Завдяки використанню редагування генів вчені отримали свиней, чиї органи можна буде імплантувати людям, – повідомляє “Science”. Їх геном позбавили небезпечних ретровірусів, які можуть переноситись на людські клітини.

Відсутність придатних для трансплантації людських тканин і органі в- це головна проблема сучасної трансплантології (тільки в США щодня вмирають 22 людини, які очікують на пересадку). Особливо перспективні концепції включають використання органів від тварини. Особливо придатні для цієї мети свині – їх легко розводити в великих масштабах, а їх органи, вони такого ж розміру, що і людські.

Однак у свинячому геномі містяться потенційно небезпечні ендогенні ретровіруси (PERV), які можуть переноситись на людські клітини.

Читайте також:  Кому шкідливо для здоров'я їсти холодець

Вчені з компанії eGenesis (пов’язаної з Harvard University) переконалися, що PERV зі свинячих клітин дійсно здатні інфікувати людських клітин. Також інфіковані PERV людські клітини виявилися здатні до інфікування свинячих здорових клітин. Це підтвердило важливість проблеми.

Вивчаючи геном свині, дослідника визначили PERV, які присутні в свинячих клітинах шкіри – фібробластах. Їх було в загальній складності 25. Завдяки застосуванню методу CRISPR, який дозволяє виконувати маніпуляції з геномом, вдалося – після додаткових процедур – вимкнути всі 25 відповідних місць геному.

З вільних від вірусу клітин виникли шляхом клонування ембріони, які імплантувалися свиноматкам. Коли народилися поросята (в загальній складності 37), вони не показували наявність вірусів. До речі, вони були найбільш генетично модифікованими тваринами, які раніше були створені.

Читайте також:  Наслідком перенесеного грипу може стати запалення серця

Прокоментувавши це, безсумнівне досягнення, вчені відзначають, що залишається ще питання адаптації свинячих тканин для імплантації людям. Можливо, подальші генетичні модифікації зменшать проблеми з відмовою, отриманих від тварин органів.