Для переважної більшості людей пробіотики не тільки безпечні, але й корисні. Проте в окремих випадках вони можуть нести небезпеку. Дізнайтеся про п’ять найбільш поширених побічних ефектів, які можуть наступати при вживанні пробіотиків.

Пробіотики: довідка

Про те, що таке пробіотики, знають вже багато. Це живі корисні мікроорганізми (бактерії і дріжджі), які приносять користь при споживанні у великих кількостях. Приймають пробіотики найчастіше у вигляді добавок. У великих кількостях містяться пробіотики у ферментованих продуктах (йогуртах, кефірі, квашеній капусті та інших продуктах).

Корисні властивості пробіотиків добре вивчено і доведено масштабними дослідженнями, які проводилися в багатьох країнах. Відзначено, що систематичне вживання пробіотиків знижує ймовірність розвитку інфекційних і хронічних захворювань. У той же час, незважаючи на широкий спектр корисних властивостей, пробіотики можуть викликати і побічні реакції. Більшість з таких побічних ефектів незначні, і впливають лише на невеликий відсоток населення. Разом з тим, про них варто розповісти, так як для деяких людей з хронічними захворюваннями такі побічні реакції пробіотиків можуть бути дуже болючими. У цій статті ми розглянемо 5 можливих побічних ефектів, які можуть виникати при вживанні продуктів з пробіотиками.

Пробіотики і травлення

1. Розлади травлення

Найпоширеніша побічна реакція від прийому пробіотиків – здуття живота. Виникає це з тієї простої причини, що під впливом пробіотичних мікроорганізмів у кишечнику збільшується кількість газів.

Примітно, що прийом пробіотиків на основі дріжджів може призвести до розвитку запорів і підвищенню почуття спраги. Досі незрозуміло, чому виникає цей ефект, однак відомо, що протягом кількох тижнів прийому дріжджових пробіотиків вони пропадають.

Читайте також:  Старе недоумство залежить від способу життя, а не віку

Щоб знизити ймовірність розвитку побічних ефектів з боку органів травлення, починати слід з низьких доз пробіотиків. Збільшувати дозу треба поступово, до повної дози протягом кількох тижнів. Так ви дозволите своєму організму пристосуватися до нового продукту.

Важливо!

Якщо здуття живота і інші неприємні симптоми з боку травлення тривають протягом декількох тижнів, то необхідно припинити прийом пробіотиків і звернутися до лікаря.

Пробіотики і головні болі

2. Пробіотики можуть викликати головні болі

Мало кому відомо, що пробіотичні продукти можуть викликати головний біль. Причиною цьому – біогенні аміни, які містяться в йогурті, кефірі, квашеній капусті та інших продуктах з пробіотиками.

Що таке біогенні аміни

Біогенні аміни – це продукти розпаду білка при бактеріальній ферментації. До найбільш поширених біогенних амінів відносяться гістамін, тирамін, триптамін, фенілетиламін. Біогенні аміни здатні надавати збудливу дію на центральну нервову систему, зменшувати або збільшувати кровотік в мозку, тим самим провокувати розвиток головного болю.

Про дію біогенних амінів багато говориться в опублікованих дослідженнях. В одному з них зазначено, що зменшення вживання гістаміну зменшує головний біль більш ніж у 70% добровольців, які погодилися взяти участь в дослідженні. У той же час інші дослідження не показують прямої кореляції між кількістю споживаних амінів і головними болями. Необхідні додаткові дослідження для прояснення цієї ситуації. Таким чином, виходячи з отриманої інформації, стає очевидним, що головні болі при вживанні біогенних амінів можуть виникати лише у деяких людей.

Важливо!

При вживанні пробіотичних продуктів важливо вести щоденник харчування і самопочуття. Так ви зможете проаналізувати свій стан в залежності від споживаних продуктів.

Пробіотики і гістамін

3. Деякі пробіотики збільшують рівень гістаміну в крові

Деякі штами бактерій, які містяться в пробіотичних продуктах, здатні самі продукувати гістамін в кишечнику людини. Як відомо, гістамін – молекула, яка вивільняється клітинами імунної системи у відповідь на яку-небудь загрозу.

