Попадання на шкіру деяких кислот і лугів призводить до розвитку серйозних поразок. У таких ситуаціях важливо правильно і своєчасно надати першу допомогу. Помилки в таких випадках можуть призвести до серйозних наслідків.

1. Обробка опіку маслом та іншими засобами з жиром

Це найпоширеніша помилка, яку допускають при наданні першої допомоги. Ні при термічних, ні при хімічних опіках обробляти уражену ділянку шкіри маслом не можна.

При опіку виробляється велика кількість теплової енергії, яка і вражає тканини шкіри. Якщо на місце опіку нанести масло, то воно створить тонку плівку, що тільки погіршить теплообмін із зовнішнім середовищем і буде сприяти проникненню опіку вглиб. Крім того, масло сприяє інфікуванню шкіри, а також ускладнює первинну хірургічну обробку травми.

2. Використання препаратів для оброблення рани

При хімічних опіках не рекомендується застосовувати препарати для оброблення ран, оскільки діючі речовини ліків можуть вступати в хімічні реакції, тим самим збільшуючи ураження від хімічного опіку.

При попаданні на шкіру лугу або кислоти необхідно підставити місце опіку під струмінь води на 15-20 хвилин. Правда, в деяких випадках (про це ми скажемо нижче) водою змивати хімічні речовини можна.

Хімічні опіки

3. Застосування кислот і лугів при хімічних опіках

При опіках кислотами, лугами, фосфором і бромом місце опіку промивається струменем води. Після промивання водою опік обробляється 1% розчином оцтової кислоти (якщо був отриманий опік лугом) або 1% розчином соди (якщо опік був отриманий кислотою). Важливо не переплутати і не обробляти кислотний опік кислотою, а лужний опік лугом.

При опіку фосфором уражене місце занурюють у ванночку з 1% розчином сульфату міді.
 

4. Помилки при опіках від сірчаної кислоти і негашеного вапна

Опіки від негашеного вапна і сірчаної кислоти ні в якому разі не змивайте водою! При попаданні води відбувається хімічна реакція з виробленням великої кількості тепла. У такому випадку можна нанести собі непоправної шкоди. При попаданні на шкіру сірчаної кислоти або негашеного вапна хімікати слід видаляти сухою серветкою, і тільки після цього уражену ділянку можна обробити водою.

Перша допомога при опіках

5. Помилки при хімічних опіках очей

При хімічному ураженні очей перша реакція потерпілого – терти очі. Ні в якому разі не робіть цього, оскільки так ви тільки посприяє проникненню хімічних реагентів вглиб тканин ока. При хімічному опіку очі потрібно рясно промити струменем води, після чого звернутися до лікаря.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ОПІК ОКРОПОМ- ЧОГО РОБИТИ НЕ МОЖНА

ЯК ЗНЯТИ БІЛЬ ПРИ ПОБУТОВОМУ ОПІКУ І ПРИСКОРИТИ ЗАГОЄННЯ?

ЛІКИ ВІД ОПІКІВ