Робота в банку заохочує людей здійснювати шахрайські вчинки, з’ясували дослідники з США та Швейцарії. Норми і цінності банківських службовців такі, що вони практично не замислюються про моральні наслідки своїх дій – на відміну від представників інших професій.
 

Про те, що саме працівники банків більше інших «заточені» на обман і шахрайство, йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature. У ній розповідається про експеримент, який проводили психологи з міжнародної наукової групи. На підставі його результатів фахівці прийшли до висновку про те, що банківські службовці особливо далекі від етичних уявлень про порядність і сумлінності.
 
Добровільними учасниками цього експерименту стали 128 співробітників великого міжнародного банку, які були розділені на дві групи в довільному порядку. Людей, які потрапили в першу групу, опитали про їх професійні обов’язки, тоді як добровольцям у другій задавали питання загального характеру, що стосуються їхнього способу життя.
 
Після цього психологи запропонували своїм підопічним завдання – десять разів поспіль підкидати монетку. При цьому перед кожним кидком людям повідомляли, що вони отримають грошовий приз в залежності від того, якою стороною впаде монетка. В результаті чверть учасників першої групи, в якій велися розмови про професії, зшахраювало – вони повідомили, що монетка впала стороною, яка могла принести їм гроші, хоча в реальності це було не так. Показово, що такий феномен обману спостерігався лише серед банківських службовців. Коли дослідники здійснили аналогічний досвід за участю представників інших професій, він не показав стрибка в безчесній поведінці.
 
Психологи вважають, що банківські працівники не бачать нічого поганого в спробах брехати і маніпулювати в силу того, що ділова культура галузі, в якій вони трудяться, неявно заохочує шахрайство. Службовці звикають до цієї атмосфери обману і границі між хорошим і поганим (з позиції етики) для них стираються. Чи варто дивуватися тому, що люди все менше довіряють банкам?

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕДИКИ З’ЯСУВАЛИ КОЛИ ЛЮДИ ЧАСТІШЕ БРЕШУТЬ

ПОЛІТИКИ САМІ ВІРЯТЬ В СВОЮ БРЕХНЮ

СЕКРЕТИ ВПЛИВУ: МОТИВАЦІЯ І МАНІПУЛЮВАННЯ