Чим ботокс відрізняється від філерів, в якому віці можна починати робити ін’єкції і які ускладнення вони можуть викликати? Відповіді на ці та інші питання ми дізналися у трьох провідних косметологів.

Вперше ботокс застосували не косметологи

Інтерес до ботулотоксину проявився досить давно, а в медичній практиці його вперше застосував офтальмолог для лікування блефароспазму. Він проводив дослідження і застосовував препарат при кривошиї, геміфаціальному спазі і в разі неврологічних порушень. Після цього ботокс активно став використовуватися неврологами, і вже тільки потім він “ступив” в косметологію.

Ботокс допомагає в боротьбі з мігренню

Це дуже актуальна проблема — велика кількість неврологів застосовують ботокс для лікування мігрені. Що стосується області дерматології-косметології, то в ній ботокс використовується для корекції мімічних зморшок і для позбавлення від підвищеної пітливості — препарат вколюють в пахвову область і область долонь і стоп.

Ботокс — це комерційна назва препарату

І випускає його компанія «Аллерган». В основі препарату лежить діюча речовина — ботулотоксин, і випускається воно під різними комерційними назвами і різними компаніями. Серед них – ботокс, диспорт, Ксеомін і ряд інших, менш відомих препаратів.
Перші три давно існують на ринку: «Аллерган» випускає ботокс, «Іпсен» — диспорт, а «Мерц» — ксеомин. Детальніше про ін’єкції диспорта можна переглянути тут https://slimmedical.com.ua/inekcii-disporta

Ботокс і філери — не одне і те ж

Це зовсім різні поняття, а об’єднує їх лише те, що лікарі часто використовують під час процедури і ботокс, і філери, — у випадках, коли пацієнт хоче отримати максимально помітний результат за один візит до лікаря. Філер – це препарат, який сам по собі має певний обсяг і створює його в м’яких тканинах, в першу чергу, в області обличчя. Хоча філери нерідко застосовуються в області сідниць, кистей рук і навіть для інтимної контурної пластики в естетичній гінекології.

Ботокс-це препарат, що не заповнює, а понижуючий або блокуючий активність тієї чи іншої групи м’язів. Наприклад, завдяки м’язів верхньої третини обличчя ми піднімаємо брови, сильно дивуємося або хмуримося — в результаті, з’являються зморшки на лобі. Ці зморшки легко прибираються ботоксом, причому дозу можна підібрати так, що міміка не буде сильно обмежена.

Ботокс діє не відразу

Звичайно, тут все індивідуально, але, як правило, ботокс починає свою дію з другого чи третього дня після процедури, у когось це відбувається на наступний день. Поступово ботулотоксин набирає «обертів», гармонізується і береться максимально рівномірно на всіх ділянках, де був зроблений. До 12-14 дня ми маємо остаточний результат, який задумали. У філерів, навпаки, дія видно відразу – можна відразу змоделювати вилиці, носогубну складку, кут щелепи або овал обличчя. Сучасні філери теж мають накопичувальний ефект, який може посилитися протягом тижня — але не так різко, як при ботокс.

Тривалість ефекту залежить від пацієнта

Щоб визначити, скільки буде зберігатися ефект від введеного ботулотоксину, потрібно вивчити образ життя пацієнта — займається він спортом, ходить в лазню або сауну, скільки йому років, інтенсивний у нього обмін речовин і так далі. Якщо всі ці фактори присутні, то ефект у такої людини буде тривати менше. У пацієнтів старшого віку – з менш активним обміном речовин і нервово-м’язовою передачею, яка повільно відновлюється – результат буде триматися трохи довше.

Якщо говорити про самі препарати то від ботокса ефект трохи коротше – він гарантований протягом 3-4 місяців, а далі вже все індивідуально. Диспорт тримається в середньому 4-5 місяців, але і препарат цей вважає більш жорстким, а Ксеомін за дією схожий на ботокс. Все це підбирається виходячи з індивідуального стану пацієнта — будови його обличчя, схильності до набряклості тощо.

