Про продукти, які містять природні сполуки, що володіють сильними протираковими властивостями, і корисні у форматі щоденного вживання, пише UkrHealth.

Насправді ніякі продукти не захищають людей від раку повністю. Термін «продукти, які борються з раком» відноситься до тих з них, які можуть знижувати ризик розвитку раку, якщо людина додасть їх у свій раціон.

Отже, які продукти корисно вживати для боротьби з раком щодня?

Яблука. Фраза «яблуко в день може замінити лікаря» насправді звучить досить вірно. Яблука містять поліфеноли, що володіють багатообіцяючими протираковими властивостями.

Поліфеноли – це рослинні сполуки, які можуть запобігати запаленню, серцево-судинним захворюванням і інфекціям. Ряд досліджень показує, що поліфеноли володіють протираковими і протипухлинними властивостями. Так, згідно з даними, опублікованими в 2018 році в журналі “Аналіз продуктів харчування і медикаментів”, яблучний поліфенол флоретин має властивість “значно інгібувати ріст клітин раку молочної залози, але не впливати на нормальні клітини”.

Хрестоцвіті овочі. Хрестоцвіті овочі, такі як броколі , цвітна капуста і білокачанна капуста, містять сульфорафан, рослинне з’єднання з протираковими властивостями. Згідно з наявними даними, сульфорафан здатний скорочувати ріст ракових клітин і запускати процес загибель клітин (апоптоз) в ракових пухлинах товстої кишки.

Крім того, в поєднанні з геністеїном (з’єднання в соєвих бобах) сульфорафан починає гальмувати розвиток і розмір пухлини у разі раку молочної залози.

Морква. Вона містить велику кількість бета-каротину який відповідає за яскраво виражений помаранчевий колір. Встановлено, що бета-каротин відіграє важливу роль у підтримці імунної системи і може запобігати певні види раку (у списку, зокрема, значаться рак молочної залози, рак простати, рак шлунка).

Риб’ячий жир. Люди, які регулярно вживають в їжу жирну рибу або риб’ячий жир, на 53% рідше страждають від колоректального раку, в цьому вчені вбачають благотворний вплив омега-3 жирних кислот, які інгібують в організмі процеси запалення. Крім того, вживання риб’ячого жиру в літньому віці пов’язано зі значно нижчим ризиком розвитку раку простати.

Горіхи. За даними Американського інституту дослідження раку, всі горіхи виявляють протиракові властивості, волоські горіхи надають найбільш істотний антиканцерогенний ефект. Волоські горіхи містять речовину під назвою педункулагін, яке організм перетворює в уролітини. Уролітини – це сполуки, які можуть зв’язуватися з рецепторами естрогену і запобігати розвитку раку молочної залози.

Бобові. Квасоля, горох і сочевиця містять багато клітковини, завдяки якій знижують ймовірність захворіти на рак кишечника. Також є дані про те, що жінки, чий щоденний раціон відрізняється досить високим вмістом клітковини, на 20 відсотків рідше захворюють на рак молочної залози.

Кава. Дослідниками з Kaiser Permanente в США був зроблений висновок про те, що вживання кави знижує небезпеку цирозу печінки на 25%, тоді як інші групи дослідників приходили до висновку, що даний ефект досягає цілих 70%. Статистичний аналіз також показав, що вживання кави зменшує небезпеку раку печінки на 40%, і чим більше цього напою п’є людина, тим вищий захист для органу.

Кетчуп. За даними, опублікованими Американським національним онкологічним інститутом у Вашингтоні, кетчуп томатний сік, томатна паста та інші продукти з варених помідорів є ефективним профілактичним засобом, що істотно знижує ймовірність розвитку раку передміхурової залози. Вчені вважають, що головна заслуга в цій справі належить міститься в помідорах потужного антиоксиданту – лікопіну. Він знижує кількість кисневих радикалів, які ушкоджують генетичний матеріал в клітинах організму і цим сприяють розвитку онкологічних захворювань.