Про найсерйозніших розладах харчової поведінки – анорексії і булімії – чули всі. Але є й інші порушення, які часто вважають милими примхами, але вони роблять сильний вплив на здоров’я. Залишати їх без уваги не можна.

У людини може не бути проблем із зайвою вагою, але це не означає, що особливості його живлення можна назвати здоровими. Деякі харчові звички можуть вилитися в майбутньому в досить серйозні розлади.

Які сигнали тіла і особливості прийому їжі повинні вас насторожити?

Поняття харчової поведінки включає в себе все те, що безпосередньо пов’язано з вибором і приготуванням їжі, ритуалами харчування і емоціями, які викликає прийом їжі. І все перераховане вище дуже тісно зав’язано на психології. Не випадково, якщо говорити про серйозні розлади харчової поведінки, в його основі зазвичай лежать іпохондрія, депресія, невроз і інші психотерапевтичні порушення.

Не варто думати, що так звані особливості харчування — це всього лише мила примха, над якою можна посміятися. До пори до часу, можливо, так і є. Але, якщо ця особливість входить в систему і поступово починає надавати значущий вплив на психічне і фізичне здоров’я, діло погане. Це може вилитися в такі розлади харчової поведінки, як анорексія, булімія, орторексія і компульсивне переїдання.

Всі ці досить серйозні порушення можуть починатися з вельми незначних звичок, наприклад, з маніакального підрахунку калорій, боязні їсти на публіці, неможливість зупинитися під час їжі, навіть якщо ви вже ситі, і т. д.

Безумовно, ті чи інші особливості харчової поведінки має кожен з нас. Але не всі з них є розладами. При цьому деякі ознаки нездорового ставлення до їжі сприймаються як норма. До них відносяться, наприклад, збої в роботі вашого тіла, особливості способу життя, незвичайні емоційні реакції. Про деякі не найбільш очевидні розлади харчової поведінки ми сьогодні і поговоримо. Не залишайте їх без уваги!

Порушення діяльності шлунково-кишкового тракту

Різноманітні дієтологічні досліди — ось що є справжнім випробуванням для вашого шлунка і кишечника. Спочатку ви почуваєте себе непогано, будь-які обмежувальні дієти, детокси, що очищаючі маніпуляції проходять на «ура». Але через деякий час ви все частіше починаєте стикатися з порушенням стільця, вагою в шлунку, підвищеним газоутворенням, печією.

Читайте також:  Чим корисні банани з коричневими плямами на шкірці: 7 плюсів для здоров'я

Причин, які можуть спричинити за собою подібні розлади, чимало. До них відносяться радикальні обмеження в харчуванні і незбалансований раціон. Все перераховане вище порушує вироблення травних ферментів, слизову шлунково-кишкового тракту і його функції в цілому. Швидкість процесів травлення в значній мірі знижується, і організм видає вам букет з неприємних симптомів.

Набряклість

Ще один фізіологічний маркер розладу харчової поведінки. Надмірна затримка рідини виникає у відповідь на будь-який дисбаланс в організмі. Його може спровокувати сильний стрес, системне запалення, гормональний збій. Все вищеперелічене досить часто стає наслідком тривалих періодів обмежень в їжі, порушенням питного режиму, зловживанням сміттєвою їжею, малою кількістю білка в раціоні. У здорових людей при нормалізації харчування набряклість сходить нанівець. Але, якщо через розлади харчової поведінки ваш організм неабияк пошарпало, вивести надлишки рідини буде непросто.

Почуття провини після їжі

По суті, це не що інше, як самопокарання за щось зроблене, в даному випадку за з’їдену їжу, як правило, досить калорійну або «заборонену». В основі будь-якої провини ваші власні установки і переконання про те, якими ви і люди в цілому повинні бути. А якщо ви з якихось причин не дієте ідеально, переходите в розряд «невдах». Почуття провини після прийому їжі пов’язане зі сприйняттям свого тіла. Наприклад, ви можете вважати себе недостатньо стрункими і кожен з’їдений зайвий шматочок запускає низку думок про те, що ви людина зі слабким характером.

Компенсаторна поведінка

Цей пункт безпосередньо випливає з попереднього. Компенсаторне поведінка — це ті дії, якими ви караєте себе за зрив раціонального харчування. У хід йдуть будь-які дії. Починається все зазвичай дуже невинно – пара-трійка додаткових тренувань в спортзалі, кілька розвантажувальних днів, модний детокс. Надалі спосіб покарання може посилюватися — прийом сечогінного або проносне, очисні клізми… А всього-навсього можна було спокійно повернутися до овочевих салатів і пісного м’яса.

