Без води жоден організм не буде функціонувати правильно. Недолік рідини веде до «висихання» клітин. Якщо не заповнити недолік води, вони гинути. Такий процес називається зневодненням. При недостатньому надходженні води, людина починає відчувати слабкість і втому. Волога виходить з тіла навіть при диханні. Додайте до цього потовиділення і сечовиділення. Тому, щоб не допускати зневоднення, втрати води потрібно регулярно поповнювати. Ми зібрали поради, які дозволять зберегти правильний водно-сольовий баланс.

Визначення норми споживання води

Часто можна почути, що кожен день організм повинен отримувати як мінімум 1,5 л води. Насправді ж кількість необхідної рідини визначається масою тіла. Скільки потрібно пити води в день? Стратегія розрахунку норми дуже проста: на 10 кіло має припадати 0,3 л води. Виходить, при 70-кілограмовій вазі людині рекомендується випивати від 2,1 л води в день. А якщо ви ведете активне життя, хворієте або перебуваєте в стресовій ситуації, кількість води на кіло потрібно збільшити до 40 мл. Якщо ж протягом дня ви вживаєте соковиті продукти (овочі або фрукти), то кількість споживаної рідини можна трохи скоротити.

Правила пиття води

Здавалося б, що-що, а воду пити – невелика наука. Захотілося пити – випив. Але не варто орієнтуватися винятково на спрагу, адже ви вже розрахували свою норму рідини в день. Отже, варто взяти на замітку нескладні правила:

1. Перша порція випивається відразу ж після сну. Це свого роду «пусковий механізм» організму.

2. Рідиною ШКТ готується до роботи за півгодини до їжі. Багато роблять все навпаки. При цьому не склянкою води, а компотом, чаєм або кавою.

3. Трапеза також завершується вживанням води – через пару годин. В цей час травний процес знаходиться на завершальній стадії.

Дуже часто бажання що-небудь «закинути» в рот насправді є звичайною спрагою. Сухість у роті організмом нерідко інтерпретує як недолік їжі. Щоб не відчувати почуття голоду, важливо випивати воду в достатній кількості і влаштовувати протягом дня легкі перекуски. До цих порад обов’язково повинні прислухатися ті, хто стежить за своєю фігурою або сидить на дієті.

5 причин пити воду

Вода допомагає при алергії

Дефіцит рідини призводить до того, що посилюється вироблення гістаміну – БАВ, яке регулює багато функцій в організмі. Воно починає розподіляти решту рідину так, як вважає за потрібне. Якщо ж гістаміну виділиться занадто багато, може початися алергія. Тому алергікам вкрай важливо пити достатньо води, щоб не провокувати алергію або полегшити її симптоми.

Контроль тиску

Кров на 92% складається з води. Відповідно, при нестачі рідини в організмі кров згущується і підвищується тиск. Таким чином, правильний питний режим особливо показаний гіпертонікам. Крім цього, коли кров сповільнює хід, сповільнюється робота мозку, який не отримує достатньо кисню.

Полегшення болю у суглобах

Зневоднення – причина загострення артритів, артрозів, остеохондрозів. Пояснити це просто: повільне кровообіг веде до «голодування» і швидкому изнашиваю хрящів. Тому важливо не тільки займатися спортом, але і дотримувати рекомендації з підтримання питного балансу. До речі, під час інтенсивних тренувань бажано робити ковток незамінною рідини кожні півгодини. Нестача води в організмі під час занять спортом може привести до головних болів. Якщо не виходить пити воду на тренуванні, варто випити склянку води до неї.

Допомога в схудненні

Вода прискорює всі обмінні процеси в організмі, включаючи спалювання жирів. Якщо ж організм зневоднений, він починає запасати воду, в тому числі і в жирових тканинах. 200 мл води за півгодини зменшує порції, які з’їдаються. Також, якщо ви регулярно п’єте воду, ви не переплутаєте спрагу з голодом і не станете зайвий раз перекушувати.

