ГоловнаНовини Здоров'я6 незвичайних фактів про те, як кишечник впливає на все тіло

6 незвичайних фактів про те, як кишечник впливає на все тіло

Ще кілька приводів перейти на правильне харчування.

Кишечник

В кишечнику живуть трильйони бактерій, які взаємодіють з усіма органами тіла. В останні роки ученим стало зрозуміло, який вплив надає кишечник на наше самопочуття. Виявляється, травна система відповідає за здоров’я багатьох органів — від шкіри до нирок. І схоже, що вся справа в бактеріях.

1. Кишечник може зіпсувати шкіру

Висип, сухість, лущення вражають шкіру і псують зовнішній вигляд. Але при цьому вони вказують на проблеми з травною системою. Як і багато інших органів, шкіра може реагувати на неполадки в кишечнику, і висип — найпоширеніша реакція.

Справа в тому, що екземи, почервоніння та висип — це відповідь імунітету на те, що виявилося в нашому кишечнику. Найчастіше таку алергічну відповідь викликають певні продукти. Досить виключити їх з раціону, щоб висипка пройшла.

А ось на акне, всупереч поширеній думці, дієта майже не впливає.

2. Кишечник впливає на роботу мозку

Здається, що мозок від кишечника не залежить. Але насправді ці органи взаємодіють.

  • Клітини кишечника виробляють гормон серотонін, який впливає на багато процесів, а найбільше відомий як гормон настрою.
  • Мікрофлора кишечника бере участь у виробленні цитокінів — це білки імунної системи, які впливають у тому числі і на мозок.
  • Мікроби в кишечнику виробляють речовини, які впливають на гематоенцефалічний бар’єр. Грубо кажучи, це фільтр між мозком і кровоносною системою, який захищає мозок від всього шкідливого, що знаходиться в крові.
Читайте також:  9 самих тривожних ознак раку легенів

Зараз проводяться дослідження того, як мікроби кишечнику впливають на нервову систему. Це складний процес, який ще не до кінця вивчений, але вже точно ясно: щоб голова була ясною, потрібен здоровий кишечник. Поки вчені шукають, як би використовувати цей зв’язок з користю для здоров’я, ми можемо подумати про себе і все-таки почати кожен день їсти салати зі свіжих овочів, щоб кишечник працював краще.

3. Кишечник впливає на імунітет

В кишечник кожен день з їжею надходить величезна кількість чужорідних для нас білків і патогенів — речовин, які можуть викликати захворювання. Тому кишечник пристосувався до того, щоб ці самі речовини нейтралізувати як можна швидше. В тому числі для цього в ньому живе мікрофлора.

Значна частина імунної системи знаходиться власне в кишечнику, тому робота травного тракту впливає на все тіло.

Кишечник, який погано функціонує може призвести до астми, мігрені, алергії і навіть аутоімунних хвороб (це такі захворювання, при яких клітини імунної системи атакують свій організм).

Читайте також:  Вчені визначили головну небезпеку постільної білизни
4. Кишечник впливає на нирки

Нирки і товстий кишечник допомагають регулювати водно-сольовий баланс в організмі. Нирки також займаються очищенням тіла від водорозчинних токсинів, які могли потрапити у кров із кишечника або в результаті життєдіяльності бактерій в нашому шлунково-кишковому тракті.

Тому якщо слизова кишечника пошкоджена, це може нашкодити ниркам. Так трапляється, наприклад, після прийому деяких антибіотиків, з-за хвороб на зразок синдрому роздратованого кишечника. Коли слизова працює погано, кількість шкідливих речовин, які надходять в кров з кишечника, росте, отже, підсилюється імунна відповідь. Все це призводить до системного запального процесу, який вражає в тому числі і нирки аж до розвитку хронічної ниркової недостатності.

5. Кишечник впливає на здоров’я печінки

Як і нирки, печінка відповідає за очищення організму. Все, що надійшло в кров з кишечника, буде в печінці.

Всі речовини, включаючи гормони, токсини, медикаменти і продукти розпаду, проходять через печінку, щоб разом з жовчю потрапити в кишечник, звідки їх простіше видалити. Зміни в нормальній роботі кишечника і цілісності кишкової оболонки можуть призвести до хронічних захворювань печінки і навіть до зміни її структури, наприклад фіброзів, при яких нормальна тканина органу замінюється непрацюючою сполучною тканиною.

Читайте також:  Вчені назвали простий засіб, який захистить від хвороб судин
6. Від кишечника залежить наш вага

Зрозуміло, що вага залежить від того, що ми їмо. Але і від бактерій в кишечнику, можливо, теж. Щоб ми змогли набрати вагу, нам потрібно більше поживних речовин. Їжу на ці речовини поділяє кишечник. В залежності від того, яких бактерій в ньому більше, він може переробляти більше або менше з’їденої їжі. Тому потрібно годувати не тільки себе, але і бактерії.

Як допомогти своєму кишечнику

Корисні бактерії, про які йшла мова вище, — це пробіотики. Вони живуть у нас в кишечнику самі по собі в достатній кількості. Але щоб вони добре працювали, їх потрібно «підгодовувати». Живильне середовище для цих бактерій — пребіотики, продукти з рослинними волокнами, завдяки яким мікробіом залишається здоровим.

Щоб отримати і те і інше, не треба накидатися на аптечні препарати. Потрібно скоригувати дієту з дуже простими принципами:

  • Їсти більше свіжих овочів.
  • Перекушувати натуральним йогуртом і кефіром.
  • Полюбити ферментовані закуски: квашену капусту або кімчі.
  • І все це — замість цукру і рафінованих вуглеводів, які є, наприклад, у пшеничному хлібі.

Джерело: Лайфхакер

Читайте також: