Ходьба — це не просто можливість дістатися з пункту А в пункт Б. З допомогою такого методу можна суттєво покращити своє здоров’я. Користь ходьби практично безцінна, адже в цей час задіюються біомеханічні і нейрофізіологічні процеси, які благотворно впливають на весь організм. Детальніше про користь ходьби розповідається в даному матеріалі.

Користь ходьби

Під час ходьби здійснюється складна діяльність м’язів тулуба і кінцівок. Примітно, що в цьому процесі задіяні практично всі м’язи. Ноги переміщуються відразу у трьох площинах: вертикальній, поперечній і поздовжній. Чим швидше ходьба, тим вище амплітуда вертикальних переміщень, а також активніше робота зв’язково-м’язового апарату і інтенсивніша витрата енергії. За рахунок ходьби активізується кровообіг, прискорюються обмінні процеси. Завдяки ходьбі можна суттєво оздоровитись. Ось кілька основних параметрів поліпшень, які наступають через це заняття:

 • Зміцнення дихальної, м’язової і серцево-судинної систем;
 • Активність м’язів покращує потік крові по венах, що робить ходьбу відмінною профілактикою варикозу, а також сприяє виведенню шлаків з організму;
 • Завдяки ходьбі відбувається жироспалювання. Так, за 15 хвилин ходьби в середньому темпі спалюється 100 кілокалорій;
 • Ходьба добре впливає на чоловіків, так як знімає застійні процеси в області малого тазу;
 • Профілактика соматичних захворювань, а також гіподинамії, хвороб опорно-рухового апарату;
 • Поліпшення імунітету;
 • Благотворний вплив на психічне здоров’я, поліпшення сну, підвищення витривалості;
 • Стабілізація артеріального тиску;
 • Покращення фізичної витривалості, аеробних можливостей організму (особливо при швидкій ходьбі);
 • Поліпшення роботи травної системи, особливо кишечника;
 • Зміцнення судин і кісток. Ходьба є відмінною профілактикою артриту.
 • Поліпшення настрою, позбавлення від стресів, тривоги.

Також потрібно розуміти, що в деякій мірі ходьба навіть корисніше бігу. Ефект, який справляють два цих види діяльності, однаковий, так як задіюються ті ж м’язи. Однак при бігу потрібно більше сили, витривалості і підготовленості. До того ж при сильній надмірній вазі біг може пошкодити суглоби і серце. До цього виду спорту варто переходити тільки тоді, коли звичайна ходьба перестала приносити результат.

Показання та протипоказання

Ходьбою же можна займатися в будь-якому віці. Людина може вибрати темп, тривалість і маршрут прогулянок в залежності від свого самопочуття. Так, серед показань є знижений імунітет, млявість, слабкість і занепад сил. Ходьба допоможе позбутися від цих симптомів.

А ось список протипоказань набагато ширше:

 • Серцево-судинні порушення, аритмія, перенесені інсульт, інфаркт;
 • Легенева недостатність;
 • Високий артеріальний тиск;
 • Хронічні хвороби нирок і цукровий діабет;
 • Загроза відшарування сітківки, глаукома;
 • Простудні та інші захворювання в гострій формі.
Як правильно ходити і скільки

Ходьба ходьбі ворожнечу. Правильна ходьба заснована на кількох важливих правила. По-перше, необхідно не шкодити самому собі: інтенсивність і тривалість такого тренування повинні відповідати конкретному стану людини. По-друге, потрібно дотримувати принципу поступовості — темп, час ходьби не повинні занадто різко діяти на організм. І нарешті, тренування у вигляді ходьби потрібно проводити із завидною регулярністю. Краще всього ходити кожен день, але допустимо гуляти і три-чотири рази на тиждень по півгодини як мінімум.

Ходити можна спеціально — вийти на пробіжку у кросівках, спортивному костюмі і займатися. А взагалі потрібно ходити постійно, завжди, замінити машину і поїздки на громадському транспорті на ходьбу. До роботи, магазину, аптеки, просто в кафе — завжди тільки пішки. Якщо місце призначення знаходиться занадто далеко, то хоча б пару-трійку зупинок потрібно проходити пішки. Примітно, що прогулянка вранці допоможе підбадьоритися, а вечірня ходьба поліпшить сон.

Тривалість прогулянки для досягнення оздоровчого ефекту має бути не менше 35 хвилин при середньому темпі 6-7 км/год, а пульсі — 65-80 ударів в хвилину. Якщо ви не занадто натреновані, то можна здійснювати прогулянкову ходьбу зі швидкістю 4 км/год. На перший час потрібно ходити не менше 20 хвилин, а потім збільшувати навантаження, включаючи тривалість тренування і темп. При прискореній ходьбі ефект на здоров’я буде максимальним.

В такому темпі потрібно тренуватися не менше декількох місяців до тих пір, поки проходження 6-10 км/год не буде для вас пліви справою. Після цього просто потрібно підтримувати терапевтичний ефект і займатися ходьбою також регулярно.

До речі, не меншою користю володіє ходьба на місці. Це може не тільки надати загальнозміцнюючу дію, але і підвищити витривалість. Ефект буде не таким вираженим, але аналогічним, як і у ходьби по вулиці. Потрібно починати ходити з 10 хвилин, потім збільшувати навантаження до 60-90 хвилин.

Непоганим способом оздоровлення стане і ходьба по сходах, тому варто відмовитися від використання ліфта. Поступово можна перейти до крокуванню через сходинку. Це буде надавати зміцнюючу дію на м’язи, стабілізує артеріальний тиск, покращує роботу серцево-судинної системи і знизить вагу. Відомо, що ходьба по сходах може спалити набагато більше калорій, ніж звичайна. Переваги такого тренування в тому, що на ньому не треба виділяти час — просто забудьте про існування ліфтів і крокуйте до потрібного поверху пішки. Через деякий час ви помітите благотворний ефект на своє здоров’я.