Засіб по догляду за зовнішністю

Зневоднення – це причина сухості шкіри, зморшок, слабкості локонів. Так що випивати норму води в день, щоб підтримувати здоров’я волосся, не тільки простіше, але і дешевше: не потрібно купувати різні косметичні засоби з сумнівним ефектом.

Чи треба себе змушувати пити воду?

Якщо ви випили певну кількість води, але ще не досягли показаної вам норми, а пити не хочеться, не варто «вливати в себе» рідину через силу. Привчання до правильного вживання води має бути поступовим. З кожним днем треба збільшувати дозу потроху. Якщо ви раніше завжди пили мало, то організм навчився «притупляти почуття спраги, тому при різкому збільшенні кількості рідини, йому починає здаватися, що він споживає її з надлишком. Це далеко не хороша звичка, тому що згодом вона призводить до хронічного зневоднення.

Щоб надати воді більш приємний смак, в неї можна покласти часточку лимона. До речі, це ще й корисно, тому що лимон як би пробуджує травну систему. Таку воду корисно пити перед їжею. Лимонний напій корисний для тих, хто хоче схуднути, оскільки в цитрусі містяться речовини, які розщеплюють жири, посилюють секрецію шлункового соку і прискорюють обмін речовин.

Якщо з правильним підходом до пиття води не виходить, почніть думати про неї, як про лікувальний препарат, і пийте її потроху в певний час дня, як призначене лікарем ліки. По суті справи, саме цим вона і є.

Багато хто думає, що, випиваючи в день 8 склянок чаю, вони споживають необхідну кількістю рідини. Однак це не зовсім вірно, тому що організм сприймає чай, каву, соки, компоти і молоко не як рідина, а як їжу. Не дарма в давнину люди говорили не «випити молока», а «поїсти молока». Звичайно, наше тіло здатне виділити воду із перерахованих напоїв, але на це доведеться витратити більше енергії. Роблячи вибір на користь чистої води, ви полегшуєте роботу організму і точно знаєте, яку кількість рідини було йому доступно.

Крім того, багато лікарів стверджують, що кава і чай містять кофеїн, який не сприяє насиченню організму рідиною, а навпаки – зневодненню. І все ж, це не означає, що потрібно зовсім виключити ці напої зі свого раціону. Просто потрібно стежити, щоб кількість води було більша за чай та інших напоїв.

Цікаві факти про воду

Чим чистіша вода, тим нижча температура, при якій вона з рідкого стану переходить у твердий.

Перспектива глобального потепління – підвищення рівня світового океану на 60 м, що обіцяє затопленням 1/8 загальної площі материків.

Завдяки міжнародній організації ЮНЕСКО стало відомо, що самою чистою водою може похвалитися населення Фінляндії.

Прикрий факт – 1 млрд людей не дістає чистої води.

2-відсоткова втрата організмом води – це причина сильної спраги, 10-процентна – галюцинацій, 12-процентної – порушення балансу, що вимагає лікарського втручання, 20-відсоткова – летального результату.

Лід при мінусовій 115-градусній температурі перетворюється у в’язку масу, а при мінусовій 130-градусній виходить так звана «скляна вода» з абсолютною прозорістю.

Вода – це джерело чинників, що провокують 80% хвороб людей, і причина 30 млн смертей (відповідно щорічній статистиці).

У структурі водних ресурсів планети на частку водойм, які дають питну воду, припадає всього три відсотки.

Середньодобова витрата африканської сім’ї становить 20 л, американської – 1 тис. л.

Уявіть, середньовічна сім’я щодня витрачала всього шість літрів незамінної рідини.

На території Азербайджану є природна вода, яка горить! Причина такої здатності пояснюється великою концентрацією метану у водоймах.

Вода вражає своєю різноманітністю – приблизно 1,5 тис. видів.