з організму. Якщо жирова хвороба печінки є, то колір сечі стане більш темним, причому він не буде змінюватися протягом дня (норма, коли з ранку більш темна сеча, але протягом дня вона світлішає).

Зміни можуть торкнутися і калу: колір може стати білим або глинистим, а запах буде значно сильніше звичайного.

6. Зміни на шкірі

шкіра

Однією з ознак печінкового стеатозу є «жовтяниця». Мова йде про жовтуватий відтінок шкіри і слизових оболонок через підвищення рівня білірубіну в тканинах організму. Ще це може виникнути через руйнування еритроцитів або проблем в жовчному міхурі.

Інші зміни шкіри через жирову хворобу печінки: знебарвлена область шиї і пахв, кровоносні судини на обличчі, які полопалися, почервоніння долонь або судинні зірочки на спині, грудях, плечах. Під нігтями при цьому можуть з’явитися білі плями.

Жирова хвороба печінки і раціон харчування

Якщо у пацієнта діагностували жирову хворобу печінки, наступним кроком, природно, є відповідне лікування. На додаток до прийому ліків, призначених лікарем, важливо дотримуватися дієти з низьким вмістом жирів і не забувати про фізичні вправи. Ось кілька рекомендацій:

Читайте також:  Виявилося, що рис із пакетиків практично не є корисним для організму
1. Скоротіть споживання рафінованих продуктів

Хліб

Тут мова йде про борошно і цукри. Намагайтеся замість цих інгредієнтів їсти більше цільних злаків.

2. Спробуйте «середземноморську дієту»

Це один з найбільш здорових типів харчування, які тільки існують. Середземноморська дієта заснована на продуктах з низьким вмістом жиру або включає в себе здорові жири, наприклад такі, як оливкове масло.

3. Уникайте споживання алкоголю

Алкоголь

Алкоголь — один з головних ворогів печінки. Надмірне споживання алкогольних напоїв може призвести не тільки до розвитку стеатозу, але і до цирозу печінки.

4. Не приймайте певні лікарські препарати

Проконсультуйтеся з вашим лікарем, щоб дізнатися, які препарати можуть бути шкідливі для вашого стану. Швидше за все, він порадить вам знизити споживання анальгетиків, естрогенів та протизапальних засобів.

5. Займайтеся спортом

Фізичні вправи — наш вірний союзник. Ви почнете краще себе почувати, а печінка поступово повернеться до свого нормального режиму роботи». Ви можете гуляти в парку, вигулювати собаку, їздити на велосипеді або плавати. Вибирайте той вид діяльності, що вам більше по душі, і займайтеся не менше 3 разів на тиждень.