Ще кілька приводів перейти на правильне харчування.

В кишечнику живуть трильйони бактерій, які взаємодіють з усіма органами тіла. В останні роки ученим стало зрозуміло, який вплив надає кишечник на наше самопочуття. Виявляється, травна система відповідає за здоров’я багатьох органів — від шкіри до нирок. І схоже, що вся справа в бактеріях.

1. Кишечник може зіпсувати шкіру

Висип, сухість, лущення вражають шкіру і псують зовнішній вигляд. Але при цьому вони вказують на проблеми з травною системою. Як і багато інших органів, шкіра може реагувати на неполадки в кишечнику, і висип — найпоширеніша реакція.

Справа в тому, що екземи, почервоніння та висип — це відповідь імунітету на те, що виявилося в нашому кишечнику. Найчастіше таку алергічну відповідь викликають певні продукти. Досить виключити їх з раціону, щоб висипка пройшла.

А ось на акне, всупереч поширеній думці, дієта майже не впливає.

2. Кишечник впливає на роботу мозку

Здається, що мозок від кишечника не залежить. Але насправді ці органи взаємодіють.

  • Клітини кишечника виробляють гормон серотонін, який впливає на багато процесів, а найбільше відомий як гормон настрою.
  • Мікрофлора кишечника бере участь у виробленні цитокінів — це білки імунної системи, які впливають у тому числі і на мозок.
  • Мікроби в кишечнику виробляють речовини, які впливають на гематоенцефалічний бар’єр. Грубо кажучи, це фільтр між мозком і кровоносною системою, який захищає мозок від всього шкідливого, що знаходиться в крові.

Зараз проводяться дослідження того, як мікроби кишечнику впливають на нервову систему. Це складний процес, який ще не до кінця вивчений, але вже точно ясно: щоб голова була ясною, потрібен здоровий кишечник. Поки вчені шукають, як би використовувати цей зв’язок з користю для здоров’я, ми можемо подумати про себе і все-таки почати кожен день їсти салати зі свіжих овочів, щоб кишечник працював краще.

3. Кишечник впливає на імунітет

В кишечник кожен день з їжею надходить величезна кількість чужорідних для нас білків і патогенів — речовин, які можуть викликати захворювання. Тому кишечник пристосувався до того, щоб ці самі речовини нейтралізувати як можна швидше. В тому числі для цього в ньому живе мікрофлора.

Значна частина імунної системи знаходиться власне в кишечнику, тому робота травного тракту впливає на все тіло.

Кишечник, який погано функціонує може призвести до астми, мігрені, алергії і навіть аутоімунних хвороб (це такі захворювання, при яких клітини імунної системи атакують свій організм).

4. Кишечник впливає на нирки

Нирки і товстий кишечник допомагають регулювати водно-сольовий баланс в організмі. Нирки також займаються очищенням тіла від водорозчинних токсинів, які могли потрапити у кров із кишечника або в результаті життєдіяльності бактерій в нашому шлунково-кишковому тракті.

Тому якщо слизова кишечника пошкоджена, це може нашкодити ниркам. Так трапляється, наприклад, після прийому деяких антибіотиків, з-за хвороб на зразок синдрому роздратованого кишечника. Коли слизова працює погано, кількість шкідливих речовин, які надходять в кров з кишечника, росте, отже, підсилюється імунна відповідь. Все це призводить до системного запального процесу, який вражає в тому числі і нирки аж до розвитку хронічної ниркової недостатності.

5. Кишечник впливає на здоров’я печінки

Як і нирки, печінка відповідає за очищення організму. Все, що надійшло в кров з кишечника, буде в печінці.

Всі речовини, включаючи гормони, токсини, медикаменти і продукти розпаду, проходять через печінку, щоб разом з жовчю потрапити в кишечник, звідки їх простіше видалити. Зміни в нормальній роботі кишечника і цілісності кишкової оболонки можуть призвести до хронічних захворювань печінки і навіть до зміни її структури, наприклад фіброзів, при яких нормальна тканина органу замінюється непрацюючою сполучною тканиною.

6. Від кишечника залежить наш вага

Зрозуміло, що вага залежить від того, що ми їмо. Але і від бактерій в кишечнику, можливо, теж. Щоб ми змогли набрати вагу, нам потрібно більше поживних речовин. Їжу на ці речовини поділяє кишечник. В залежності від того, яких бактерій в ньому більше, він може переробляти більше або менше з’їденої їжі. Тому потрібно годувати не тільки себе, але і бактерії.

Як допомогти своєму кишечнику

Корисні бактерії, про які йшла мова вище, — це пробіотики. Вони живуть у нас в кишечнику самі по собі в достатній кількості. Але щоб вони добре працювали, їх потрібно «підгодовувати». Живильне середовище для цих бактерій — пребіотики, продукти з рослинними волокнами, завдяки яким мікробіом залишається здоровим.

Щоб отримати і те і інше, не треба накидатися на аптечні препарати. Потрібно скоригувати дієту з дуже простими принципами:

  • Їсти більше свіжих овочів.
  • Перекушувати натуральним йогуртом і кефіром.
  • Полюбити ферментовані закуски: квашену капусту або кімчі.
  • І все це — замість цукру і рафінованих вуглеводів, які є, наприклад, у пшеничному хлібі.

Джерело: Лайфхакер