З’явилися дані, що ін’єкції ботулотоксину надають вам молодий вигляд не тільки через те, що паралізують м’язи обличчя. Нове дослідження припускає, що антивіковий ефект насправді пояснюється активацією ботулотоксином власних механізмів шкіри до відновлення пружності.

Провідний дослідник доктор Джеймс Бонапарт, пластичний хірург і професор Університету Оттави, стверджує, що ін’єкції препаратів ботулотоксину стимулюють синтез еластину і колагену – білків, надають шкірі пружність, щільність і еластичність.

«Ми спостерігали збільшення еластичності шкіри при застосуванні Ботоксу з використанням стандартних технік», ‒ розповідає Бонапарт. «І дійсно, помітили збільшення кількості волокон колагену і еластину, що характерно для більш молодої шкіри».

З віком, через повторення м’язами однотипних рухів, на обличчі утворюються зморшки, в той же час рівень колагену і еластину знижується. Результат дії цих двох факторів – обвисла шкіра.

Препарат Ботокс виробляють з токсину бактерії, що викликає ботулізм (ботулотоксин типу А, гемагглютинічний), цей токсин розгладжує шкіру за рахунок того, що паралізує м’яз під нею.

Читайте також:  2 симптоми в ногах, які сигналізують про необоротну жирову хворобу печінки

Однак, деякі експерти, в тому числі доктор Бонапарт, відзначили збільшення пружності і еластичності шкіри при введенні Ботоксу, що не можна пояснити тільки знерухомленням м’язів обличчя. Щоб з’ясувати природу цього явища, Бонапарт і його колеги зробили 48-ми жінкам, у середньому віці 55 років, їх першу в житті ін’єкцію ботулотоксину в міжбрів’я і область навколо очей. Далі вони продовжили спостереження за жінками протягом чотирьох місяців, щоб зафіксувати результати.

Молодість

Було виявлено, що Ботокс збільшував еластичність і пружність шкіри, викликаючи зміни в її складі, характерні для більш молодої шкіри. Дослідники помітили, що ефект був схожий на радіочастотну підтяжку шкіри – естетичну процедуру, в ході якої шкіра нагрівається радіохвилями для стимуляції синтезу колагену.

Читайте також:  Біль у спині виникає як симптом у разі трьох видів раку

При цьому не було знайдено доказів того, що підтяжка обличчя є побічним ефектом запалення або набряку на місці введення препарату, що раніше вважали головною причиною.

Дослідники також уточнили, що ефект додання пружності шкірі, триває в середньому стільки ж, скільки паралізуюча дія ботулотоксину на м’язи обличчя, тобто від 3 до 4 місяців. Хоча поліпшення еластичності шкіри після введення ботулотоксину – це тимчасове явище, спеціалістам важливо було знати, що воно не є результатом скорочення м’язів або набряклості. Це схоже на внутрішній механізм відновлення шкіри. Залишилося дізнатися, як він функціонує.

Доктор Бонапарт припускає, що в клітинах, відповідальних за синтез колагену і еластину, є рецептори для ботулотоксину. Тому в майбутньому можлива розробка лікарських препаратів, націлених на ці рецептори, і діючих навіть краще Ботокса. Учений сподівається, що для новітніх препаратів навіть може не знадобитися ін’єкційного введення їх буде достатньо нанести місцево, щоб досягти ефекту, подібного ін’єкцій ботулотоксину.

Читайте також:  Денна сонливість може вимагати звернення до лікаря

Молодість

У той же час, деякі вчені пояснюють феномен омолодження від введення ботулотоксину антиоксидантною дією. Справа в тому, що м’язи обличчя при роботі виділяють токсичні продукти, які можуть пошкоджувати волокна еластину і колагену, а при блокуванні цих м’язів у шкіри є шанс вивести продукти обміну речовин, тим самим здійснюючи регенерацію.

Можливо, є ще більш просте рішення: параліч лицьової мускулатури дає можливість волокнам колагену і еластину повернутися в звичне положення і відпочити від постійного руху.

Команді дослідників ще належить вивчити довгострокові ефекти ін’єкцій ботулотоксину на шкіру, але попередні дослідження підтвердили, що у людей, які проводять терапію Ботоксом постійно, можна знизити кількість введеного препарату і робити більш тривалі інтервали між ін’єкціями.