Лікарська залежність є поширеним явищем, так як багато хто займається самолікуванням і підбирають препарати самостійно. Залежність від медикаментів часто може мати лише психологічну основу, однак у випадку розвитку фізичної залежності організм «відмовляється» діяти без ліків, оскільки звикає до того, що вони виконують роботу за нього.

Одним з найпоширеніших засобів, що викликають залежність, є судинозвужувальні краплі для носа. При використанні назальних засобів відбувається викид адреналіну. Коли організм самостійно намагається впоратися з закладеністю носа, він теж виробляє адреналін, але в меншій кількості. Використання крапель і спреїв порушує природне виробництво адреналіну, привчаючи організм до підвищеної концентрації цієї речовини в крові. При спробі відмовитися від крапель виникає справжній «синдром відміни». Інша небезпека полягає в тому, що адреналін, яким забезпечують організм назальні препарати, підвищує артеріальний і внутрішньочерепний тиск. Крім того, під дією судинозвужувальних засобів перестають нормально функціонувати ворсинки епітелію, що покриває слизову носа, і вона висихає. Це значно полегшує можливість вірусам проникати через носову порожнину в організм і волає проблеми з нюхом.

Читайте також:  Для здоров'я серця сон не менш важливий, ніж харчування

Також небезпечні в плані розвитку залежності проносні препарати. Залежність від проносних виражається в тому, що кишечник перестає самостійно скорочуватися і проявляти активність в належній мірі. Звичка до постійного використання проносних часто супроводжується відчуттям загального погіршення самопочуття, занепадом тонусу. Можуть спостерігатися і такі симптоми, як легкий дискомфорт, спазми в животі, розлади кишечника. Особливо небезпечним лікарі вважають застосування проносних для зовсім маленьких дітей у віці до 6 місяців, коли їх кишечник тільки пристосовується до роботи.

Ще один поширений вид залежності – від снодійних і заспокійливих. За словами лікарів, залежність від цих препаратів снодійних розвивається поступово: спочатку формується звикання організму до препарату, потім виникає потреба в збільшенні дози. Якщо врахувати, що такі засоби доступний в аптеках і часто приймаються без будь-яких консультацій з лікарем, легко уявити, чому люди вживають такі препарати в 2-3 рази більше необхідного. Але лікарі застерігають: снодійні легко викликають не тільки психологічну, а й фізичну залежність, при цьому сон починає порушуватися ще більше, а неконтрольований прийом такого роду ліків може стати причиною раптової смерті.

Читайте також:  Одна проста звичка, яка збереже молодість рук

Легко викликають залежність і гормональні препарати, причому в будь-якій формі випуску, будь то таблетки або, наприклад, мазі. Гормональна терапія необхідна при різноманітних патологіях, зокрема, до неї вдаються при шкірних алергіях, бронхіальній астмі, проблеми з щитовидною залозою, гінекологічних відхилень і т. д. Однак прийом таких ліків має здійснюватися суворо за умови контролю з боку лікаря, – в іншому випадку організм перестане самостійно працювати без них, а до звичних доз він швидко звикне.

Раніше ми писали про несумісні ліки та напої.