Забувати, куди поклали ключі, бурчати про погану погоду, занадто багато базікати іноді ненормально.

Хвороба Альцгеймера – найпоширеніший вид старечої деменції: на нього припадає від 60% до 80% всіх вікових неврологічних порушень.

На всю силу хвороба проявляється, як правило, після 60 років. Однак перші дзвіночки, що дозволяють припустити нехороший результат, можна помітити набагато раніше.

Загибель клітин мозку (а саме в цьому суть хвороби Альцгеймера) можна уповільнити, якщо вчасно розпізнати наступаючу недугу і звернутися за допомогою до лікаря.

Обов’язково проконсультуйтеся з фахівцем, якщо спостерігаєте у себе або близької людини хоча б пару з перерахованих нижче симптомів.

На які ранні симптоми хвороби Альцгеймера звернути увагу

1. Регулярні провали в пам’яті, які ускладнюють повсякденне життя

Наростаюча забудькуватість-це перший і найважливіший ознака того, що до вас, можливо, крадеться хвороба Альцгеймера. Ви не можете згадати, про що говорили вчора з колегою. Забуваєте важливі дати і заплановані події. Все частіше, бачачи начебто знайоме обличчя, мучитеся питанням: “Здається, я його знаю, як же його звуть?” Все більше потребуєте щоденники, планувальники, списки справ і стікери з нагадуваннями.

Забудькуватість, яка досягла того порога, коли вона всерйоз починає ускладнювати вам життя, сама по собі, навіть без інших симптомів, є серйозним приводом якомога швидше звернутися до терапевта.

2. Труднощі з плануванням і прийняттям рішень

Можливо, з пам’яттю у вас все окей і ви точно пам’ятаєте, що робили вчора і мали намір зробити на наступний день. Але зробити як? Процес планування дня, ще недавно такий простий і природний, перетворюється в виснажливу навантаження, якої хочеться уникнути.

На пропозицію приятеля зустрітися в обід ви невпевнено відповідаєте: «не знаю, чи буду я вільний». Все рідше погоджуєтеся провести вікенд з друзями (адже треба спланувати захід так, щоб було зручно для всіх!). Все частіше виявляєте, що забуваєте вчасно оплатити комунальні рахунки, робите прикрі помилки в розрахунках і не знаєте, скільки грошей у вас в гаманці. Та що там рахунки і дружні плани — навіть приготувати пиріг за давно відомим рецептом стає складно.

Ця сплутаність свідомості говорить про проблеми з так званою виконавчою системою мозку, яка при наступаючій деменції пошкоджується однією з перших.

3. Складнощі з виконанням звичних завдань

Ви грали в цю гру багато років, а тепер раптом не можете згадати ключове правило. Або ловіть себе на тому, що заблукали, хоча добре знаєте цей район. Або дивіться на відкритий в редакторі документ і не розумієте, на що натиснути, щоб змінити шрифт, хоча працюєте з цією програмою не перший місяць.

Нездатність впоратися із завданнями, які раніше давалися легко, — це ще один тривожний дзвіночок.

4. Плутанина з часом і простором

Іноді ви замислюєтеся настільки глибоко, що в якийсь момент здригаєтеся, оглядаєтеся навколо і думаєте: “Де я? Як я сюди потрапив?”. Або, наприклад, не можете згадати, коли саме зустрічалися зі старим другом-два дні тому або минулого тижня? А може, це було ще влітку?

Стає складно оцінювати час і відстань. Виникають проблеми зі спуском і підйомом по сходах, прийняттям ванни (в неї ж треба залізти, розрахувавши глибину і необхідні рухи), пошуком дороги до потрібного місця.

5. Проблеми з розмовною та письмовою мовою

Ви забуваєте слова і все частіше замінюєте їх оборотами на кшталт «ну та штука, яка… ну ти зрозумів». Словниковий запас взагалі стає більш мізерним. Зате з’являється багатослівність: порушення в роботі мозку не дають формулювати думки чітко і коротко, доводиться пускатися в розлогі міркування. А в процесі ви нерідко ловите себе на тому, що забули, про що, власне, хотіли сказати.

6. Схильність постійно перекладати предмети

Покласти кудись гаманець або окуляри, а потім шукати, куди ж вони запропастилися, в общем-то, нормальне, знайоме багатьом явище. Але при наближається деменції воно стає більш вираженим. Речі “губляться” все частіше, а ви починаєте регулярно лаяти когось, хто «взяв і не повернув».

7. Втрата розважливості

Хвороба Альцгеймера робить людей надмірно наївними і непристосованими до життя. Віддати гроші шахраєві, який пообіцяв 300% річних? Запросто. Вийти в -10 °C на вулицю в домашньому халаті, тому що у вікно світить сонечко і здалося, ніби тепло? Не питання.

Люди, мозок яких атакує хворобу Альцгеймера, часто виглядають неакуратними і розпатланими, оскільки не можуть адекватно оцінити, яке враження справляють на оточуючих. Зате можуть викинути тільки що куплену мікрохвильовку, тому що по телевізору сказали, ніби вона виробляє «мертву їжу».

8. Зниження інтересу до спілкування і звичних занять

Постійна апатія, втрата інтересу до хобі, яким ви захоплювалися багато років, прагнення уникати спілкування – навіть з друзями! – теж ознаки деменції, яка насувається.

9. Різкі зміни особистості і поведінки

Деменція різко змінює людей. Вчорашній веселун і оптиміст починає бурчати і скаржитися на несправедливе життя. Любитель гульнути з друзями перетворюється на відлюдника. Люблячий батько – в людину, яка звинувачує дітей в тому, що вони тільки й чекають, коли ж він помре і залишить їм квартиру. Спокійна і ввічлива людина починає влаштовувати скандали буквально на порожньому місці. Такі очевидні зміни в характері і поведінці однозначно вказують, що з мозком не все в порядку.

Що робити, якщо ви підозрюєте у себе хворобу Альцгеймера

Насамперед – звернутися до терапевта, описавши йому всі виявлені у себе симптоми. Лікар задасть вам додаткові питання і, можливо, запропонує здати ряд аналізів — сечі, крові (в тому числі на гормони щитовидної залози). Деякі ознаки наступаючої деменції схожі з симптомами інших захворювань — ендокринних порушень, депресії, анемії, — і тут важливо не переплутати.

У тому випадку, якщо терапевт все-таки підтвердить ваші підозри, ви отримаєте направлення до невролога. Вузькопрофільний фахівець оцінить ваш стан і запропонує найбільш підходящі для конкретного випадку профілактичні заходи. На жаль, абсолютно запобігти хворобі Альцгеймера неможливо. Але можна призупинити її розвиток.

До речі, профілактикою даного виду деменції можна займатися і самостійно. Вона включає в себе:

  • Здорове харчування з високим вмістом овочів, фруктів, риби, горіхів, оливкової олії. Ідеальна середземноморська дієта.
  • Щоденні вправи для мозку: більше читайте, вирішуйте кросворди і головоломки, дізнавайтеся щось нове, спілкуйтеся.
  • Регулярне фізичне навантаження з упором на аеробні вправи: піші прогулянки, біг, плавання, їзду на велосипеді, аеробіку і так далі.
  • Відмова від куріння: пристрасть до сигарет збільшує ризик розвитку хвороби Альцгеймера.

Наукові джерела:

  • 10 Types of Dementia, source
  • 10 Early Signs and Symptoms of Alzheimer’s, source
  • Alzheimer’s Disease Prevention, source