Процедура по введенню ботокса займає не більше години

Якщо ін’єкції робляться, наприклад, в обличчя і шию, то процедура займає 15-20 хвилин — час іде на те, щоб розмітити зони і акуратно, не поспішаючи, ввести препарат. Якщо пацієнт вирішує під час процедури вирішити проблему пітливості і вколоти ботокс в пахвову зону, то тривалість процедури збільшується за рахунок того, що лікар попередньо анестезує потрібну зону. На обличчі уколи абсолютно безболісні, але в пахвовій зоні процедури може бути чутлива — тому застосовується спеціальний анестезуючий крем, який починає діяти через півгодини. У моєму досвіді, найтриваліша процедура по введенню ботулотоксину зайняла не більше години.

Ін’єкції ботокса – це не тільки антивікова процедура

Багато хто вважає, що ботокс можна колоти тільки з певного віку. Насправді це процедура, яку потрібно робити з того моменту, коли зморшки починають закладатися — комусь вона потрібна в більш ранньому віці, а комусь не потрібна і в 50 років. Все залежить від міміки і зморшок.

Тип шкіри не впливає на дозування препарату

Будь-які ботулінічні токсини — ботокс, диспорт або ксеомин — блокують нервово-м’язову передачу, тобто, вони роблять так, що м’яз перестає рухатися. А все, що знаходиться в жировому шарі, в шкірі або в кістках взагалі не грає ролі. Тому ні сухість, ні жирність шкіри не може жодним чином вплинути на дозування ін’єкції.

Ботокс не «лікує» зморшки

Препарат впливає лише на рухливість м’язів – якщо шкіра в певному місці перестає м’ятися або заламуватися, то зморшки або не будуть утворюватися, або стануть м’якше. Якщо у людини активна міміка і він вчасно починає колоти ботокс — зморшки не встигнуть утворитися. Якщо ж вони вже є, але слабко виражені і видно в спокої, то після введення препаратів вони стануть менш помітні. Але коли на обличчі є глибокі зморшки, то уколи ботокса не зможуть їх розгладити.

Ботокс діє не на всіх

Так, дійсно, зустрічаються люди з нечутливістю до токсину. На них ботокс або не діє взагалі, або ефект дуже слабкий, або ботокс перестає на них діяти з часом. З цим нічого не поробиш — це просто особливість організму.

Ін’єкції можуть викликати ускладнення

Якщо ін’єкція зроблена правильно і в потрібному дозуванні, то ускладнень не буде. Але все-таки це медичний препарат, тому бувають різні випадки. З найпоширеніших ускладнень можна виділити опущення брів, асиметрія (коли одна брову вища, інша нижча) і набряклість. Причиною можуть стати неправильно обрані точки уколу, неправильні дози і недотримання рекомендацій лікаря після процедури.

Після процедури необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря

Відразу після процедури ні в якому разі не можна займатися спортом, нахиляти голову або лягати спати. Лікарі часто не рекомендують відвідувати сауну відразу після ін’єкції, але це не викличе ускладнень — просто препарат може не взятися або ефект від процедури буде дуже коротким. Необхідно також пам’ятати, що місце уколу — це ранка, якщо її чіпати брудними руками, або відразу наносити тональний крем і пудру, то там може утворитися запалення.

Ботокс викликає алергію

Алергічна реакція на ботокс зустрічається дуже рідко, тому що в складі практично немає алергенів. Щоб визначити, чи немає у вас алергії на ботокс, зверніть увагу — чи є у вас почервоніння на місці ін’єкції, набряк або свербіж.

Занадто часті ін’єкції ботоксу можуть привести до атрофії лицьових м’язів

Надмірне вживання будь-яких препаратів може призвести до небажаних явищ, але при правильно підібраних дозах та дотримання часових інтервалів між ін’єкціями, ботулінотерапія є безпечною і ефективною методикою.

