Зловживання алкоголем вбиває нейрональні стовбурові клітини, з яких утворюються нервові клітини у дорослому мозку – згідно з дослідженням у мишей, опублікованим журналом “Stem Cell Reports”.

Автори роботи сподіваються, що в майбутньому їх результати будуть сприяти розвитку способів лікування пошкодження мозку у людей, які страждають від зловживння алкоголем.

Дослідники Медичного відділення університету Техасу в Галвестоні, штат Техас, під керівництвом доктора Пінг Ву, використовували у своїй роботі сучасну методику маркування нейрональних стовбурових клітин у мозку гризунів. Це дозволило їм спостерігати їх міграцію та розвиток у спеціалізовані нервові клітини, а також вплив довготривалого споживання алкоголю на ці процеси.

Виявилося, що регулярне споживання алкоголю найбільше вплинуло на три регіони мозку, в якому процес створення нових нейронів відбувається активно. Найбільш сприйнятливим до його шкідливого впливу було так звана підкамерна зона, в якій загинула більшість нейронних стовбурових клітин. У всіх трьох областях дослідники також виявили порушення в диференціації цих клітин у зрілі клітини нервової тканини.

Взагалі алкоголь завдав більше шкоди мозку самиць – це спричинило значне зменшення пулу стволових клітин у зоні підкамери.

Давно відомо, що тривале зловживання алкоголем може спричинити пошкодження мозку. За словами доктора Пінг Ву, новітнє відкриття може допомогти в майбутньому розробити ефективні методи лікування пошкодження мозку у людей, які зловживають алкоголем. Однак, перш ніж це станеться, вчені повинні краще зрозуміти вплив алкоголю на стовбурові клітини нейронів на різних стадіях їх розвитку, в різних регіонах мозку та за статтю.