Щодня в нашому організмі утворюються тисячі ракових клітин, які гинуть самостійно або внаслідок діяльності імунної системи.

 1. Трохи статистики
 2. Що таке рак?
 3. Розвиток раку
 4. Етапи розвитку раку
 5. Рак у дітей: звідки він береться
 6. «Приховане» життя раку
 7. Втрата контролю

Трохи статистики

Багато хто з нас за останній час чув про зростання кількості онкологічних хворих. Через існуючий інформаційний фон деякі всерйоз стурбовані цим явищем, а іноді справа доходить навіть до фобій, коли будь-які порушення в організмі сприймаються як рак.

Так, дійсно, існують дані про те, що число хворих на рак зростає, проте тут необхідно враховувати ряд факторів. По-перше, почнемо з того, що рак – це досить стародавнє захворювання.

Аналізи останків первісних людей показують, що навіть в ті часи рак настигав живих істот.

По-друге, кількість людей на планеті невпинно зростає (на сьогоднішній день на Землі живе 7 мільярдів людей!), що автоматично призводить до збільшення кількості хворих, у тому числі і раковими захворюваннями. Крім того, потрібно обов’язково враховувати той факт, що тривалість життя у розвинених країнах неухильно зростає, адже відомо, що в літньому віці ймовірність розвитку пухлинного процесу набагато вища. Якщо до вищезазначених факторів також додати поганий стан навколишнього середовища, шкідливі звички і спадкову схильність, то існуюча статистика стає очевидною.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, в найближчі 20 років захворюваність на рак зросте на 70%. Сьогодні від раку кожен рік помирає понад 8,5 млн людей, а також реєструється понад 14 млн нових випадків онкозахворювань.

Десятка найбільш поширених онкологічних діагнозів виглядає наступним чином:

 • Рак легенів
 • Рак грудей
 • Рак кишечника
 • Рак передміхурової залози
 • Рак шлунка
 • Рак печінки
 • Рак шийки матки
 • Рак стравоходу
 • Рак сечового міхура
 • Неходжкінська лімфома

На рак легенів, грудей, товстої кишки та передміхурової залози припадає понад 40% усіх випадків онкологічних захворювань.

Примітно, що більше 60% випадків ракових захворювань реєструються в країнах Африки, Азії і Латинської Америки. У цих регіонах фіксується понад 70% смертей від ракових патологій. Через низький рівень розвитку медицини, гігієни та профілактики, смертність від раку в країнах Африки, Азії і Латинської Америки перевищує таку у Європі і Північній Америці (США і Канаді).

Згідно зі статистичними даними, найбільше (у процентному відношенні) раком хворіють в наступних п’яти країнах (кількість хворих на 100 тисяч населення):

 • Данія – 338
 • Франція – 324
 • Австралія – 323
 • Бельгія – 321
 • Норвегія – 318

Чому саме ці країни є лідерами, сказати важко. Вчені припускають, що основну роль тут відіграє тривалість життя громадян в цих країнах, яка є досить високою.

Що таке рак?

Що таке рак?

Рак – це злоякісна пухлина, яка може розвинутися з клітин епітелію шкіри, слизових оболонок, а також паренхіми внутрішніх органів. У своєму розвитку пухлина проходить через певні етапи, які називаються канцерогенезом. В залежності від швидкості поділу клітин, ракова пухлина може виникати більш або менш швидко. Ракові клітини поступово поширюються в тому органі, в якому вони з’явилися, а також можуть виходити за його межі, проникаючи в інші частини тіла. Пухлинні клітини здатні проникати навіть в кров’яні судини, використовуючи їх в якості транспортних магістралей для потрапляння в інші органи і частини тіла. Також ракові клітини можуть поширюватися лімфою. Проникаючи в інші органи і частини тіла злоякісні клітини стають джерелами вторинних пухлин, які називаються метастазами.

Поряд зі злоякісними пухлинами, також існують і доброякісні (наприклад, фіброміоми, ліпоми). У такому разі пухлинні клітини не є раковими, і вони не здатні вростати в сусідні органи і тканини, а також не можуть метастазувати.

Звідки ж береться рак? Це питання турбує дуже багатьох людей, і для отримання точної відповіді науковому співтовариству ще належить пройти довгий шлях. Для отримання відповіді слід розуміти, що людське тіло повністю складається з клітин, які діляться, ростуть, розмножуються, при потребі зупиняються у розвитку і навіть помирають. Тобто, в організмі людини постійно діє налагоджений механізм, що забезпечує всі життєві процеси.

