Незважаючи на всі зусилля, не кожному вдається скинути вагу. Буває і так, що ви робите все правильно, але маса тіла стає тільки більшою. З чим це може бути пов’язано?

Скинути вагу може бути складно. Але ще складніше – утримати її в нормі після дієти. Крім того, бувають ситуації, коли зайві кілограми не йдуть і навіть набираються, незважаючи на всі зусилля. Ось чому так може статися.

Ви акцентуєте увагу лише на спортивних тренуваннях. Якщо в день ви 30-60 хвилин займаєтеся спортом, а час, що залишився, мало рухаєтеся, то навряд чи у вас вийде знизити вагу. Прискорити метаболізм та схуднути допоможуть навіть такі прості дії, як підйом сходами, прогулянка з собакою, гра з дітьми.

Ви недооцінюєте розміри порцій. Дослідження Корнельського університету показало, що люди із середньою вагою схильні недооцінювати кількість калорій, які вони споживають, на 20%, а люди із зайвою вагою – майже на 40%. І навіть якщо ви харчуєтеся правильно, ви все одно можете споживати надто багато калорій на день.

Ви не коректуєте своє харчування у міру зниження ваги. Відповідно до одного дослідження, після втрати ваги обмін речовин та потреби тіла змінюються. Наприклад, людині, яка важить 110 фунтів (50 кг), потрібно отримувати набагато менше калорій, ніж тому, чия вага становить 220 фунтів (100 кг). Вся справа в тому, що менше тіло, тим менше енергії йому потрібно.

Ви вживаєте надто калорійні напої. Це, наприклад, газування, латте, сік, пиво, вино. Навіть якщо ви у вас раціон з дефіцитом калорій, всі ці напої можуть заважати позбавлятися зайвих кілограмів.

Недостача сну. Згідно з науковими дослідженнями, недосипання під час дотримання дієти може негативно позначитися на втраті ваги. У тому числі він може призвести до переїдання через збільшення вироблення гормону голоду. У день дорослим потрібно спати приблизно сім чи більше годин.

Ви не отримаєте достатньо білка. Найбільш насичуючий макронутрієнт – це білок. Завдяки йому ви почуватиметеся ситим найдовше. Дослідження демонструють, що дієти з високим вмістом білка допомагають знизити вагу та запобігти переїданню.

Ви набираєте м’язову масу. М’язи щільніші за жир, як показують дослідження. Тому якщо ви регулярно виконуєте вправи з обтяженнями, то можете не втрачати вагу через нарощування м’язів.

Ви перебуваєте у стресі. Через високий рівень гормону стресу у вас може підвищитися апетит. А це призведе до переїдання.

Ви приймаєте ліки, що спричиняють збільшення ваги. Багато лікарських препаратів можуть мати такий побічний ефект.

Гормональний дисбаланс. Як зазначає клініка Майо, на потребу в їжі та на використання енергії можуть впливати певні гормони. Якщо в організмі мало гормонів щитовидної залози та багато кортизолу (стресу), то це може сприяти ненавмисному збільшенню ваги. Також набирати вагу ви можете через захворювання щитовидної залози, синдром полікістозних яєчників, пише Eat This, Not That.

Ваші м’язи запалені. Наукові дослідження показують, що запалення – це основна причина великої кількості захворювань. Також воно може ускладнити процес зниження ваги та полегшити набір зайвих кілограмів, оскільки підвищує ймовірність розвитку діабету 2 типу.

Ви недостатньо рухаєтеся. Навіть якщо ви харчуєтеся правильно, ви все одно можете набирати вагу через малорухливий спосіб життя.

Ви зважуєтесь у невдалий час. Потрібно вставати на ваги в один і той же час щодня. Пов’язано це з тим, що протягом дня наша вага постійно змінюється.

Тренування вже не є актуальними. Якщо ви повторюєте ті самі вправи і нічого не змінюєте, то через якийсь час тіло до них звикне. В результаті вони будуть не такими ефективними, як раніше. Постарайтеся кожні кілька тижнів змінювати режим або тренування.

Ви пропускаєте прийоми їжі. Це тільки призведе до переїдання, уповільнення обміну речовин та збільшення ваги. Так, у дослідженні 2021 року, опублікованому в Nutrients, йдеться, що відмова від вечері пов’язана з надмірною вагою та ожирінням.

У вас є хвороба, яку ви не знаєте. Серед таких захворювань – депресія, гіпотиреоз, апное уві сні.

Ви їсте занадто швидко. Практикуйте усвідомлене харчування та їжте повільно, звертаючи увагу на сигнали, які посилає ваше тіло. Якщо намагатися з’їсти все дуже швидко, це може призвести до переїдання, оскільки мозок не встигне визначити, ситі ви вже чи ні.

Ваша дієта має дуже багато обмежень. Багато досліджень показують, що такі дієти перешкоджають зниженню ваги і призводять до її збільшення.

Ви вживаєте дуже багато оброблених продуктів. У них, як правило, багато цукру, натрію, консервантів, калорій, шкідливих жирів і при цьому немає поживних речовин.

Нестача води. Через зневоднення може виникнути короткочасна затримка води. А за тривалої затримки води можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. Також вживання води впливає на щоденні коливання ваги.

Ви стаєте старшим. З віком обмін речовин уповільнюється, тому набрати вагу вам стає простіше. Також з часом природно втрачається м’язова маса.

Генетика. Гени можуть впливати на обмін речовин, почуття ситості, апетит, потяг до їжі, розподіл в організмі жиру, звичку є придушення стресу.

Ви не отримуєте достатньо клітковини. Вона вважається важливою речовиною для здорового схуднення. Справа в тому, що вона дає надовго почуття ситості, уповільнює метаболізм, запобігає стрибкам цукру в крові.

Ви не просите на гарнір соуси чи заправки. Це дозволить контролювати кількість вжитих калорій.

Ви голодуєте недостатньо довго. Як зазначає клініка Майо, інтервальне голодування передбачає чергування періодів голодування та прийому їжі. Щодня потрібно обмежувати їжу восьмигодинним вікном. Припустимо, ви можете пропустити сніданок, пообідати о 12 годині дня і повечеряти тільки о 8 вечора.