Серце, мозок і шкіра — органи, яким ми приділяємо пильну увагу з їх величезної ролі в стані нашого здоров’я. Але в нашому організмі є органи, про яких ми згадуємо вкрай рідко і лише в тих випадках, коли вони дають про себе знати через біль. Наприклад, жовчний міхур.

Для чого потрібен жовчний міхур?

Жовчний міхур — це маленький мішечок, в якому накопичується жовч, яка виробляється печінкою. Жовчний міхур виділяє жовч невеликими порціями через міхурову протоку в тонкий кишечник, де вона допомагає розщеплювати з’їдену їжу — особливо жири.

Як правило, жовчний міхур рідко привертає до себе увагу, проте іноді протока, яка пропускає жовч, може перекриватися, приводячи до проблем, наслідки захворюваннями жовчного міхура.

Читайте також:  Лікар рекомендує дешеві альтернативи корисним суперпродуктам
Що може піти не так?

Одними з поширених порушень роботи жовчного міхура є:

  • Камені в жовчному міхурі (холелітіаз). Це стан, при якому маленькі камені, а іноді й великі, утворюються всередині жовчного міхура. Вони можуть викликати біль, звану «жовчними коліками» (див. нижче), однак у 90% людей з жовчними каменями відсутні симптоми. Якщо ж камені призводять до появи дискомфорту, швидше за все, вони присутні в жовчному міхурі далеко не один рік. З невідомих причин, якщо жовчні камені «сидять» в жовчному міхурі довше 10 років, ризик появи симптомів знижується.
  • Жовчні коліки. Цей термін описує напади гострого болю, пов’язаного з блокадою міхурової протоки жовчними каменями. Жовчний міхур починає різко згортатись, щоб зняти блокаду, викликаючи тим самим спазматичний (а іноді і тривалий) гострий біль. Зазвичай епізод жовчних кольок триває 1-2 години. Вони можуть повторюватися, хоча з інтервалом у кілька років.
  • Запалення жовчного міхура (холецистит). Запалення жовчного міхура може бути викликано жовчними каменями, зловживанням алкоголем, інфекціями і навіть пухлинами, що викликають скупчення жовчі. Однак камені є найчастішою причиною холециститу. Організм може зреагувати на подразнення, викликане жовчними каменями, змушуючи стінки жовчного міхура опухати. Епізод запалення може тривати від кількох годин до кількох днів, нерідко супроводжуючись жаром. У 20% випадків запалений жовчний міхур може заражатися кишковими бактеріями. Якщо жовчний міхур розірветься, необхідне невідкладне хірургічне втручання. Підозра на холецистит потребує медичного спостереження, особливо при наявності підвищеної температури.
  • Не функціонуючий жовчний міхур або хронічна хвороба жовчного міхура. Через регулярні епізоди запалення або жовчні камені жовчний міхур може зарубцюватися і затвердіти. В такому випадку симптоми приймають постійний невизначений характер, включаючи відчуття переповненості шлунка, нетравлення і збільшення газоутворення. Хронічна діарея є поширеним симптомом, особливо після прийому їжі і до 10 разів на день.
Читайте також:  Названо одну з головних причин епідемії ожиріння

Жовчні камені і блокування протоки міхура можуть не супроводжуватися симптомами, і виявити їх вдається лише при діагностичному рентгені іншого стану або навіть при хірургічній операції.

Якщо ви помітили неполадки, пов’язані з жовчним міхуром, не відкладайте візит до лікаря. Своєчасний і швидкий початок лікування допоможуть повернути жовчний міхур в дію.