В арсеналі сучасної медицини досить багато способів боротьби з раком: від операції, яку рекомендував ще Гіппократ, до генної інженерії.

Кожен випадок захворювання на рак – унікальний. Тільки лікар-онколог може обстежити і вирішити, які методи будуть ефективні саме для нього. А ми лише розповідаємо, в їх суть і як вони працюють.

Основні методи:
1. Хірургічне втручання

Операція

Видалення пухлинної тканини дозволяє позбутися від самої пухлини, так і від її негативного впливу на організм. Навіть якщо хворобу виявили на невиліковної стадії, операція може поліпшити самопочуття пацієнта і позбавити від болісних симптомів.

Це «золотий стандарт» лікування раку, і замінити його поки що нічим не можна. У більшості випадків всі інші методи зазвичай призначають для підвищення ефективності операції.

2. Хіміотерапія

Хіміотерапія

Головна відмінність злоякісних клітин від здорових – це швидкий і неконтрольований поділ. Тому хіміотерапевтичні препарати пошкоджують їх, коли вони діляться. Таким чином зупиняється або гальмується ріст пухлини.

Читайте також:  Нафтопереробні заводи викликають у людей інсульти

Головний мінус хіміотерапії полягає в тому, що вона знищує не тільки вогнища хвороби. Страждають здорові клітини волосяних цибулин, кісткового мозку, шлунково-кишкового тракту. Тому у неї такі важкі побічні ефекти: нудота, облисіння, стоматит, діарея і т. д.

Завдання лікаря – знайти баланс між ефективністю препаратів і ризиками для здоров’я.

3. Променева терапія

МРТ

Під час променевої терапії пухлина опромінюють потужним пучком гамма-променів. В результаті ракові клітини перестають ділитися і рости. Онколог-радіолог має грамотно розрахувати дозу, враховуючи вид пухлини, її розмір і стан здоров’я пацієнта. Це дозволяє домогтися максимального ефекту при мінімальній шкоді для здорових клітин.

Додаткові методи:
4. Гормональна терапія

Іноді гормони стимулюють ріст пухлини – таке часто відбувається при раку молочної залози, простати і яєчників. В цьому випадку потрібна терапія, яка буде знижувати до мінімуму рівень гормону, який допомагає раку розвиватися.

Читайте також:  Як довго треба приймати душ, розповів фахівець із Великобританії
5. Цитокінотерапія

Рак

Наша імунна система може сама виробляти білки, які знищують ракові клітини – цитокіни. Але якщо онкологічне захворювання вже розвинулося, власних цитокінів в організмі може не вистачити.

Це визначається за допомогою аналізу на імунний статус. У імунограм дивляться на такий показник, як фактор некрозу пухлини – якщо діагностований рак, а показник фактора некрозу пухлини в межах норми (0-8,21 пг/мл), то це означає, що організм не бачить пухлину і не бореться з нею і це абсолютне показання для введення препаратів-цитокінів фактора некрозу пухлини ззовні. Вони активізують імунні механізми і змушують організм самому руйнувати пухлину. При цьому здорові клітини не пошкоджуються.

Такий метод лікування може призначити додатково до хіміотерапії: препарати-цитокіни здатні домогтися максимального лікувального ефекту й полегшити побічні дії хіміотерапії, так і в якості самостійно методу лікування, якщо хіміотерапія або операція протипоказані. Засоби пройшли клінічні випробування в РОНЦ ім. Блохіна і офіційно дозволені для лікування злоякісних пухлин.

Читайте також:  Знаки в роті, які вказують на щось серйозне: можливий рак
6. Таргетна (цільова) терапія

Таргетні препарати розпізнають злоякісні клітини за специфічною молекулою і знищують їх. Крім цього, такі ліки порушують кровопостачання пухлини. Терапія може призначатися як самостійний метод лікування або в комбінації з іншими.

7. Генна інженерія

Вчені

Багатообіцяючий, але дуже молодий метод: тільки в 2017 році в США вперше схвалили новий вид лікування лейкемії у дітей, заснований на механізмах генної інженерії.

Його суть в тому, що дослідники відбирають клітини крові пацієнта, перепрограмують їх для боротьби з клітинами хвороби і створюють мільйони копій. А потім повертають в організм, де вони починають боротьбу з пухлиною.

Багато вчених вважають, що генна інженерія – це справжній «крок у майбутнє», і найближчим часом така терапія може замінити інші способи лікування. Але поки що це не зріла технологія, якій лише належить безліч випробувань і доробок.