Багато людей побоюються старечого недоумства, тільки-но у них починаються проблеми з пам’яттю, але це далеко не перша ознака …

Як пояснює професор Джун Ендрюс, автор книги «Деменція: універсальний путівник по проблемі», провали в пам’яті далеко не завжди є першою ознакою хвороби.

Перераховані нижче ознаки не обов’язково є маркером недоумства, але якщо ви знайшли у собі або рідних хоча б один з них, вам варто поговорити з лікарем.

1. ТРУДНОЩІ З ПОШУКОМ СЛІВ …

у всіх буває момент, коли потрібне слово крутиться на язиці, але ви не можете його вимовити і навіть згадати. Саме по собі це не проблема, якщо тільки це не починає відбуватися частіше звичайного.

Читайте також:  На думку дієтолога, в ідеальний сніданок повинні входити ці 3 інгредієнти

2. ПРОБЛЕМИ З ПЛАНУВАННЯМ І ВИКОНАННЯМ ІНСТРУКЦІЙ

« “Багато речей ми робимо кожен день на автоматі”, – говорить Ендрюс. «Якщо ви не можете згадати улюблений рецепт, по якому готували багато років, чи ви розгублені, не в змозі спланувати послідовність дій — це ознака порушених нейронних зв’язків мозку».

3. ЗМІНА НАСТРОЮ…

Якщо ваш член сім’ї став менш товариським, більш похмурим або дратівливим, все це може бути пов’язано з деменцією. «Фронтотемпоральне недоумство, яке вражає передню частину мозку, що може викликати агресію, тому що лобові частки мозку є тим місцем, де лежать наші заборони», — говорить професор Ендрюс. По суті, ви втрачаєте вольове гальмування і не в змозі контролювати свій гнів або образу на будь-яку ситуацію.

Читайте також:  Які продукти викликають рак

4. БЕЗСОННЯ І ВТОМА…

Коли ви стаєте старше, для вас природно спати менше і прокидатися вночі, але ще помітніше це у людей з деменцією. Мелатонін, гормон сну, знижується в організмі з віком. Але хвороба Альцгеймера ще сильніше знижує його рівень. Це призводить до безсоння вночі і стомлюваності днем. А деякі види деменції викликають кошмарні сновидіння.

5. ПРОБЛЕМИ З ВОДІННЯМ…

Якщо ви провели за кермом все життя, ваші дії стають автоматичними. Але розвиток деменції робить цю звичну роботу небезпечною як для вас, так і для оточуючих. Так, якщо у вас діагностована деменція, вам не можна сідати за кермо. І одним із симптомів хвороби можуть стати аварії, які почастішали у вас. Навіть якщо це всього лише подряпаний об бордюр бампер.

Читайте також:  Що може статися з організмом, якщо їсти яйця щодня

6. ЗМІНА ЗВИЧОК В ЇЖІ…

Тяга до дуже солодких продуктів з віком не є нормою. Ця зміна смаку служить ознакою порушення сенсорного сприйняття. Австралійські вчені довели залежність між лобно-скроневою деменцією і зростаючою потребою в солоденькому.

7. ПАДІННЯ І ТРУДНОЩІ ПРИ ХОДЬБІ

Люди з судинною деменцією часто втрачають орієнтацію в просторі і рівновагу. Швидкість ходи через це теж сповільнюється. Залежність між ураженням мозку і швидкістю пересування літніх людей, на жаль, теж недавно була доведена вченими.

Джерело: Домашний очаг