В Україні у хворих на депресію, як правило, складні відносини з антидепресантами. Багато з тих, кому призначали прийом цих препаратів, стикалися з нерозумінням з боку близьких, а часто і самі задавалися питаннями: чи потрібно це? Не зашкодить? Чи не стану я залежним?

У цій статті ми розглянемо 5 популярних міфів про антидепресанти, і відповімо на головні питання про те, як і для чого вони працюють.

1. Призначати таблетки при депресії не потрібно. Це ж психічний розлад, він повинно лікуватися розмовою з психологом

Ми не схильні сприймати наш мозок так само, як печінку, легені або шлунок. Тому сама ідея прийому таблеток створює філософську проблему для хворих депресією – вони сприймають свій стан як дірка в душі, але не в тілі. Навіть думка про те, що якісь ліки можуть поліпшити настрій або (ще гірше) змінити мислення, може лякати. А деякі взагалі думають, що терапія антидепресантами – це щось на зразок тимчасової лоботомії, яка придушить вашу волю і зробить з вас зомбі.

Читайте також:  Будь-який алкоголь «прискорює біологічне старіння та вкорочує теломери»

Звичайно ж, це не так. Важливо розуміти, що антидепресанти – це не таблетки радості, а справжні ліки, які вирішують конкретну проблему в організмі. Є кілька гіпотез про те, чому виникає депресія – найпопулярніша свідчить, що у хворих порушено або виробництво серотоніну, або його сприйняття. Більшість антидепресантів покликані вирішити саме цю проблему.

2. Це наркотики, вони викликають звикання

Таке можливо тільки за умови неправильного прийому антидепресантів, без консультації з лікарем. Спеціаліст обов’язково врахує стан людини, протипоказання, результати гормональних та інших досліджень, і тільки потім призначить курс препаратів, який в подальшому буде проходити під його наглядом і, в разі чого, коригуватися. Жоден лікар не стане робити з вас наркомана.

3. З депресією можна впоратися самостійно

Депресія

Так, можна. А можна не впоратися – згідно з офіційною статистикою, близько 15% хворих закінчують життя самогубством. А 80% про це періодично замислюються. Депресія – це небезпечна хвороба, і вирішувати, чи зможе людина одужати в рамках психотерапії або їй потрібно приймати ліки може тільки лікар.

Читайте також:  Найкраща їжа проти випадіння волосся
4. «Одне лікують, а інше калічать» – антидепресанти шкідливі для здоров’я

Як і у випадку більшості існуючих ліків, при прийомі антидепресантів можуть виникати побічні ефекти: сонливість, загальмованість, головний біль і т. д. Але, якщо у вас діагностована депресія, то куди більш небезпечні для вас суїцидальні думки та психотичні розлади.

У деяких препаратів є протипоказання, однак існують і ліки, які допустимо приймати навіть після перенесеного інфаркту міокарда. В цілому ж ніякої небезпеки для здоров’я, при правильному підборі, антидепресанти не несуть.

5. Насправді, антидепресанти не працюють. Це змова фармацевтичних компаній щоб заробити грошей

В аптеці

Звичайно ж, ніякої змови немає. Але і говорити про те, що будь-який антидепресант – це панацея від депресії, і прописувати їх потрібно всім хворим без винятку, поки рано. У 2015 році професор Пітер Гетцше з Північного центру Кохрейна заявив, що більшість рецептів на антидепресанти можна скасувати без найменшої шкоди для пацієнтів, а, можливо, навіть з користю. І все через порушення, які відбуваються під час клінічних випробувань. Наприклад, міністерство охорони здоров’я не враховує випадки самогубств, що сталися незабаром після закінчення досліджень. Не спеціально, але на виході виходить в 15 разів завищений показник ефективності препаратів – саме тому виникають чутки про їх неефективність.

Читайте також:  Ортопед назвав найнебезпечніше літнє взуття

Скількох же людей антидепресанти насправді врятували, ми ніколи не дізнаємося, тому що офіційну статистику видужалих ніхто не веде. Проте їх кількість явно чимала: у США статистика дитячих самогубств знижувалася паралельно тому, як зростала популярність антидепресантів.

Хочемо ще раз повторити: які препарати будуть ефективними у вашому випадку, як довго має тривати курс, і яке дозування вам підходить, може вирішити тільки лікар. Важливо бути на зв’язку з доктором до кінця терапії, навіть коли здається, що хвороба позаду. Справа в тому, що при різкій відміні антидепресантів ризик рецидиву депресії зростає на 20-50%.