Багато вважають, що рак легенів — виключно хвороба курців, адже відомо, що куріння збільшує ризик. І хоча це так, схильні до цього захворювання не тільки любителі подиміти. І кількість хворих на рак легень, які не були курцями, зростає.

За останніми даними, з 2170 пацієнтів з раком легенів у Європі число тих, хто ніколи в житті не курив, з 2008 по 2016 збільшилася вдвічі. В США їх кількість становить 20% з усіх випадків розвитку раку легенів.

Поки куріння залишається головним фактором ризику розвитку цієї форми раку, існують і інші причини. «Ви можете бути схильні до чинників ризику розвитку раку легенів і навіть не підозрювати про це», — каже голова відділення торакальної хірургії при Госпіталі Маунт-Сінай Раджа Флорес. Радон, азбест і пасивне куріння — ці причини можуть провокувати рак легенів навіть у тих, хто ніколи не курив.

Важливо знати, якщо ви опинилися в групі ризику, і знати симптоми хвороби, хоча з’являються вони, як правило, коли рак знаходиться на прогресуючій стадії і лікувати його вже набагато складніше. Вилікувати його можна, і чим швидше його знайти, тим краще.

Зрозуміло, кашель — найвірніша ознака, і на те є причина: цей симптом присутній у 65% захворювань на рак легенів. Гірше, якщо кашель супроводжується відкашлюванням крові або флегмою іржавого кольору. При цьому кашель може бути викликаний і зовсім іншими, куди менш серйозними причинами.

Ми розповімо про додаткові 6 симптоми раку, про які варто знати.

Свист

Свистяче дихання може бути викликане перекриттям дихальних шляхів пухлиною, яка утворилася.

Біль у грудях

В грудній клітці багато нервових закінчень, тому розростаючись у ці тканини, рак може викликати досить гострий біль. Вона може посилюватися при кашлі, диханні і сміху. При цьому біль у грудях може також бути пов’язаний з напругою м’язів через кашель, і не вказувати на рак.

Хрипкий голос

Хриплячий, низький або слабкий голос також може бути симптомом раку легенів. Між трахеєю і стравоходом під аортою знаходиться гортанний нерв, який забезпечує чутливість гортані, голосових зв’язок. Тиск пухлини на цей нерв може призвести до порушення його роботи.

Утруднене дихання

Труднощі при диханні можуть вказувати на блокаду — наприклад пухлиною, яка запобігає прохід повітря в легені. Це також може бути ознакою скупчення рідини між легкими і грудною стінкою. Ця рідина може тиснути на легені і також ускладнювати їх наповнення повітрям.

Регулярна пневмонія

Часті випадки захворювання пневмонією може бути тривожним дзвіночком, що вказує на серйозну проблему. Коли рак блокує дрібні дихальні шляхи легенів, там з’являється ідеальне середовище для розмноження бактерій, що призводять до інфекції.

Опущення очей, набряки, набір ваги

Рак легенів також може викликати симптоми, не пов’язані з легенями. Пухлина у верхній частині легенів може натискати на нерви, що ведуть до очей і обличчя, що призведе до опущення повік, зменшення розміру зіниць або підвищеної пітливості на одній половині обличчя. Це називається синдром Горнера.

Пухлина, яка надавлює на верхню порожнисту вену, може призвести до скупчення крові. В результаті опухає обличчя, шия, руки і верхня частина грудей, що також супроводжується головним болем і запамороченням. Деякі різновиди раку легенів також секретують гормоноподібні речовини, які впливають на інші органи. Це може призводити до раптового набору ваги, втоми і гінекомастії — збільшення молочних залоз у чоловіків. Зустрічається це, згідно зі статистикою, всього в 2% випадків.

Що робити, якщо ви підозрюєте рак легенів?

Якщо ви відчуваєте якісь із цих симптомів більше, ніж місяць, варто пройти перевірку. Вам може знадобитися комп’ютерна томографія
або бронхоскопія.

Але не поспішайте впадати в паніку! В більшості випадків причиною цих симптомів є не рак. І чим молодше, тим імовірніше, що причина
не так серйозна: свист може бути викликаний астмою, хрипота — кислотним рефлюксом. До речі, 91% випадків рак легенів діагностують у людей старше 55 років.

Тому не бійтеся проходити перевірку. Швидше за все, причиною симптомів є не рак, а якщо це він, то своєчасна перевірка лише збільшить ваші шанси на успішне лікування.