У ін’єкції ботоксу є протипоказання

Категорично заборонено робити ін’єкції, в тому числі ботокс, є є якісь захворювання. Серед інших протипоказання-вагітність і лактація, герпесна інфекція і просто погане самопочуття. Ін’єкції ботокса заборонені і пацієнтам з вираженим ступенем міопії (зір мінус 5 і вище), косоокістю, м’язовою слабкістю в анамнезі та іншими неврологічними захворюваннями.

Після ін’єкції ботокса не можна пити деякі ліки

Серед них — антибіотики, тому що деякі можуть знизити дію препарату, а деякі, навпаки, підсилити. І те, і інше не дуже добре. При посиленні ефекту можуть початися ускладнення — від опущення брів до появи асиметрії. Але антибіотики ніхто просто так не вживає — значить, є якісь захворювання. Під час процедури людина повинна бути повністю здоровою.

Ботокс не викликає звикання

Як медик, я знаю, що ботулінічний токсин не викликає будь-якого звикання. Його дія полягає в розслабленні м’язів обличчя, а потім препарат розсмоктується і виводиться з організму. Тільки цим характеризується необхідність повторного введення ботоксу — для продовження ефекту розслаблення м’язів.

А ось з психологічної точки зору — так. Людина звикає до ідеального обличчя, і, коли ефект дії ботоксу закінчується, вона починає думати, що шкіра стала виглядати гіршою. Звичайно, їй хочеться бігти і знову колоти ботокс. Але не хвилюйтеся, своєчасні ін’єкції ботулінічного токсину нешкідливі для організму, а для людей у віці і зовсім доцільні.

Чоловіки теж роблять ін’єкції ботоксу

Чоловік в кабінеті косметолога — вже давно не нонсенс. Ін’єкції ботоксу серед них так само популярні. Якщо говорити про зони, які чоловіки вибирають для ін’єкції, то вони повністю збігаються з жіночими — це область навколо очей і між бровами.

Ін’єкції ботоксу може робити тільки лікар

Процедуру повинен виконувати лише висококваліфікований лікар, який має спеціальну підготовку та профільну освіту, а також дозвіл від фірми-виробника, що випускає препарат.

Процес виведення ботоксу з організму можна прискорити

Якщо вам з якихось причин не сподобався ефект від ін’єкції ботоксу, потрібно в першу чергу набратися терпіння — видалити препарат не вийде з часом розсмокчеться сам. Але послабити його дію або прискорити процес виведення з організму може лімфодренажний масаж — він поліпшить кровообіг і відтік застояної лімфи. Це допоможе прискорити обмінні процеси.

Інші омолоджуючі процедури не зможуть замінити ботокс

Хоча є препарати, в основі яких є поліпептид аргілерин, — вони часто використовуються для мезотерапії в поєднанні з гіалуроновою кислотою, кремнієм та іншими корисними компонентами. У такої процедури теж буде омолоджуючий ефект, але спрямований він буде на ліфтинг, а не на зниження гіперактивної міміки обличчя. Ефект від такої мезотерапії триватиме від 1 до 4 місяців – в залежності від особливостей організму пацієнта і якості подальшого догляду за шкірою.

Ефект від неякісно введеного препарату може бути видно відразу

Такий укол може дати набряки, почервоніння, гематоми, кровотеча і навіть симптоми, схожі з початком простудних захворювань. Такі ускладнення можуть виникнути не тільки від невірно підібраної дози, але і від неправильного зберігання препарату.

Ін’єкції ботоксу робити не боляче

Це дуже легкі поверхневі уколи, які часто роблять без будь-якої анестезії. Тут все залежить від того, боїтеся ви виду голок чи ні, і від ставлення косметолога теж. Просто проявіть терпіння і пам’ятайте — краса вимагає жертв!