Читайте також:  Наявність цього захворювання, збільшує ризик тромбозу вдвічі

Боязнь певних продуктів або інгредієнтів

Інформації про правильне харчування, особливості тих чи інших продуктів у відкритих джерелах неймовірно багато. Часом небезпека тих чи інших страв значно перебільшена. Люди з тонкою душевною організацією реагують на таку інформацію вкрай прямолінійно, культивуючи відмову від будь-яких продуктів. Паніку викликає сама можливість з’їсти щось нездорове. Подібна поведінка може бути характерно для тих, хто надто переймається здоровим способом життя, але при цьому має не зовсім адекватне уявлення про те, що, власне, у це поняття включено.

Прийом їжі пов’язаний з безліччю ритуалів

Причому багато з них можуть бути досить дивними … наприклад, ви завжди поділяєте Комплексне блюдо на інгредієнти, перш ніж його з’їсти. Або ж їсте тільки за столом, сервірованим певним чином. А ось якщо такої можливості немає, віддаєте перевагу залишитися голодними… Подібне, практично маніакальне поведінка нерідко буває наслідком прагнення вашого переваги над іншими. Особлива організація кожного прийому їжі вимагає незвичайної витримки і самодисципліни. Прикладання волі викликає почуття гордості за себе і поблажливе ставлення до людей, які на такі подвиги не здатні.

Вправа на прийняття свого тіла

В розлад харчової поведінки часто лежить неприйняття свого тіла. Чи зможете його полюбити таким, яке воно є? Значить, впораєтеся і з похибками в харчуванні. А допоможе вам у цьому техніка роботи з дзеркалом. Вона заснована на довгому вивченні свого відображення в оголеному вигляді. У класичному виконанні робити це потрібно довго — близько 2 годин. Забагато…

Можна практикувати протягом 10-15 хвилин — до тих пір, поки ви не відчуєте до свого відображення теплі почуття, без неприйняття і негативу.

При уявній простоті вправи, з емоційної точки зору, витримати його складно. Вивчаючи свої недосконалості, можна випробувати цілий калейдоскоп неприємних почуттів – від відрази і сорому до провини і злості. Але поступово ви будете звикати до того, що бачите. Це особливість людської психіки.

Читайте також:  Лікар назвав 9 продуктів, які захистять від втрати зору

На 2-3-й день практики багато хто вже зможе зрозуміти, що так, тіло не ідеально, але не «жах-жах». Так, у вас є животик, відкладення на боках, але ви не відчуваєте до них негативу. Вони просто є! Важливо розуміти, ваша задача не навчитися пишатися своїми недосконалостями (особливо якщо є бажання і можливості їх скорегувати), а виробити нейтральне ставлення до особливостей свого тіла.

Розлади харчової поведінки, які лікує психотерапевт

Помітили деякі дивацтва своєї харчової поведінки? Усувайте їх на корені. В іншому випадку вони можуть розвинутися в одне з чотирьох малоприємних психофізіологічних розладів. А в їх лікуванні без лікаря-психотерапевта не обійтися.

  • Анорексія. Виражається в хворобливій худорлявості. Даний стан пов’язано з порушенням апетиту. Анорексики дотримуються жорсткого обмеження калорійності раціону, вважаючи, що мають зайву вагу, виснажують себе фізичними навантаженнями. Вживанням сечогінних і проносних. Нерідко такі люди не розуміють, що вони хворі. Лікувати їх часом доводиться примусово, щоб просто зберегти життя.
  • Булімія. Характеризується раптовими нападами сильного голоду, в результаті чого змітається все, що не прибито до тарілки. Їжа поглинається величезними порціями, аж до неприємних відчуттів в животі, фізичного болю і блювотного рефлексу. Після, під впливом почуття провини, викликається блювота, приймається проносне.
  • Компульсивне переїдання. Також пов’язано з неконтрольованою обжерливістю, аж до блювотного позиву. Але, на відміну від булімії, людина не намагається очистити шлунок або кишечник. Саме цей харчовий розлад часто і призводить до ожиріння.
  • Орторексія. Модний розлад харчової поведінки, пов’язаний з хворобливою тягою до здорового харчування. Основні ознаки орторексії: посилення раціону, витрата величезної кількості часу на пошуки здорових продуктів та їх приготування, відмова від застіль (снобізм в області живлення перетворює багатьох домосідів), тривога від того, що ви можете з’їсти щось нездорове.