У нормальних клітинах сотні генів регулюють їх розподіл. Звичайне зростання вимагає балансу між генною активністю, чіткого контролювання життєдіяльності клітин і сигналів, що надходять від пошкоджених елементів.

Ракові ж клітини істотно відрізняються від здорових. Вони відмінні від звичайної організації фізіологічних процесів. Вони більш стійкі до управління і не піддаються чітким механізмам відтворення і запрограмованої загибелі. Гени злоякісних клітин також володіють механізмами ухилення від апоптозу (запрограмована загибель клітини), який в першу чергу націлений на знищення уражених елементів.

Розвиток раку

Розвиток раку

Розвиток раку – це не миттєвий процес. Для виникнення злоякісної клітини необхідно, щоб генетичний апарат нормальної клітини змінився (мутував) під впливом тих чи інших факторів. Спочатку в клітині з’являються незначні пошкодження (зміни), після чого відбувається серія подальших ушкоджень, поки клітина остаточно не перетвориться в ракову. Залежно від ряду обставин, цей процес може тривати роками, а іноді й десятиліттями.

Як правило, рак розвивається за трьома основними етапами. Це займає певну кількість часу і вимагає ряду генетичних мутацій. Вчені вже довели, що різні види злоякісних новоутворень мають деякі однакові трансформації:

 • Наприклад, ген білка Ras стає активним і стимулює поділ клітин, що відповідають за рецептори зростання.
 • Мутації можуть зачіпати гени, що пригнічують надприродну проліферацію (розмноження) клітин, внаслідок чого відбувається безконтрольний поділ.

Потрібно відзначити, що нормальна клітина володіє поновлюючими механізмами, які в деякій мірі можуть скасовувати злоякісний процес, або значно його уповільнити. Велике значення в питанні прискорення або уповільнення пухлинного процесу має наш спосіб життя: харчові звички, куріння, перебування на сонці та інші. Чим більше ми піддаємо наш організм канцерогенам, тим вищий шанс розвитку злоякісного процесу. У зв’язку з цим попередження та профілактика раку відіграють велику роль у нашому житті.

Діагностика раку

Етапи розвитку раку

Як же розвивається рак? Давайте розглянемо це питання більш детально. Прогресування ракової пухлини проходить через кілька стадій розвитку, а саме:

 • Ініціювання. На даному етапі розвитку пухлина досить складно виявляється. У зв’язку з цим таку пухлину називають латентною. На думку експертів, на розвиток раку, крім генних мутацій, впливають ще такі фактори, наприклад, транслокації хромосом (коли одна частина хромосом відривається і прикріплюється до іншої частини хромосом), а також зміна функцій деяких специфічних генів через ураження внутрішньоклітинних комунікацій. Примітно, що коли ми говоримо про мутації, то кожна клітинка здатна помітити ці мутації і виправити їх або ж повністю знищити себе, перш ніж вони передадуться далі новим клітинам. Якщо така здатність у клітини втрачається, то процес переходить в злоякісний. Так зароджується рак. Агентами впливу на утворення пухлини є канцерогени або хімічні речовини, радіоактивне випромінювання, а також невпорядкований спосіб життя. Однак поки що в більшості випадків точна причина залишається невідомою.
 • Просування злоякісного процесу. Перед тим, як переродитися в онкологічну клітину ураження клітин повинно пройти досить серйозний процес. Встановлено, що стимулювати просування ракового процесу в тканинах можуть деякі агенти, такі як, наприклад, гормони або лікарські препарати. Примітно, що вони самі по собі не викликають раку (як це роблять канцерогенні речовини), але в той же час сприяють видозміні клітини.
 • Прогресія ракової пухлини. На даному етапі ракові клітини розмножуються і відбувається формування новоутворення, що слугує початком розвитку хвороби. Прогресія ракової пухлини забезпечується кількома умовами. У першу чергу це відбувається за рахунок мутацій у раковій клітині, внаслідок чого виникає велика кількість копій, що призводить до посиленого росту. Така мутована клітина дає набагато більше число дочірніх клітин, ніж здорова клітина. Інші види ракових мутацій забезпечують клітині посилену проліферацію – тобто високу швидкість розмноження. Надалі відбувається пошкодження контролюючих генів клітин, що тільки збільшує кількість мутацій. Це в свою чергу призводить до збільшеної кількості атипових клітин.

Прогресування раку має деякі особливості. Так, подвоєння числа мутованих клітин може відбуватися дуже швидко (наприклад, за 1-4 тижні) або повільно (до 6 місяців). Період прогресії багато в чому залежить від різновиду ракових клітин та їх агресивності. Чим більш агресивніші клітини, тим активніше йде прогресування пухлини.

