Частиною звичайної медичної профілактики для людей середнього віку є холестериновий тест. Якщо його загальний рівень крові підвищений, він відразу ж викликає у нас занепокоєння. Проте останнім часом експерти все частіше запитують себе: чи не надаємо ми занадто великого значення холестерину? Ми вирішили з’ясувати, яким все-таки повинен бути холестерин у здорової людини і як правильно харчуватися, щоб рівень холестерину залишався нормальним.

Яким повинен бути рівень холестерину в нормі?

Людському організму холестерин потрібен. Ця речовина знаходиться в оболонці кожної клітини. Холестерин є будівельним блоком для гормонів, вітаміну D та інших необхідних речовин для організму. Він циркулює в крові за допомогою ліпопротеїнів. Ліпопротеїн низької щільності – ЛПНЩ, приймає холестерин з печінки. Ліпопротеїн високої щільності (HDL), нагріває надлишковий холестерин і повертає його в печінку.

Печінка – це «фабрика», яка виробляє необхідний організму холестерин. Але він також може отримати його з жирних кислот.

Накопичення холестеринових бляшок може тривати все життя, починаючи з дитинства, але відбувається індивідуально у кожної людини. Гени – дуже важливий індивідуальний чинник, від якого залежить, чи є у вас ризик накопичення бляшок ЛПНЩ. Високий кров’яний тиск, ожиріння, діабет, куріння також є загрозою накопичення холестерину в організмі.

Медики використовують всі ці фактори, щоб визначити загальний ризик кожного пацієнта і розробити індивідуальний режим лікування.

Читайте також:  Розкрито несподіваний вплив поганої погоди на жіноче здоров'я

Більшість інфарктів викликано не поступовим звуженням кровоносних судин, а відділенням частинки від бляшки в артерію, яка звужується, принаймні, наполовину. Половина всіх серцевих нападів відбувається раптово без попередніх ознак.

Протягом тривалого часу медицина застосовувала цілий клас ліків, званих статинами, для зниження рівня ЛПНЩ – поганого холестерину. Фізичні активності і дієти з низьким вмістом жиру з великою кількістю фруктів, овочів і цільного зерна також знижують рівень ЛПНЩ і підвищують рівень хорошого холестерину ЛПВЩ. Але ці майже магічні показники можуть бути тільки першим кроком у пізнанні реального стану вашого серця.

Показники високого холестерину не вважаються діагнозом, він є симптомом розвитку кардіо-судинних захворювань. Які помилки ми робимо, з-за яких зростає наш рівень холестерину?

5 поширених помилок в раціоні

Люди, з показниками високого холестерину, повинні стежити за своїм харчуванням, щоб ефективно справлятися з цією проблемою.

Тим не менш, багатьом з нас властиво робити дуже поширені помилки, з-за яких холестерин не буде падати. Однак найбільш тривожним є те, що ви можете навіть загострити ситуацію абсолютно несвідомо – і ускладнення такого положення речей можуть бути досить серйозними.

Дієтичні помилки

Кожному, у кого був поставлений діагноз високого рівня холестерину в крові або гіперхолестеринемії, потрібно слідувати рекомендаціям лікаря. Навіть якщо це буде стосуватися радикальних змін у вашому щоденному раціоні.

Читайте також:  Лікар попереджає про «фатальний» ризик побічних ефектів парацетамолу

1. Ви не звертаєте уваги на кількість споживаного цукру

Споживання цукру не має прямого впливу на рівень холестерину в організмі. Однак продукти з високим вмістом цукру часто також містять багато шкідливих жирів, таких як транс-жир або насичені жирні кислоти.

Регулярне споживання цього виду їжі може викликати значне збільшення ваги. Надмірна вага або ожиріння дуже тісно пов’язані з високим рівнем холестерину. Високий глікемічний індекс цих продуктів підвищує глюкозу в крові, що ушкоджує стінки артерій і кровоносних судин.

2. Зверніть увагу тільки на зміст холестерину в харчових продуктах

Деякі люди, які страждають високим рівнем холестерину в крові, вважають, що найкраще харчування – виключення будь-якого типу продуктів з високим вмістом холестерину з щоденного раціону. На цей факт дійсно необхідно звернути увагу. Але цього досить.

Холестерин – це тип жиру, який є результатом вживання певних видів харчових продуктів – це правда. Проте ви, мабуть, не знаєте, що ваша печінка також виробляє його.

Тому вживати в їжу продукти зі зниженим вмістом холестерину недостатньо. Вам також необхідно уникати джерел транс-жирів, насичених жирів, тому що вони перевантажують вашу печінку.

Читайте також:  Уролог назвав продукти, які є небезпечні для нирок

3. Усунення абсолютно всіх жирів з дієти

Це, ймовірно, одна з найпоширеніших помилок, тих, хто бореться з високим рівнем холестерину. Недоцільно повністю виключати всі жировмісні продукти з раціону. Замість цього ви повинні вибрати ті, які пропонують вам хороші «здорові» жири.

Харчові продукти можуть містити суміш різних видів жирів: насичених, мононенасичених і поліненасичених ( омега-3 і 6 жирних кислот ). З них ви повинні вибрати тільки два останніх типи і споживати якомога менше насичених жирів.

Насичені жири підвищують ризик серцевих захворювань, а ненасичені жири допомагають підвищити «хороший» холестерин (ЛПВЩ). Це, в свою чергу, допомагає захистити ваші артерії. Прикладами продуктів, що містять великі дози «здорових» жирів, є авокадо, оливкова олія і горіхи будь-якого виду.

4. Перехід від однієї дієти до іншої

Швидкодіючі дієти звучать як ярлики для досягнення здорового рівня холестерину в крові. Проблема, однак, полягає в тому, що вони, як правило, обмежуються тільки споживанням певних категорій продуктів.

Тим не менш, хороша дієта при підвищеному холестерині, повинна бути чимось постійним, і використовуватися протягом усього життя.

5. Прийом статинів з грейпфрутовим соком

Лікарі часто призначають статини для зниження холестерину в крові. Проте вживання грейпфрута в той же час є серйозною помилкою. Цей плід може блокувати правильне засвоєння препарату.