Літня відпустка – це активні заняття спортом, туризм, відпочинок в екзотичних країнах і свято кожен день. На жаль, він часто може бути затьмарений проблемами зі здоров’ям у вигляді сонячних опіків, теплового удару, діареї, запору або літніх вірусних захворювань. Як же запобігти перераховані неприємності або швидко від них позбутися, якщо вони все-таки сталося? Про це нижче. Ми зібрали найбільш часті проблеми зі здоров’ям, які можуть трапитися під час літньої відпустки.

1. Перегрів на сонці

Що робити, якщо ви перегрілися на сонці? Це часте питання в літній час. При високій температурі повітря (35°C або вище) і вологості порушується терморегуляція. Найчастіше таке відбувається в вентильованих приміщеннях або автомобілях. Також поганому потовиділенню можуть сприяти недостатнє споживання рідини і безсольова дієта, герметичний або синтетичний одяг.

Все вищезазначене призводить до небезпечного зневоднення організму. Найбільш поширені симптоми включають в себе спрагу, слабкість, сплутаність свідомості, запаморочення, головний біль, блювоту, може відбутися втрата свідомості. Інші ознаки перегріву: гарячка, порушення дихання, швидке серцебиття. У найбільш важких випадках можливий набряк мозку, і навіть смерть. Іноді симптоми проявляються через 4 і більше годин після прогулянки на сонці, наприклад, у нічний час.

Перша допомога при перегріванні на сонці

Потерпілого треба перенести у тінь або прохолодну кімнату з достатньою вентиляцією. Надати горизонтальне положення, підклавши що-небудь під голову. Слід запропонувати людині злегка підсолену або підсолоджену воду, зробити масаж кінцівок.

Профілактика теплового і сонячного удару

Для того щоб уникнути сонячного удару, рекомендується носити головний убір з широкими полями, який захищає як голову, так і плечі. Не виходити на вулицю між 10 і 14 годинами, коли сонячні промені найбільш небезпечні.

Регулярно потрібно поповнювати запас рідини в організмі, віддаючи перевагу мінеральній воді або ізотонічним напоям. Дуже освіжає і є здоровим несолодкий фруктовий сік. Бажано уникати частого споживання зеленого та чорного чаю, а також каву через наявний в цих напоях кофеїн.

2. Діарея

Діарея ділиться на інфекційну, викликаних вірусами, бактеріями або паразитами, та неінфекційну, зумовлену хімічними речовинами, алергенами або неправильним харчуванням.

Типова діарея має харчове походження, і викликається неправильно обробленою їжею. Продукти, якими можна легко отруїтися, мають високий вміст білка (м’ясо, птиця, рулет, страви з яєць, майонез). Причиною бактеріальної діареї є продукти, інфіковані бактеріями (Salmonella, Shigella і Сampylobaсter). Джерелом зараження можуть бути, наприклад, домашні молоко і яйця.

У спекотну погоду бактерії розмножуються дуже швидко, наповнюючи погано зберігаються або приготовлені страви великою кількістю токсинів, які викликають розлад шлунку. Типовими ознаками захворювання є нудота, блювання, біль у животі, пронос і навіть судоми. Може піднятися температура, з’явитися головний біль, кров при дефекації.

На додаток до інфекції, діарею провокує алергія або непереносимість деяких продуктів, спецій, а також фруктів і овочів.

Лікування діареї у домашніх умовах

Якщо розвивається гостра діарея, то для полегшення та зменшення її тривалості може бути використаний пробіотик (наприклад, Лінекс, Ентерол), який також допоможе більш швидкому відновленню мікрофлори кишечника.

Якщо пронос викликаний хімічною або іншою токсичною речовиною, рекомендується прийняти активоване вугілля або інший абсорбент.

Зрозуміло, що якщо нічого не допомагає, а людині стає гірше, треба звертатися до лікаря.

Профілактика діареї влітку

Часта причина річної діареї – недотримання правил гігієни. Тому необхідно регулярно мити руки, не вживати тільки вимиті фрукти або очищені. Приготовлені страви повинні бути добре просмажені або проварені. Воду слід пити з безпечного джерела.

Перед поїздкою в екзотичні країни непогано заздалегідь вживати пробіотики з профілактичною метою, оскільки, крім нормалізації мікрофлори кишечника, вони ще зміцнюють імунітет.

3. Запор

Наслідком подорожі і зміни раціону харчування може стати запор. В основному, від цієї неприємності страждають жінки (в 3 рази частіше за чоловіків), нерідко, через психологічний бар’єр: деякі з них не можуть, наприклад, змусити себе піти в туалет, який не відповідає європейським стандартам, особливо в країнах Азії та Африки.

Лікування запорів у домашніх умовах

Вранці до їди потрібно випити стакан води, щоб простимулювати перистальтику кишечника. Протягом дня приймати їжу 5 – 6 разів невеликими порціями, віддаючи перевагу фруктам, овочам, хлібу з борошна грубого помелу.

Коли можна використовувати проносне при запорі? Проносні засоби використовуються, як правило, при гострих проблемах. Постійно їх приймати не слід, так як такі ліки перешкоджають нормальній засвоюваності певних мінералів і жиророзчинних вітамінів (А, D, Е і К). Крім того, краще намагатися вирішити проблему натуральними проносними, не вдаючись до хімічних речовин.

Профілактика закрепів влітку

В якості запобіжного заходу достатньо постачати організм підвищеною кількістю клітковини, якої багато в зелені, сухофрукти (чорнослив, курага) та інших продуктах. Сприятливим ефектом у цьому плані має йогурт, а також інші кисломолочні продукти.

4. Віремія (вірусемія)

Надмірний вплив УФ-випромінювання послаблює імунну систему і може сприяти розвитку вірусної інфекції. Навіть в літні місяці лікарі стикаються з пацієнтами, що мають симптоми ГРВІ.

Це пов’язано з багатьма зовнішніми чинниками: купання в холодній воді, довгий носіння мокрого купальника, неправильне розташування кондиціонерів в номері і т. д. Симптоми такі ж, як і в зимовий період, а лікування симптоматичне – аспірин в залежності від температури і болю в м’язах/суглобах, муколітики при кашлі, платівки для розсмоктування при хворому горлі, краплі для носа і прийом вітаміну С. Профілактика дозволить уникнути цих проблем і не зіпсувати свій відпочинок цими неприємними наслідками.