Ми з’ясували, що думає доказова медицина з приводу швидкого позбавлення від шлаків і зайвих кілограмів.

Посидів день на кефірі, яблуках, бананах або воді — зігнав пару зайвих кілограмів, очистив організм від токсинів і взагалі відчув себе більш здоровим.

Звучить смачно. Тільки абсолютно антинауково.

Що таке розвантажувальні дні

Розвантажувальними днями прийнято називати істотне обмеження калорій на добу. Хтось добивається цього, харчуючись виключно яблуками, хтось дозволяє собі тільки кефір, хтось зосереджується на гречці, найвідчайдушніші і зовсім сідають на одну воду…

Але в цілому без різниці. Який би продукт ви не вибрали, ефект буде нульовим. Точніше, негативним в довгостроковій перспективі.

Є багато способів зробити ваше тіло більш здоровим, але розвантажувальні дні — не один з них.

Дещо змінюють справу лише пара нюансів, але про них трохи пізніше.

Чи потрібні взагалі розвантажувальні дні

Щоб відповісти на це питання, треба зрозуміти, навіщо вони проводяться. Розкласти, так би мовити, детокс по поличках. А потім проаналізувати, чи досягається очікуваний результат.

Цілей, як правило, всього три.

1. Очистити організм (кишечник) від шлаків

Результат: негативний.

При слові «шлаки» медики починають співчутливо і кілька єхидно посміхатися. Тому що існування деяких токсинів в організмі — це скоріше міф.

Деякі вчені і зовсім вважають “детоксикацію” виключно комерційним проектом, спрямованим на викачування грошей з довірливих пацієнтів.

У будь-якому випадку донині не існує авторитетних досліджень, які б довели користь детокс-дієти.

Окремо треба сказати про те, що у людського тіла є цілий набір природних «очищувальних» систем. Це і печінка, і нирки, і шлунково-кишковий тракт, і навіть шкіра. Якщо ці органи здорові і працюють нормально, вони відмінно справляються з виведенням всього зайвого та шкідливого за межі організму. Влаштовувати їм додатковий стрес, відмовляючи в харчуванні, не варто.

Якщо ж мова йде про якісь порушення, то експериментувати з розвантажувальними днями тим більше не можна. Будь-які дієтичні обмеження повинні вводитися тільки по рекомендації вашого лікаря.

2. Швидко зігнати вагу

Результат: спірно.

Якщо ваша мета — скинути пару кілограмів, то після розвантажувального дня ваги вас дійсно порадують. Правда, ненадовго. З величезною ймовірністю дуже скоро ви отримаєте ті ж кілограми назад. А можливо, і з «друзями».

Справа в тому, що зниження ваги після розвантажувального дня найчастіше пов’язано з втратою рідини. Як тільки ви повертаєтеся до звичного раціону, кількість вологи у вашому організмі і, як наслідок, маса тіла знову збільшуються.

Другий фактор — уповільнення обміну речовин. Переляканий раптовими обмеженнями організм спочатку починає витрачати якомога менше енергії, а потім, як тільки харчування відновлюють, приймається активно запасати жирок на майбутнє. І може перестаратися.

3. Відчути легкість, стати енергійніше

Результат: спірно.

Типовими побічними ефектами розвантажувальних днів є:

  • падіння рівня цукру в крові;
  • запаморочення;
  • слабкість;
  • швидка втомлюваність;
  • головні і м’язові болі.

Деякі люди, однак, стверджують, що відчувають себе краще під час і відразу після розвантажувальних днів. Фахівці з американської Mayo Clinic пояснюють це тим, що з раціону виключаються продукти з високим вмістом цукру і твердих жирів. Однак того ж ефекту можна досягти, і не терзаючи себе голодом. Досить просто переглянути своє повсякденне меню.

Чи означає це, що розвантажувальні дні марні

Не зовсім. Існують два випадки, в яких харчові обмеження дійсно виправдані.

1. Лікарські рекомендації

Ряд захворювань — наприклад, порушення в роботі органів травлення, серцево-судинної системи, діабет і переддіабетичним станом — вимагають особливого підходу до харчування. Лікуючий лікар може порекомендувати вам дієту з низьким вмістом цукру. Або, наприклад, тільки з перетертих в кашку продуктів, щоб дати відпочити запаленої кишечнику.

Але такі дієти не можна назвати розвантажувальними днями. Як правило, вони тривають досить довго, а в деяких випадках їх доводиться дотримувати до кінця життя.

2. Інтервальне голодування

Щоб розвантажувальні дні дійсно приносили користь, їх треба проводити не коли заманеться, а регулярно. Тобто з якоїсь цілком певною періодичністю. У цьому випадку розвантажувальні дні стають елементом так званого інтервального голодування, яке покращує здоров’я — причому це науково доведено.

Тут є важливий аспект. На відміну від розвантажувальних днів, які передбачають обмеження калорій, інтервальне голодування — це чергування «ситих» періодів з абсолютно голодними. Якщо ви не їсте, значить, ви зовсім не їсте, обмежуючись водою або розведеними овочевими соками. Лише в такому разі обмеження харчування принесуть очевидну користь.

Але знову ж зазначимо: будь-які харчові експерименти варто узгодити з вашим терапевтом. Це кращий спосіб не нашкодити собі.