Люди, які живуть на японському острові Окінава, часто доживають до 90-100 років завдяки кільком корисним звичкам. За словами старшого наукового співробітника Королівського медичного коледжу Великобританії Коліна Роуза, людина може впливати на те, наскільки швидко вона старіє.

Вчений провів більшу частину своєї 50-річної кар’єри, вивчаючи тонкощі боротьби зі старінням. Про те, що допомагає довго жити окінавцям, він розповів у матеріалі Daily Mail.

Уточнимо, що в префектурі Окінава у п’ять разів більше довгожителів, ніж у решті Японії та у 100 разів більше ніж на планеті Земля. Можливими поясненнями називають окінавську кухню, невимушений спосіб життя, турботу всередині спільноти та активність.

Особливе ставлення до їжі

Окінавці звикли до особливої дієти з низьким вмістом жиру та солі, що складається з фруктів, овочів, тофу та морських водоростей. Проте важливішу роль, за словами дослідника, грає те, скільки вони їдять.

Японці користуються конфуціанським принципом Hara Hachi Bu – “припинити їсти, коли ви ситі на 80 відсотків” – на їх тарілках залишається п’ята частина їжі.

У 2016 році у США провели дослідження з використанням принципу Hara Hachi Bu. Учасникам обмежили калорії у раціоні на 25%. У такий спосіб вони харчувалися протягом 2 років. Наприкінці дослідження учасники відзначили, що позбулися зайвої ваги, а також помітили спокійніший сон, меншу напругу та покращення сексуального життя.

Головне про Hara Hachi Bu

  • Їжте повільно і зосередьтеся на їжі. Гормонам, що виділяються при травленні, потрібно десять хвилин, щоб відзначити почуття ситості у вашому мозку.
  • Не їжте і не дивіться телевізор одночасно. Іноді кладіть ніж та вилку на стіл і свідомо відчувайте, наскільки ви задоволені.
  • Віддавайте перевагу білкам та продуктам із високим вмістом клітковини.
  • Залиште щонайменше 12-годинну перерву між вечерею та сніданком, щоб допомогти вашій системі використовувати всю доступну глюкозу. Як тільки це буде зроблено, тіло перейде на використання жиру для отримання енергії.
  • Їжте вдень, тому що вночі сповільнюється метаболізм.

Особливу увагу окінавці приділяють супу місо. Це страва з бурих водоростей, які є основним продуктом багатьох азіатських дієт. Вона багата клітковиною та мінералами, а також містить фукоїдан, який може зменшити запалення та покращити імунну систему.

За словами Роуза, цей полісахарид також, ймовірно, допомагає пом’якшити наслідки вірусної інфекції, коли відбувається ушкодження легенів, зокрема при коронавірусі.

Ціль в житті

Наголошується, що дослідник віку Ерік Кім вивчав 7000 людей віком понад 65 років протягом семи років і виявив, що наявність мети в житті є ключем до здорового розумового старіння.

Люди, які мають цілі, ретельніше дбають про своє здоров’я – вчасно відвідують лікарів, дотримуються дієт і ведуть активніший спосіб життя. Вони хочуть залишатися “в строю” досить довго, щоб здійснити задумане.

Важливо також мислити у позитивному руслі. На Окінаві позитивне мислення відоме як “ікігай”, що перекладається як “сила, яка мотивує”.

Тест на рівновагу “Фламінго”

Також Роуз розповів про простий тест, який може допомогти дізнатись, чи станете ви довгожителем.

Так, команда Кіотського університету провела дослідження: попросила майже 1300 чоловіків та жінок віком близько 67 років стати на одну ногу з відкритими очима та тримати рівновагу протягом 20 секунд.

У більш ніж 30%, які мали проблеми з балансуванням, виявили або проблеми з судинами мозку, або крихітні крововиливи, або й те, й інше, що піддавало їх вищому ризику інсульту та деменції.

Як перевірити себе

Щоб виконати тест, засікайте, як довго ви можете стояти на одній нозі, поклавши руки на стегна. Припиніть рахувати, коли ваша піднята ступня торкнеться підлоги чи іншої ноги, або коли вам доведеться відірвати руки від стегон, щоб утримати рівновагу.