Читайте також:  COVID-19 повертається: нові симптоми захворювання

Ефект гістаміну

Коли рівень гістаміну підвищується, то першим ділом розширюються кровоносні судини, що сприяє припливу великої кількості крові в уражену область. Під впливом гістаміну судини стають більш проникливими, що дозволяє клітинам імунної системи легко проникати в місця скупчення чужорідних агентів.

В нормальних умовах гістамін, який виробляється в організмі людини розщеплюється за допомогою ферменту діаміноксидази. Такий механізм придушення гістаміну дозволяє уникнути розвитку запальних та алергічних реакцій, коли в цьому абсолютно немає потреби. Однак у деяких людей розщеплення гістаміну відбувається неправильно або не повною мірою (через недостатню кількість ферменту, який розщеплює гістамін).

Важливо!

Якщо у вас є непереносимість гістаміну, то вам з обережністю слід поставитися до наступних штамів бактерій: Lactobacillus buchneri, Lactobacillus helveticus, Lactobacillus hilgardii, Streptococcus thermophilus.

Продукти з пробіотиками

4. Побічні реакції з боку інгредієнтів пробіотичних продуктів

Якщо у вас є алергія, ви повинні уважно читати етикетки пробіотичних продуктів, так як деякі інгредієнти можуть викликати у вас алергію. Так, деякі такі продукти містять у своєму складі молоко, яйця або сою, на які у багатьох людей є алергія.

Якщо у вас є алергія на дріжджі, то уникайте вживання дріжджових пробіотиків. Уважними потрібно бути людям з непереносимістю лактози, так як у багатьох пробіотичних продуктах міститься молочний цукор (лактоза).

Читайте також:  6 найвагоміших для здоров'я причин, чому потрібно їсти полуницю

Лактозна непереносимість

Люди, які страждають непереносимістю лактози, відчувають недолік ферменту лактази, що розщеплює молочний цукор. Нерозщеплена лактоза потрапляє в товстий кишечник, де піддається бродінню. В результаті, у людини розвивається здуття живота і болі – класичні симптоми лактозної непереносимості при вживанні продуктів, що містять лактозу.

Деякі продукти, крім пробіотиків, містять це і пребіотики. Це рослинні волокна, якими харчується кишкова мікрофлора. Продукти, що містять пробіотики, так і пребіотики, називаються синбіотиками. При прийомі синбіотиків у деяких людей розвивається метеоризм і здуття живота.

Важливо!

Якщо ви алергік, то деякі пробіотичні продукти можуть піти вам на шкоду. Уважно читайте етикетку і уникайте споживання алергенів.

Пробіотики і інфекції

5. Пробіотики можуть збільшувати ризик інфекційних захворювань

Для переважної більшості людей пробіотики безпечні, однак вони підходять не для всіх. У дуже рідкісних випадках мікроорганізми, що містяться в пробіотиках, можуть проникати в кров, викликаючи інфекційні хвороби.

Найбільше ризику інфекційних захворювань від пробіотиків схильні наступні категорії людей:

  • Особи з пригніченою імунною системою.
  • Люди, які були схильні до тривалої госпіталізації.
  • Люди, у яких встановлені венозні катетери.
  • Особи, які недавно перенесли операцію.

Відразу обмовимося, що навіть у вищеперелічених категорій людей ризик інфікування вкрай низький, і ні одне клінічне дослідження ще не підтвердило цього. Зараження можливе виходячи з теоретичних міркувань, а в клінічній практиці зустрічалися лише поодинокі випадки. Так, інфекція може розвинутися лише у 1 людини на 6 мільйонів, що приймають пробіотики на основі лактобацил.

Важливо!

Люди, що перенесли недавно операцію, які страждають панкреатитом, мають венозні катетери і страждають серйозними імунними порушеннями повинні уникати прийому пробіотиків.

Джерело: Likar.info