9. Ні, тут не болить

Існує дві причини, через які пацієнти приховують симптоми:

  • Сподіваються, що лікар не знайде нічого страшного.
  • Пишаються тим, що можуть подолати сильний біль.

Це суцільна психологія, але не треба так робити.

Так ховаються маленькі діти, які закривають очі і думають, що раз вони нікого не бачать, то ніхто не бачить їх.

Наприклад, у вас в аорті стоїть стент, який перешкоджає звуженню судини. І ви не говорите про неприємні симптоми, щоб знову не опинитися на операційному столі. Але чим швидше вам проведуть цю операцію, тим менше буде ускладнень.

Або у вас немає коштів, щоб оплатити дороге лікування, тому ви не хочете, щоб лікар виявив захворювання. Але чим більше запущений у вас випадок, тим дорожче лікування.

Деякі применшують симптоми і не говорять про сильний біль в горлі, попереку, плечах. Особливо якщо прийшли на прийом не з приводу цього болю, а через інших симптомів. А даремно: багато захворювань викликають іррадіюючий біль (це біль, який поширюється на великі відстані від вогнища хвороби). І чим раніше ви розповісте лікарю про нібито не пов’язані з основною проблемою болі, тим швидше лікар поставить діагноз і призначить лікування.

10. Так, все зрозуміло

Від 40 до 80% інформації, отриманої від доктора, ми забуваємо відразу, ледь вийдемо з кабінету. Що залишилося розуміємо неправильно.

Так що поменше кивайте головою, побільше записуйте (краще самі, щоб потім змогли прочитати), потім обов’язково вивчайте.

Окремо записуйте питання, які хотіли б задати на новому прийомі. Тому що тут від нашої пам’яті безпосередньо залежить здоров’я. Як приймати таблетки? Як саме готуватися до аналізів і обстежень? Яку дієту дотримуватися? Все впливає на успіх лікування.

Якщо доктор сказав щось незрозуміле, перепитайте. Якщо лікар використовує термін, який ви вперше чуєте, попросіть пояснити простими словами. Якщо доктор написав на аркуші призначень щось, схоже на каракулі трирічної дитини, попросіть написати друкованими літерами.

І нічого соромитися. Ви не можете знати все на світі, але вам потрібно розуміти, що з вами відбувається.

Продовження на наступній сторінці: 1 2 3 4 5