Запобігти шизофренію неможливо, але раннє виявлення і лікування може значно поліпшити контроль над хворобою. Фахівцями були названі п’ять ознак, що дозволяють виявити даний розлад психіки.

Шизофренія характеризується спотворенням мислення і сприйняття реальності, зазвичай вона розвивається в проміжку між 16 і 30 роками. Точна причина її виникнення науці досі невідома; каталізаторами хвороби вважаються генетичні фактори і фактори навколишнього середовища. За словами вчених, ризик постраждати від шизофренії особливо високий у тих, хто:

  • має члена сім’ї з даним розладом,
  • народився від літніх батьків,
  • випробував підвищену активацію імунної системи,
  • піддався впливу сильнодіючих речовин на психіку в підлітковому віці.

Дослідники назвали кілька ознак, що дозволяють виявити шизофренію.

Соціальна ізоляція. Про розвиток шизофренії може говорити змінилася поведінка людини, який починає уникати спілкування з рідними, друзями, все більше часу проводить на самоті, пропускає навчання або роботу, громадські заходи.

Незацікавленість. Втрата інтересу до речей, які раніше були улюбленими і бажаними, приносили задоволення, спонукали займатися ними як хобі, – також може стати симптомом, що дозволяє виявити шизофренію.

Проблеми з гігієною. Вони починаються ледь помітно: наприклад, людина починає знехотя чистити зуби, пропускає вечірню чистку, не поспішає вмитися або прийняти душ. З часом нехтування особистою гігієною зростає.

Захоплення містицизмом. Пацієнти з шизофренією бувають схильні до релігійних крайнощів, вірі в потойбічні світи. Спочатку це може виглядати деяким дивацтвом, але з часом дана ознака шизофренії посилюється, відрив від реальності і занурення в містичні світи стає більш глибоким, драматичним. Від людини можна почути, що його переслідують злі духи, якісь неземні істоти.

Мимовільні рухи. На ранніх стадіях ця ознака спостерігається практично у всіх пацієнтів з шизофренією. Можна помітити занадто активну міміку, посмикування куточків рота, кінцівок, незвичайне моргання (воно сповільнюється).

Важливо розуміти, що ознакою шизофренії стають саме зміни якостей, які були притаманні людині раніше.

Галюцинація. Вони зачіпають будь-яке з п’яти почуттів, але найчастіше бувають слуховими – понад 70% хворих на шизофренію чують голоси. Ще одна ознака, що дозволяє виявити шизофренію, – скарги на чужі думки, які вселяються або вкладаються в голову кимось ззовні.