Якщо регулярно забуваєте потрібне слово або відчуваєте, що стали занадто недовірливі, – це привід завітати до лікаря.

Деменцію часто плутають з втратою пам’яті. Але забудькуватість, навіть в клінічній стадії, – лише один із симптомів старечого недоумства. Мало того, не обов’язковий.

При деменції пошкоджуються або руйнуються клітини головного мозку. Причому спочатку в різних його частинах. У кого-то насамперед дійсно страждають області, пов’язані зі зберіганням спогадів. В іншому випадку під ударом виявляються поведінкові функції. У третьому клітинне руйнування впливає на швидкість мислення, здатність розмовляти або орієнтуватися в просторі.

Чим далі прогресує захворювання, тим більше областей мозку воно зачіпає. І не зупиняється, поки не стирає повністю особистість людини.

Від старечого недоумства сьогодні страждають близько 50 мільйонів чоловік по всьому світу. Щорічно до цієї цифри плюсуються нові 10 мільйонів.

Видів деменції багато – від всім відомої хвороби Альцгеймера до різноманітних судинних порушень. Погана новина-це не лікується. Але є і хороша: розвиток недоумства можна призупинити, а деякі його симптоми згладити майже до повного зникнення. Головне-вчасно помітити.

Які ранні симптоми деменції

1. Складнощі з пошуком відповідного слова

“Ось крутиться на язиці, а згадати не можу!” – у таких ситуаціях бував майже кожен, навіть молода і повністю здорова людина. Але одна справа, якщо ці випадки — разові або нечасті, і зовсім інша, якщо вони починають повторюватися день у день. Погіршення здатності підбирати слова – одна з ранніх і найбільш яскравих ознак наступаючої деменції.

2. Почастішала забудькуватість

Забувати, де лежать ключі або телефон, час від часу нормально. Але якщо людина починає регулярно втрачати речі, не може згадати, що з’їв на сніданок або про що розмовляв вчора з колегою, це свідчить про когнітивні порушення, які розвиваються.

3. Тривожність, недовірливість

Наївний оптимізм – властивість юності. З віком всі ми стаємо трохи циніками, песимістами і перестаємо вірити в рожевих поні. Це нормально. Погано, якщо ще вчора життєрадісна людина раптом починає не довіряти людям і світу, шукати у всьому підступ. “Хороша знижка? Напевно товар прострочений!”, “Сусідка пригостила пирогом? Напевно, отруїти мене хоче!”, “Запропонували взятися за новий проект? Тільки тому, що від нього всі нормальні люди відмовилися!”

Такі тривожність і недовірливість, особливо якщо вони проявилися в характері досить різко, — теж нехороший симптом.

4. Постійні перепади настрою, депресія

Пошкодження клітин мозку може впливати на вироблення важливих гормонів, в тому числі регулюють настрій. У багатьох хворих деменцією на самій початковій стадії захворювання спостерігалася депресія.

5. Зміни особистості

Неважливо, в який бік вони відбуваються. Можливо, вчорашній життєрадісний екстраверт раптом став буркотливим. Або, навпаки, недавно сором’язлива людина раптово перетворилася в надто товариського. Будь-які зміни в характері, темпераменті, комунікативності – сигнал, що насторожує.

6. Порушення орієнтації в часі і просторі

Регулярно не можете згадати, яке сьогодні число або день тижня? Або раптом виявили, що забули коротку дорогу до автобусної зупинки, Не зрозумійте, де знаходиться двері в потрібний кабінет, хоча бували в ньому не раз? Десь ваш мозок збоїть. Варто з’ясувати, де. І чи не небезпечно це.

7. Втрата інтересу до хобі

Апатія, зниження інтересу до занять, якими ви захоплювалися багато років (будь то спорт, колекціонування, бісероплетіння), спроби уникати спілкування — навіть з близькими друзями — ще один симптом підкрадається деменції.

8. Безцільність

Людина бере сумку і йде начебто в магазин, але повертається без покупок. Буває, бродить по будинку або офісу туди-сюди без видимої мети. Знову і знову задає одні й ті ж питання, хоча вже отримував на них відповідь. Такі поведінкові складності говорять про втрату здатності до планування і зосередження. Що теж є нехорошою ознакою.