Рак у дітей

Рак у дітей: звідки він береться

Дитячі випадки онкопатологій – окрема сфера в онкології, потребує специфічного підходу і вивчення. В даний час виділяють три основні причини розвитку атипових клітин у дітей. Вони можуть виникати спонтанно під впливом деяких факторів або ж передаватися у спадок. Отже, рак у дітей найчастіше розвивається в силу наступних обставин:

 • Окремі мутації клітин. Багато різновидів онкопатологій відбуваються через різні трансформації в клітинах. Це відбувається спонтанно, без будь-якої закономірності. У той же час слід враховувати, що існує ряд факторів, що сприяють появі окремих мутацій. До таких належать шкідливі звички, токсичні речовини, випромінювання та інші. В основному, спорадичні мутації локалізуються в соматичних клітинах. Вони не мають статевих ознак, тому не здатні передаватися від родичів до дитини.
 • Мутації передаються у спадок. Дані зміни в геномі вказують на той факт, що злоякісні гени успадковуються по сімейній лінії ще до появи дитини. Така особливість змін отримала назву – «зародкові способи мутацій», оскільки ці мутації вже спочатку є в статевих клітинах батьків. У чоловіків і жінок з такою генетичною трансформацією клітин наполовину збільшується ризик виникнення онкології у дітей. Однак, при цьому тільки 5-10% усіх випадків злоякісних захворювань мають спадкові причини. Згідно думці експертів, основна причина – навколишнє середовище, інфекції та спосіб життя людини.
 • Мутації, що з’являються під дією інфекцій. Мутації в клітинах можуть виникати в силу інфекційних процесів, наприклад, вірусних, бактеріальних, грибкових або паразитарних.

В дитячому організмі всі ростові процеси йдуть посилено, тому для появи ракової пухлини потрібно менше часу, ніж для дорослого. У зв’язку з цим приблизно в 80% випадків злоякісних новоутворень у дітей діагностується в період метастазування.

«Приховане» життя раку

Поліноз у жінок пов’язаний з підвищеним ризиком розвитку онкологічних захворювань крові. До такого висновку прийшли вчені з США.

Як тільки перша клітина стає раковою, вона починає хаотично розмножуватися. На цій стадії своєчасне втручання нашої імунної системи може усунути деякі злоякісні клітини. Однак якщо наш імунітет ігнорує злоякісний процес, то ракові клітини поступово накопичуються, формуючи пухлину. Цей період займає певну кількість часу і називається латентним (прихованим). У більшості випадків виявлення пухлини відбувається при обстеженнях, наприклад, мамографії, або при появі перших симптомів.

Як перемогти рак

Втрата контролю

Наше тіло складається з мільярдів клітин, які ростуть, розвиваються, розмножуються, виконують певну функцію, після чого помирають, і незабаром заміщуються новими клітинами. Тобто, іншими словами, організм – це запрограмована система, де поділ клітин і тривалість їхнього життя – це чітко контрольований процес. Рак – це не що інше, як втрата контролю такої регуляції, внаслідок чого клітина набуває здатність постійно ділитися, проникати в сусідні тканини і органи та метастазувати.

В даний час вчені всього світу вирішують одну з найскладніших загадок живого організму – механізм розвитку ракового процесу. Потрібно зрозуміти, чому раптом саме здорова клітина перейшла на зовсім інший режим роботи.

Варто зазначити, що щодня в нашому організмі утворюються мільйони ракових клітин, проте нагляд імунної системи дозволяє елімінувати ці мутантні клітини, не даючи їм можливість закріплюватись на тканинах і давати життя новій пухлині.

Вченим і медикам належить зрозуміти, яким чином відбувається малігнізація клітини, і чому імунна система раптом втрачає контроль над цим процесом. Як тільки ця таємниця стане явною, ми впритул наблизимося до створення ефективних протиракових ліків, які допоможуть позбавлятися від ракових захворювань будь-якої стадії. Більш того, будуть розроблені ефективні системи профілактики, які просто не дозволять раку розвинутися. Наприклад, як в даний час існує вакцина проти раку шийки матки. Коли вченим стало відомо, що рак шийки матки провокується деякими видами вірусу папіломи людини, то в якості профілактичного методу було запропоновано використовувати вакцину проти ВПЛ. І сьогодні це надійний метод профілактики раку шийки матки у всьому світі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГРИБИ ПРОТИ РАКУ