Головні болі вранці можуть мати багато різних причин: мігрень, синдром апное уві сні, скрип зубами, алкоголь, а також серйозні хвороби. Головні болі зазвичай викликаються певним тригером, і жоден з них не слід недооцінювати.

Найчастіше причиною головного болю стає занадто мала кількість рідини, споживана протягом дня, або недосип. Але іноді у неприємного стану важкої голови вранці є більш серйозні підстави.

Мігрень. За словами Дженніфер Кріглер, лікаря Клівлендського центру головного болю, період дня між четвертою і дев’ятою годинами ранку є часом ранкової мігрені. У ці години організм виробляє менше ендорфінів і енкефалінів – речовин, які діють як природні знеболюючі. Крім того, в ранні ранкові години вивільняється підвищена кількість адреналіну. Це підвищує кров’яний тиск, і в результаті може виникати головний біль.

Синдром нічного апное. Синдром нічного апное змушує людей багаторазово переривати дихання. Наслідком таких зупинок дихання уві сні стають гіпоксія і підвищений тиск, у зв’язку з якими і розвивається головний біль.

Безліч досліджень підтверджують зв’язок нічного апное з інсультами, інфарктами, гіпертонією, порушеннями серцевого ритму, миготливою аритмією ішемією. Визначити самостійно у себе апное важко, але його характерною ознакою є втома, яка відчувається незважаючи на тривалий сон.

Зубовний скрегіт. Скреготіння зубами уві сні може привести до напруги в скронево-нижньощелепних суглобах, які з’єднують нижню щелепу з черепом поруч з вухом. Найчастіше ця особливість залишається неявною для людини, при цьому вона може мати багато негативних наслідків для здоров’я. Наприклад, це може призводити до змін положення щелепи і напруженості, яка здатна викликати головний біль.

Споживання алкоголю. В алкоголі присутні сполуки, які можуть негативно взаємодіяти з нейротрансмітером в мозку і викликати головні болі або навіть мігрені. Крім того, алкоголь є сечогінним засобом і сприяє зневодненню, що діє як додатковий фактор головного болю.

Серйозна хвороба. В деяких випадках існує ймовірність того, що за головним болем варто щось серйозне – наприклад, пухлина головного мозку. Люди з пухлинами головного мозку часто прокидаються з головним болем рано вранці, оскільки в цей час досягає найвищих показників тиск спинномозкової рідини. Виникає набряк, що зачіпає головний мозок, – у відповідь розвивається головний біль.

Пухлина головного мозку є рідкісною причиною головного болю вранці. Запідозрити новоутворення також дозволяють такі симптоми, як проблеми із зором або рівновагою, сонливість, зміни в стані розуму.

За словами вчених, пробудження з головним болем не є аномалією й не говорить про те, що з людиною відбувається щось небезпечне. Але якщо це відбувається регулярно, потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем, щоб з’ясувати причину такого симптому.

Джерело: МедікФорум