9. Втрата здатності стежити за логікою розмови або багатослівність

Порушення в роботі мозку не дають людині сфокусуватися на темі Розмови. Він постійно збивається на сторонні речі. Наприклад, в бесіді про користь яблук може раптом вдаритися в спогади, практично не пов’язані з основною фабулою: “Ой, які я смачні яблука їв в селі у прабабусі! У неї був величезний сад. А будинок їй Дід побудував, всім би таких чоловіків!»

Через здатність формулювати думки чітко і коротко, яка втрачається людині доводиться пускатися в розлогі міркування. А в процесі вона нерідко забуває, про що, власне, хотіла сказати.

10. Схильність постійно перекладати, ховати, накопичувати предмети

Приховати окуляри, щоб “не загубилися”, а потім півдня болісно шукати їх по дому. Відмовлятися викидати відслужила своє техніку або зламалася меблі — «а раптом стане в нагоді». При прогресуючій деменції подібні інциденти стають все більш вираженими і регулярними.

Що робити, якщо помітили ранні симптоми деменції

Ідеальний варіант – згадати (бажано навіть записати) всі ознаки, які тривожать вас і звернутися до терапевта або невропатолога. Лікар вислухає вас, розпитає про спосіб життя, загляне в особисту картку і, можливо, запропонує пройти деякі тести. Наприклад, здати аналізи сечі і крові: на рівень цукру, гормони щитовидної залози. Можливо, буде потрібно зробити кардіограму або МРТ мозку.

Справа в тому, що на стан мозку впливають різні фактори: ендокринні порушення, збої в обміні речовин, анемія, дефіцит вітамінів, порушення кровопостачання, побічні ефекти від прийому ліків. Перш ніж говорити про перспективи деменції, медик повинен виключити ці стани.

Якщо все-таки ваші підозри підтвердяться, фахівець підкаже, що робити. При необхідності призначить препарати, які зможуть підтримати клітини мозку і захистити їх від пошкоджень.

Крім того, знадобиться скорегувати спосіб життя. До речі, ці ж заходи є ефективною профілактикою деменції.

1. Більше рухайтеся

Фізична активність забезпечує хороше кровопостачання мозку і допомагає йому відновлюватися. Більше гуляйте, катайтеся на велосипеді і намагайтеся присвячувати тренувань хоча б 150 хвилин в тиждень.

2. Спілкуйтеся

Навіть через небажання. Соціальна активність необхідна мозку як повітря. Вона допомагає йому довше зберігати молодість і здоров’я.

3. Тренуйте мозок

Читайте, вирішуйте головоломки і кросворди, вчіть китайську мову, стежте за новинами, намагайтеся кожен день дізнаватися щось нове.

4. Киньте палити

Є дані, що нікотин може збільшити ризик деменції і судинних захворювань мозку. Особливо це стосується тих, хто продовжує курити у віці після 45 років.

5. Висипайтеся

Забезпечте собі не менше 7-8 годин якісного сну на добу. Обов’язково зверніться за консультацією та допомогою до терапевта, якщо у вас безсоння, ви хропете або підозрюєте випадки апное.

6. Слідкуйте за раціоном

Для здоров’я мозку найкраще підходить харчування з високим вмістом овочів, фруктів, риби, горіхів, оливкової олії. Ідеальна середземноморська дієта.

7. Не допускайте авітамінозу

Деякі дослідження показують, що люди з низьким рівнем вітаміну D в крові більш схильні до розвитку хвороби Альцгеймера та інших форм деменції. Також фахівці американської дослідницької організації Mayo Clinic рекомендують уважно контролювати рівень споживання вітамінів групи В і С.

Наукові джерела:
Dementia, source
Early Stages of Dementia, source
Warning Signs of Dementia, source
Smoking Is Associated with an Increased Risk of Dementia: A Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies with Investigation of Potential Effect Modifiers, source
Vitamin D and the Risk of Dementia: The Rotterdam Study, source