Велика кількість суперечливої інформації про правильне харчування здатне збити з пантелику навіть самого активного прихильника здорового способу життя. Галина Незговорова, спираючись на новітні наукові дослідження, спростовує 10 найпоширеніших міфів про їжу.

Запивати їжу водою – порушувати травлення

Якщо випити більше однієї склянки води в процесі трапези, можна не порушити, а лише злегка уповільнити процес перетравлення їжі в шлунку. Кілька ковтків води навіть корисні – і не тільки для змочування їжі в роті, але і щоб не поперхнутися, коли їжа приймається в поспіху або слинні залози виділяють недостатньо слини. Тривалість, якість перетравлення і засвоєння інгредієнтів з продуктів харчування, які надійшли у людини залежать від її індивідуальних особливостей травної системи. Якщо виділяється достатня кількість травних соків (соляної кислоти, ферментів), то в якому б вигляді не надійшла їжа (з водою або без неї), вона буде добре перероблена.

Курячі яйця підвищують рівень холестерину в крові

Раніше вважалося, що для зниження холестерину в крові необхідно повністю виключити продукти тваринного походження, що містять холестерин. Проте наукові дослідження довели відсутність позитивної кореляції між прийомом в їжу яєць і рівня холестерину. А ось для його корекції в крові слід обмежити в своєму раціоні сіль, фастфуд і солодощі промислового виробництва, збільшивши кількість продуктів, багатих клітковиною.

Приймати їжу після 18:00 – шкідливо

В умовах життя в мегаполісі практично всі сучасні люди працюють довше, повертаються додому і лягають спати пізніше, ніж це було в минулому столітті. Нічого поганого немає в тому, щоб розслабитися в кінці робочого дня в приємній для себе обстановці за вечерею. Головне, щоб вечеря відбулася не пізніше, ніж за 2-3 години до сну і щоб перевагу було віддано легким низькокалорійним стравам в адекватній кількості. Наприклад, свіжий овочевий салат з відвареним м’ясом (або м’яким сиром, вареним яйцем), помірно приправлений міксом з рослинних олій; нежирний йогурт з насінням льону або чіа.

Їжа, приготована в мікрохвильовій печі, – не корисна

За результатами тестування FDA, приготування їжі в мікрохвильовій печі не тільки безпечно, але ще й дозволяє зберегти поживні речовини в більшій кількості в порівнянні з іншими способами приготування. При цьому рівень радіації від печі набагато нижче допустимих міжнародних норм опромінення і не несе шкоди здоров’ю.

Однак слід звернути увагу на наступні моменти:

  • при купівлі СВЧ-печі віддавайте перевагу відомим маркам і вимагайте сертифікат безпеки (згідно з санітарними правилами норма випромінювання електромагнітного поля не повинна перевищувати 10 мкВт/см2 при відстані 50 см);
  • розігрівати їжу слід тільки в термостійкій посуді (скляній, керамічній) або в пластиковій зі спеціальним маркуванням (для СВЧ-печі).

Категорично не можна використовувати металевий посуд; чим далі ви знаходитесь від джерела випромінювання, тим менше його вплив на вас. Тому під час приготування або розігрівання їжі краще вийти з кухні.

Сніданок з’їж сам, обід розділи з другом, вечерю віддай ворогові

Буквально слідувати даній пораді я б не радила. Відомо, що вибір часу прийому їжі – питання індивідуальне, він залежить від ритму життя, традицій та багатьох інших факторів. Сніданок не обов’язково повинен бути рано вранці, і тим більше він необов’язково повинен бути рясним. Однак прийом їжі як такої в першу половину дня необхідний, щоб запобігти застійні явища в жовчному міхурі, що сприяють каменеутворенню. Цей орган за ніч наповнюється жовчю, і потрібен хоча б легкий прийом їжі, щоб скоротити і виділення жовчі у кишечник, допомагаючи останньому краще працювати.

Вітамінні добавки

Одна з найбільш суперечливих тем в сучасній науці. Багато як прихильників, так і супротивників щоденного прийому вітамінів в капсулах або таблетках. З одного боку, правила здорового харчування ставлять під сумнів необхідність в них. Але в даний час ніхто не стане заперечувати, що теперішні продукти істотно відрізняються за вітамінним і мінеральним складом від тих, що ми вживали десяток років тому. Тому ми можемо недоотримувати з їжі корисні речовини. Також потреба у вітамінах залежить від індивідуального способу життя з урахуванням стану здоров’я, наявності шкідливих звичок – все це досить складно самостійно прорахувати. Тому вибір вітамінного комплексу, якщо він необхідний, все ж варто довірити своєму лікарю.

Фруктово-ягідні фреші – це кращі напої для здоров’я

Так, порівняно з пакетними соками і газованими солодкими напоями в пластикових пляшках. Однак фруктово-ягідний фреш – напій, що містить велику кількість цукру. Особам, контролюючих свою вагу, слід це враховувати. У день достатньо не більше 1-2 склянок такого фрешу, і не забувайте про дари природи в натуральному вигляді. А тим, у кого є хронічні запальні захворювання шлунково-кишкового тракту в період загострень, такий напій і зовсім слід виключити з меню.

Молоко протипоказано дорослим

Якісне молоко – корисний продукт харчування. Але тільки для тих, у кого в достатній кількості виробляється фермент лактаза, яка розщеплює вуглевод молока – лактозу. На жаль, багато з віком, а часом і з народження позбавлені такої здатності. Ось їм пити молоко дійсно не рекомендується. Обмеження молока в меню стосується також осіб з надлишковою масою тіла або ожирінням, так як лактоза – це молочний цукор.

Чим більше п’єш води, тим здоровіше тіло

Оптимальна кількість води в добу залежить від безлічі факторів: віку людини, статі, маси тіла, фізичного навантаження, пори року, стану здоров’я (наявності захворювань серця, нирок). В середньому – 30 мл на 1 кг нормальної маси тіла. Причому враховується не тільки вода в чистому вигляді, але і вся прийнята рідина! Орієнтир потреби у воді для організму людини – виникнення спраги і зміна кольору сечі (у нормі її колір – солом’яно-жовтий). Є бажання пити – пийте, а ні – змушувати себе не потрібно. Крім того, поширена думка про те, що необхідно випивати 8 стаканів води в день, науково ніким не обґрунтований.

Алкоголь як аперитив

Вживати алкоголь немає жодної харчової потреби! Навпаки, є переконливі наукові дані про підвищення ризику виникнення ракових захворювань при його щоденному вживанні, причому незалежно від міцності напою. Крім того, відомо, що такий аперитив не тільки підвищує апетит, але і сприяє переїданню, а відповідно, набору зайвих кілограмів. Гарний настрій та приємне суспільство без всякого алкоголю сприяють ефективному травленню. Але в деяких випадках, якщо без чарки цей процес не в радість, можна дозволити собі невелику кількість спиртного, але тільки не кожен день!

Текст: Галина Незговорова, гастроентерологдіетолог, кандидат медичних наук, консультант клініки «Борис», експерт програми «Сніданок з «1+1» (рубрика «Поради дієтолога»)

Джерело: xxl.ua