Ці агресивні види раку мають дуже низькі показники виживання. Але є і хороша новина: лікарі вважають, що за допомогою здорового способу життя можна уникнути близько половини всіх видів раку.

Деякі пухлини можуть успішно чинити опір терапії, швидко і агресивно рости або проявлятися тільки тоді, коли їх вже неможливо зупинити. У списку таких пухлин – рак підшлункової залози, рак печінки, рак легенів, рак мозку, рак крові.

Рак підшлункової залози: пухлина з гіршим прогнозом. Підшлункова залоза виробляє гормон інсулін для метаболізму цукру в крові, а також виробляє травні соки. Для обох функцій у неї є спеціальна тканина. У тканині, яка виробляє травні соки, розвивається більшість злоякісних пухлин.

Особлива підступність цього виду раку в тому, що протягом тривалого часу злоякісні клітинні зміни в підшлунковій залозі не дають симптомів, і пухлина зазвичай розпізнається лише на пізній стадії.

Виживання: карцинома підшлункової залози має найнижчі показники виживання серед всіх видів раку-п’ятирічного рубежу досягають тільки близько 9 відсотків пацієнтів.

Фактори ризику, яких можна уникнути: куріння і пасивне куріння, надмірна вага, діабет 2 типу.

Рак печінки: безболісна пухлина. У багатьох випадках рак в органі розвивається від цирозу печінки, але і хронічне запалення печінки, пов’язане з гепатитом В або неалкогольним жировим гепатитом печінки, також може стати причиною раку.

Перші ознаки раку печінки часто з’являються тільки на пізній стадії захворювання, що обмежує варіанти можливого лікування. Класична хіміотерапія з її сильними токсинами може не підійти для хворої печінки. Операція можлива тільки в тому випадку, якщо залишається досить здорової тканини в органі, і в трьох з чотирьох випадків рак печінки не може бути видалений хірургічним шляхом. При карциномах печінки після успішного початкового лікування пухлина часто з’являється знову.

Виживання: п’ятирічна виживаність при раку печінки становить в середньому 12 відсотків.

Фактори ризику, яких можна уникнути: споживання алкоголю, токсичних речовин, наркотиків.

Рак легенів: зростає захворюваність у жінок. Пухлина в бронхах або тканини легенів є одним з найбільш поширених видів раку. Близько 80 відсотків пацієнтів при цьому мають діагноз недрібноклітинного раку легенів, 20 відсотків страждають на дрібноклітинний рак легенів.

Початкова стадія розвитку раку легенів не викликає у людини особливих змін і неприємних відчуттів. Тому він у багатьох випадках виявляється пізно, що, в свою чергу, є причиною низької імовірності одужання. Це особливо характерно для дрібноклітинного раку, який швидко зростає і поширюється: більшість пацієнтів отримують діагноз на четвертій стадії захворювання.

Виживання: через п’ять років після встановлення діагнозу виживають 15 відсотків чоловіків і 20 відсотків жінок.

Фактори ризику, яких можна уникнути: куріння, вплив вихлопних газів, пилу, смогу.

Рак мозку: рідкісний і смертоносний. Існує кілька підвидів з дуже різними показниками ефективності лікування. Наприклад, у дітей існують пухлини, відмінні від дорослих. При цьому показники ефективності лікування досягають більше 90 відсотків. У дорослих найпоширенішою пухлиною головного мозку є найбільш агресивна – гліобластома.

Виживання: п’ятирічна виживання для всіх пухлин головного мозку становить трохи більше 20 відсотків, але для гліобластом прогнози значно гірше: середній час виживання становить 15 місяців з моменту постановки діагнозу.

Фактори ризику, яких можна уникнути: на пухлини головного мозку фактори способу життя не впливають.

Рак крові: гострі форми більш агресивні, ніж хронічні. При лейкозі незрілі клітини крові розмножуються неконтрольовано. Якщо їх багато, вони витісняють здорові клітини крові. Розрізняють гострий і хронічний лейкоз. Гострі форми – це раптові захворювання, які здатні призвести до смерті протягом декількох тижнів, в той час як хронічна лейкемія протікає значно повільніше. Також для раку крові типовий високий ризик рецидиву.

Виживання: якщо захворювання діагностується в дитинстві, шансів на п’ятирічне виживання більше. У дорослих гострі форми лейкозу мають найнесприятливіший прогноз.

Фактори ризику, яких можна уникнути: спосіб життя не впливає на лейкемію. Рентген або радіоактивні промені, ймовірно, сприяють утворенню.

Джерело: МедікФорум