ГоловнаНовини Здоров'я9 хвороб, які можна отримати «у спадок» від мами

9 хвороб, які можна отримати «у спадок» від мами

Здоров’я мами впливає на наше власне здоров’я набагато більше, ніж можна подумати.

мама і дитина

Головним фактором, що визначає наше здоров’я, є наш спосіб життя: за твердженням фахівців Всесвітньої асоціації охорони здоров’я він впливає на стан здоров’я більше, ніж на 60%. Але не менш важливий вплив робить генетика: багато хвороб або особливостей ми отримуємо “у спадок” від наших батьків. Причому саме здоров’я мами багато в чому визначає, наскільки великі будуть наші ризики піддатися тим чи іншим захворюванням.

Остеопороз

Остеопороз або ослаблення кісток — вікове захворювання, якому в першу чергу схильні жінки. За статистикою, від нього страждає кожна четверта жінка у віці старше 65 років — і тільки 6% чоловіків того ж віку. Останні дослідження підтвердили генетичну схильність до цього захворювання — тому, якщо ваша мама зіткнулася з остеопорозом, вам теж варто вживати заходи профілактики цього захворювання та бути особливо уважною до себе після настання менопаузи. Саме в цей період жінки втрачають багато кальцію, і їх кістки стають більш уразливими.

Молодість шкіри

В’янення і старіння шкіри, а також поява зморшок залежать не тільки від догляду і турботи, але і від генетики. Вік, коли шкіра починає втрачати колаген, коли з’являються перші зморшки — це те, що жінки отримують від мами. Крім того, тип шкіри, отриманий від вашої мами, впливає на ризик розвитку раку шкіри, а також її стійкість до сонячних опіків.

Читайте також:  Дієтологиня розповіла, як вживати солодке без шкоди для фігури

Схильність до депресій

Депресії у жінок діагностуються вдвічі частіше, ніж у чоловіків: фахівці вважають, що такий розрив пов’язаний з особливостями функціонування жіночої гормональної системи і відповіді жіночого організму на стрес. Крім того, депресія у жінок частіше переходить в хронічну форму. Експерти Гарвардської медичної школи прийшли до висновку, що депресія має в тому числі генетичну обумовленість — при цьому генетичні мутації такого роду зустрічаються тільки у жінок. Ось чому вам треба бути особливо уважною до свого психічного здоров’я, якщо у вашої мами була депресія.

Хвороби очей

Жінки більше, ніж чоловіки, схильні до такого захворювання очей, як глаукома. Крім того, у нас частіше розвивається сліпота і зниження зір. Крім того, ризик розвитку глаукоми передається від матері до дочки, і якщо ваша мама страждала від цього захворювання, вам варто частіше відвідувати офтальмолога, щоб вчасно помітити перші ознаки хвороби і вжити заходів.

Мігрень

Є безліч факторів, які впливають на появу мігрені, але генетика — один з вирішальних. Як відзначають фахівці Національного фонду охорони здоров’я США, в 80% випадків найближчі родичі тих, хто страждає від мігрені, в результаті теж піддавалися цим захворюваннями. Новітні дослідження підтверджують, що причиною мігрені можуть бути особливості функціонування судин головного мозку — а їх багато в чому визначає генетика. Тому якщо ваша мама страждала від мігрені, вам варто утримуватися від куріння і алкоголю, а також зменшити вживання кофеїну і по можливості уникати стресів.

Читайте також:  Яке тісто не можна вживати в період пандемії

Хвороба Альцгеймера

Дві третини пацієнтів, які страждають хворобою Альцгеймера – жінки. І, як вважають фахівці Асоціації Альцгеймера, справа тут не тільки в тому, що тривалість життя жінок більше, ніж чоловіків. Крім того, дослідники виявили генетичні алелі, які підвищують ризик розвитку цього захворювання.

Хвороби серця і діабет

Один з найнебезпечніших міфів про серцеві захворювання — хворобам серця більшою мірою схильні чоловіки. Але статистика спростовує цей міф: за сумою факторів найпоширенішою причиною смерті у жінок є хвороби серця і діабет другого типу. При цьому ризик розвитку цих захворювань може бути обумовлений в тому числі генетичними факторами: як показали результати дослідження, проведеного фахівцями Американського товариства генетики людини, генетично обумовлений тип запасання жиру. І якщо він концентрується в області талії, це може підвищувати ризик розвитку захворювань.

Читайте також:  Чим корисне для здоров'я гаряче і холодне молоко, розповіли експерти

Післяпологова депресія

Так, ризик розвитку післяпологової депресії також може передаватися «у спадок» від матері до дочки. У рамках дослідження, проведеного під керівництвом професора Джона Хопкінса, були виявлені хімічні зміни у двох генах, які, активуючись під час вагітності, можуть спровокувати наступ післяпологової депресії. Автори дослідження сподіваються, що в майбутньому вони зможуть розробити аналіз крові, за допомогою якого можна буде під час вагітності визначити ризик розвитку депресії. Але в будь-якому випадку, якщо ваша мама або хтось інша з близьких родичок зіткнулася з післяпологовою депресією, вам варто особливо уважно стежити за своїм психічним станом в період вагітності і після пологів.

Рак молочної залози і яєчників

Розвиток раку молочної залози і яєчників асоційований в тому числі з мутаціями гена BRCA1 і 2. На жаль, якщо у когось з ваших близьких родичок були діагностовані ці форми раку, ви теж можете опинитися в групі ризику. І тому вам варто особливо уважно стежити за здоров’ям, а також по можливості пройти генетичне тестування.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News