За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в світі все більше людей гинуть від серцево-судинних захворювань. Однією з причин зростаючої статистики є те, що не всі люди в повній мірі володіють знаннями про цю недугу. Існує чимало міфічних версій про те, як хвороби серця розвиваються, як відчуваються, які дії потрібно робити, а що навпаки робити не слід.

У цій статті ми розставимо всі крапки над ї і розвіємо найпоширеніші міфи про здоров’я серця.

Міф №1: не потрібно вимірювати тиск

Багато хто вважає, що вимірювання тиску – не найважливіше заняття, пов’язане з власним здоров’ям. Вони вважають, що при підвищенні або зниженні тиску відчують, що з ними щось не так. Але насправді це не завжди так. Досить часто гіпертонія протікає без будь-яких симптомів. Але ж ця недуга може стати причиною розвитку серйозних проблем з серцем.

За словами лікарів, неможливо впоратися з підвищеним тиском після того, як вас почали турбувати головні болі, проблеми в нирках. Адже явних ознак захворювань не є, але стан людини може тільки гіршає. Саме з цієї причини медики настійно радять регулярно міряти тиск, тим більше зараз прилади для цього доступні кожній родині. Якщо цифри збільшуються, то необхідно терміново звертатися до фахівців.

Примітно, що гіпертонія — це запобіжна причина утворення серцево-судинних захворювань. Щоб її не допустити, слід дотримуватися здорового способу життя, правильно харчуватися, включити в свій графік фізичні навантаження.

Міф №2: серцеві хвороби однакові у чоловіків і жінок

Серцево-судинні захворювання не можуть протікати однаково у представників різних статей. Прояви недуги у чоловіків і жінок різні. Наприклад, у чоловіків симптоми інфаркту більш типові, а у представниць слабкої статі часто трапляється так званий «мовчазний інфаркт». Він протікає без будь-яких видимих симптомів. У чоловіків, як правило, за місяць до серцевого нападу виникають проблеми зі сном, надмірна втома, стрес. Тим не менш, всі людям рекомендують бути уважнішими до свого стану.

Міф №3: серце болить зліва

Вважається, що серце розташоване зліва (адже з цього боку ми чуємо його удари), а значить, і боліти при недугах теж повинно ліворуч. Насправді ж серце розташовується в центральній частині грудної клітини, а верхівка спрямована вліво-вниз і вперед. Саме з цієї причини виникають такі відчуття. Найчастіше серце болить не зліва, а в центрі за грудиною.

Міф №4: серце коле

Вважається, що серце коле, але колючі болі не характерні для серця. Як правило, так відгукується кістково-м’язова система, в якій виникли якісь проблеми.

Міф №5: сердечникам не можна займатися фізкультурою і спортом

Багато хто вважає, що при захворюваннях серця і судин слід лежати на дивані і берегти себе. Будь-яке навантаження, мовляв, позначиться на стані цієї системи і погіршить її роботу. В такому випадку навпаки небезпечний малорухливий спосіб життя. Звичайно, не варто бігати марафони (це дійсно може бути небезпечно), але от збільшити фізичну активність слід. Можна більше ходити пішки, займатися плаванням або іншими видами спорту, робити зарядку вранці. Пам’ятайте, що людей, яким абсолютно протипоказане фізичне навантаження, вкрай мало. Тому такі питання слід спочатку адресувати лікарю — він не тільки призначить грамотне лікування, але і проконсультує з приводу фізкультури.

Міф № 6: валідол врятує від усіх проблем із серцем

Ні, ні і ще раз ні. Люди звикли пити ці ліки при болях в грудях, але це може бути небезпечно. Якщо виникли болі за грудиною, які тиснуть або печуть та тривають вже більше п’яти хвилин, то потрібно відразу ж викликати швидку допомогу. А валідол — це лише м’ятна таблетка, яка не має відношення до серцевого м’язу.

Міф №7: кому судилося отримати інфаркт, той його отримає

Насправді більшу частину серцево-судинних захворювань можна запобігти. За словами експертів, для цього достатньо лише змінити спосіб життя — відмовитися від шкідливих звичок, збільшити фізичну активність, правильно харчуватися, нормалізувати вагу і спати достатню кількість годин.

Міф № 8: для підтримки серця потрібно пити спеціальні препарати

Насправді не існує спеціальних «вітамінів» для серцевого м’яза. Серце здатне саме себе відмінно підтримувати. Однак на незнанні людей непогано заробляють фармацевтичні компанії і маркетологи, які придумують цю дурницю. Для допомоги серцю потрібно, як вже писалося вище, змінити спосіб життя. Якщо вже виникли проблеми з серцем, слід звернутися до лікаря, який призначить спеціальні препарати, а не ніякі не вітаміни. Це можуть бути ліки від тиску, для зниження рівня холестерину і так далі.

Міф №9: калій допоможе серцю

Вважається, що чим більше ми калію їмо, тим краще нашому серцю. Але насправді надмірна кількість цього елемента теж може привести до проблем. Потрібно просто дотримуватися добову дозу калію, щоб не тільки серце, але і інші частини тіла були в порядку. Так що навряд чи вас врятують родзинки, курага або банани у величезних кількостях, як і добавки з цим компонентом. Найкраще буде налагодити своє харчування, щоб воно було збалансованим.

Міф №10: спочатку лікуватися БАДами

Деякі помилково думають, що БАДи при виявлених хворобах серця зможуть допомогти. А коли цього не відбувається, починають застосовувати ліки. Варто зрозуміти, що це тільки даремно витрачений час і втрачене здоров’я. Приймаючи БАДи, ви просто ігноруєте свій діагноз і плюєте на власне серце. При виявленні проблем з серцем строго дотримуйтесь рекомендацій лікаря, щоб не погіршити власне становище.