Порушення ритму серця можуть розвиватися, як ускладнення на фоні інших хвороб, або носити самостійний характер.

Регулятор серцевої активності

Для забезпечення нормальної скорочувальної діяльності в серцевому м’язі існує цілий комплекс атипових м’язових волокон, які координують злагоджену роботу передсердь і шлуночків. Всі анатомічні структури серця, які приймають участь в регуляції роботи органу, об’єднані в провідну систему серця.

При кожному ударі в серці відбувається послідовне скорочення його відділів: спочатку скорочуються передсердя, а потім шлуночки. Провідна система серця забезпечує ритмічність і послідовність всіх дій серцевого м’яза під час одного скорочувального акту.

Хвороби провідної системи серця

При порушенні роботи провідної системи серця розвиваються захворювання. При цьому серце може битися занадто швидко чи повільно, або між ударами фіксуються різні часові проміжки. Буває і так, що серце на час зупиняється, або навпаки – з’являється зайве скорочення, яке не вписується в загальну картину частоти ударів.

Захворювання, які виникають внаслідок неполадок в роботі провідної системи серця, називаються аритміями. Серед захворювань провідної системи серця також виділяють блокади серця – розлади, при яких порушується проведення імпульсу від передсердь до шлуночків, або всередині шлуночка.

Часто блокади серця протікають безсимптомно для людини, і в ряді випадків можуть вказувати на наявність інших серцевих патологій. За статистикою, 10-15% всіх серцевих захворювань пов’язані з порушенням ритму серця.

«Сценарій» захворювання

Отже, що ж відбувається при аритмії і серцевих блокадах? Провідна система серця складається зі спеціальних клітин, що виробляють електричні імпульси, які і забезпечують збереження ритмічності і частоти скорочувальних актів. У верхній частині правого передсердя розташовується синусовий вузол – так званий водій ритму серця, в якому виробляється імпульс, регулюючий серцеву активність. З верхньої частини передсердя електричний сигнал поширюється на іншу його частину, а далі на ліве передсердя, і потім – на шлуночки. Якщо весь процес протікає в рамках фізіологічної норми, то серце працює без перебоїв з частотою в 60 – 80 ударів на хвилину.

Так як всі клітини провідної системи володіють електричною активністю, то в деяких випадках імпульси з різних її частин можуть бути сильнішими, ніж імпульси водія ритму серця, що і призводить до аритмії. Також можливі сценарії захворювання, при яких на один генерований імпульс може припадати кілька серцевих скорочень, або, навпаки – у відповідь на кілька електричних імпульсів відбуватися лише одне скорочення.

Чому порушується ритм?

У здорової людини порушення ритму серця може розвинутися з ряду причин: стрес, прийом алкоголю, рясна їжа, запор, укуси деяких комах, вживання кофеїн містять продуктів, прийом деяких медикаментів і інші причини.

Ризик розвитку аритмії істотно підвищується при цукровому діабеті, особливо в поєднанні з гіпертонією і ожирінням.

Серед серцевих захворювань, які можуть стати причиною порушення ритму, виділяють наступні:

  • пороки серця;
  • ішемічна хвороба серця;
  • серцева недостатність;
  • міокардит;
  • пролапс мітрального клапана.

Аритмії виникають і при порушенні гормонального фону в організмі, зокрема при захворюваннях щитовидної залози. Також порушення ритму серця може виникнути і при відносно безпечних станах, наприклад при передменструальному синдромі у жінок.

На сьогоднішній день відомо, що схильність людини до аритмій може мати спадковий характер. Тому, якщо у ваших прямих родичів є проблеми з ритмом серця, то, можливо, вони з’являться і у вас, особливо при дії несприятливих факторів, про які йшлося вище.

Лікування аритмії і блокади серця

Якщо причиною аритмії є інше захворювання, то при лікуванні причинної недуги нормалізується і серцевий ритм. У деяких випадках при цьому потрібно призначення спеціальних антиаритмічних препаратів.

У разі, коли аритмія носить самостійний характер, то прийом протиаритмічних засобів є основним методом лікування захворювання. Коли медикаментозна терапія не приносить бажаного результату, то вдаються до хірургічної операції з імплантації кардіостимулятора – штучного водія ритму.

Що стосується блокад окремих гілок провідної системи, то такі недуги, зазвичай, не вимагають спеціалізованого лікування. У той же час блокади можуть вказувати на наявність інших серцевих захворювань, які потребують терапії. Більш виражені блокади можуть усуватися спеціальними препаратами, а при повних блокадах виникає необхідність в установці штучного водія ритму.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МИГОТЛИВА АРИТМІЯ: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

ЯК ЗМІЦНИТИ СЕРЦЕ?