Поспати, посміятися, кинути палити – ми розповімо про ці та інші звички людей, які не хворіють.

Ми всі знаємо людей, які ніколи не застуджуються, навіть якщо всі навколо чхають і страждають. Можливо, вони володіють давнім секретом богатирського здоров’я. Ну, або вся таємниця в здорових звичках. Дослідження показують, що Ви теж можете зміцнити імунітет і стати справжнім супергероєм, невразливим до бацил і вірусів.

Ось що роблять люди щоб добре себе почувати цілий рік

1. Вони відпочивають

Крадете у себе час сну? Вкрадете і здоров’я. Дослідники виявили, що люди, які спали менше семи годин на добу, в три рази частіше стикалися з простудними захворюваннями, ніж ті, хто спав повні вісім годин. Резюмуємо: сім-вісім годин оптимальні, більше не варто, менше теж.

2. Вони прищеплюються від грипу

Вакцина для профілактики грипу ефективна в 50-60% випадків, а якщо ви все-таки заразитеся, то симптоми будуть не такими важкими. Більш того, як показують дослідження, вакцина на третину знижує ризик серцевого нападу, інсульту, серцевої недостатності або інших серйозних проблем з серцем (включаючи ризик смерті!). Навіть якщо щеплення не ідеально підходить для актуального штаму грипу, ви все одно будете частково захищені.

3. Вони не курять

Ми з дитинства знаємо, що курити погано, курити шкідливо, треба кидати, якщо вже почали. Але люди все одно курять. І дуже даремно, тому що ті, хто кинув цю згубну звичку (або ніколи не починав) хворіють набагато рідше.

Сигаретний дим пошкоджує слизові оболонки, що працюють як перший бар’єр від інфекцій, і, в результаті, курці застуджуються приблизно в два рази частіше людей некурящих (а грипом хворіють і того більше!). Куріння також пригнічує всю імунну систему, що призводить не тільки до хвороб серця і легенів, але і сприяє розвитку раку сечового міхура, крові, шийки матки, прямої кишки, стравоходу, нирок, гортані, печінки, легенів та інших органів.

4. Вони потіють

Дослідження, проведене вченими-онкологами, показало, що жінки в постменопаузі, котрі регулярно займаються фізичними вправами, рідше хворіють на застуду в порівнянні з жінками, які вели менш активний спосіб життя (не сидячий — просто менш активний). У перших за рік було приблизно вдвічі менше застуд, ніж у других. Фізична активність сприяє збільшенню імунних клітин в крові і слині. 45 хвилин на день, п’ять днів на тиждень, і все буде чудово.

5. Вони миють і миють, і миють

Мікробні загрози можуть бути змиті звичайним милом і теплою водою. Антибактеріальне мило використовувати не обов’язково і навіть шкідливо: дослідження показало, що у людей, які використовували такі суворі засоби, було не менше застуд, ніж у тих, хто мив руки звичайним милом. Не потрібно маніакально натирати долоньки до сухості і тріщин, але, приходячи з вулиці і перед їжею — обов’язково. І не менше 20 секунд.

6. Вони спілкуються

Здорове соціальне життя може допомогти вам зберегти здоров’я. Дослідники з Карнегі-Меллона заражали випробовуваних вірусом застуди і стежили, хто ж перший розчихається. На їх подив, набагато рідше хворіли люди комунікабельні – з широким колом друзів і знайомих, які частіше виходять на вулицю і спілкувалися з людьми.

Цей феномен відноситься не тільки до звичайної застуди – якщо люди з міцними соціальними зв’язками стикаються з труднощами, вони рідше хворіють і навіть вмирають, ніж самітники. Дослідники пов’язують результати з антистресовим захисним ефектом. Ми, як відомо, істоти соціальні.

7. Вони люблять посміятися

Чиста правда: улюблена комедія може допомогти вашому організму. Здивовані? В одному американському дослідженні здорові жінки, які дивилися відео з виступами улюблених коміків, продемонстрували незвично високу активність NK-клітин організму. Це лімфоцити, що борються з інфекцією, їх ще називають «природними кілерами».

У жінки, які подивилися відео про туризм, подібного ефекту не було. Втім, можливо, це були дуже сумні ролики, а випробовувані давно не їздили у відпустку.

8. Вони зберігають позитивний настрій

У тому ж дослідженні з’ясувалося, що задоволені розслаблені люди хворіють приблизно в три рази рідше, ніж ті, хто страждає від депресії, тривожності і стресу. Це пояснюється досить просто: позитивне ставлення до життя знижує рівень гормонів стресу (кортизолу, наприклад), які послаблюють захисні сили організму. Іншими словами, радійте так, щоб бактерії здригнулися!