Шкіра, волосся і нігті можуть сигналізувати про проблеми зі здоров’ям. Іноді зміни можуть бути єдиним симптомом.

У нормі нігтьова пластина повинна бути рівною, вільний край нігтя не загинається вниз і не «згортається в трубочку». Нігті повинні бути міцними, але при цьому залишатися гнучкими. Ростуть здорові нігті досить швидко – приблизно на міліметр за тиждень, але швидкість росту на всіх пальцях різна і може відрізнятися в залежності від сезону, тому за тиждень ніготь при сприятливих умовах може вирости і на три міліметри.

Багато людей скаржаться на нерівності нігтьової пластини, але кажуть, що це не зміна нігтя, а «так і було». Така ситуація дійсно не рідкість – найчастіше нерівності нігтьової пластини виникають через травму основи росту. А таких травм протягом життя і особливо в дитинстві, буває багато. Не виключено, що нерівна пластина – наслідок удару, отриманого багато років тому. З часом пластина здатна відновлюватися, але іноді пошкодження можуть бути серйозними.

Насторожити повинні борозни і западини, якщо вони з’явилися на більшості або всіх нігтях і при цьому не було травм. Це може говорити про серйозне порушення кровообігу, отруєння токсинами або авітаміноз.

Поява білих цяток або смужок на пластині може говорити про стрес і серцево-судинних захворюваннях.

Пожовтіння пластини може бути пов’язано з манікюром – в пластину можуть вбиратися барвники лаку. Якщо зняти лак і почекати кілька днів, жовтизна повинна зійти. Але також пожовтіння нігтів, якщо виною цьому не було забруднення пластини, може свідчити про хвороби печінки і жовчного міхура.

Ламкість нігтів може бути наслідком дефіциту вітамінів, гормонального збою – так, під час вагітності через гормональні зміни багато жінок стикаються з погіршенням стану нігтів. Але ламкість може бути ознакою грибкової інфекції.

Особливо схильні до неї жінки, які носять стійке покриття. Якщо покриття пошкоджено, потрібно якомога швидше зняти його, інакше в тріщинку може потрапити грибок, який буде дуже швидко розвиватися під покриттям. У запущених випадках ви можете позбутися нігтя, і потім доведеться дуже довго чекати, поки пластина відросте заново.