Ви колись замислювалися, у чому різниця між бронхітом та пневмонією? У цій статті ми пояснимо відмінності між цими двома респіраторними захворюваннями та допоможемо вам розпізнати симптоми.

Бронхіт чи пневмонія?

Бронхіт та пневмонія є респіраторними захворюваннями, але вони вражають різні частини легень та мають різні симптоми та підходи до лікування.

“Виділяють дві основні форми бронхіту: простий хронічний бронхіт, при якому бронхи хронічно запалюються, та обструктивний хронічний бронхіт, при якому хронічно запалені бронхи додатково звужуються”, – каже лікар-терапевт Ірина Андрєєва.

Бронхіт

Бронхіт – це запалення бронхів, яке викликається переважно вірусами. Часто воно гоїться саме собою протягом кількох днів, але також може призвести до ускладнень.

Читайте також:  Названо несподіваний фактор ризику розвитку деменції

Причини

Як правило, причиною гострого захворювання є вірусна інфекція. Різні віруси можуть спричиняти респіраторні інфекції, такі як застуда, грип або інфекції носових пазух. Рідше за бактерії для гострого бронхіт відповідальний.

Інші рідкісні причини включають вдихання забруднюючих речовин, які можуть утримуватись, наприклад, у димі від пожежі або впливу яких можна зазнати на робочому місці (наприклад, під час незахищених зварювальних робіт). Грибки є причиною лише у виняткових випадках.

При вдиханні в організм потрапляють віруси чи бактерії. Там вони можуть оселитися на слизовій оболонці та розмножитися.

“Щоб боротися із загарбниками, організм реагує запаленням. Слизова оболонка набухає та виділяє більше рідини та слизу, що дозволяє вірусам, бактерії та мертві клітини можна відкашлювати”.

Читайте також:  Названо 3 основні симптоми захворювання раку печінки

Типові симптоми:

  • Продуктивний кашель
  • Можливо лихоманка
  • Головний біль, болі в шиї та тілі
  • Охриплість.

Легенева інфекція

“Пневмонія – це інфекційне захворювання, при якому альвеоли або легенева тканина ушкоджуються запаленням і більше не можуть нормально функціонувати. Зазвичай воно викликається бактеріями, але також може бути вірусним або грибковим”.

Причини

Пневмонія зазвичай викликається бактеріями. Вони зазвичай залежать від місця зараження: якщо хтось занедужує вдома, найбільш поширені так звані пневмококи. Люди, які захворіли на пневмонію в лікарні, часто спілкуються з іншими людьми інфіковані цими бактеріями, які важче лікувати.

Причиною пневмонії є віруси та ще рідше гриби. Іншим винятком є пневмонія, яка викликається не мікробами, а, наприклад, радіацією, токсичними токсинами, алергічною реакцією або проблемами кровообігу в легенях.

Читайте також:  Лікар назвав серед причин тривалого кашлю хвороби серця та рак

Симптоми пневмонії зазвичай більш серйозні і можуть включати інші стани, наприклад:

  • Сухий кашель
  • Задишка
  • Озноб
  • Збільшення частоти дихання.

“Пневмонія, особливо якщо її не лікувати своєчасно, може призвести до важких ускладнень і навіть смерті”.

У чому важливі відмінності?

Хоча обидва стани можуть мати схожі симптоми, є й ключові відмінності. В основному бронхіт характеризується хронічним кашлем з харкотинням. Важливо, що рання діагностика та лікування мають вирішальне значення для успішного лікування як бронхіту, так і пневмонії.