Чимало розмов точиться щодо кави. Чи корисна вона? Які шкідливі властивості цього напою? Чи варто її пити тим, у кого підвищені ризики інфаркту? На ці та інші запитання ми відповімо в даному матеріалі.

Як кава діє на організм

Навряд чи серед наших читачів знайдуться люди, які не знають, що таке кофеїн. Проте не кожен знає, що він міститься не тільки в каві, але в чаї і інших напоях. Так, на 150 мілілітрів кави з обсмажених зерен припадає 80-115 міліграмів кофеїну, тої ж кількості розчинної кави — 65-71 міліграм, в еспресо (обсяг 37 мілілітрів) — близько 75 міліграмів кофеїну. Таким чином, зміст цієї речовини безпосередньо залежить від міцності напою.

Те ж саме відноситься і до чаю. Наприклад, при заварюванні пакетика чорного чаю в чашці утворюється 17 міліграмів кофеїну, а через п’ять хвилин його кількість зросте до 47 міліграмів. А в газованій воді кофеїн потрібен тільки для додання гірчинки, тому його кількість в ній не так велика. На 100 мілілітрів «Коли» припадає менше 13 міліграмів кофеїну, що практично ніяк не впливає на організм. Що стосується інших напоїв, тут варто бути обережніше.

Справа в тому, що кофеїн — відмінний стимулятор розумової та фізичної діяльності. Він здатний блокувати аденозинові рецептори головного мозку. Аденозин відповідальний за пригнічення збудження, він змушує нас відчувати себе сонними, часом навіть втомленими і розбитими. Кофеїн займає його місце, пробуджуючи в нас почуття бадьорості.

Читайте також:  Лікар назвав вітамін для боротьби з в'ялістю шкіри

Також кофеїн вступає у взаємодію з глікогеном, який під його дією розпадається, збільшуючи рівень цукру в крові. А чим вище рівень, тим більш бадьорою стає людина.

Крім того, кофеїн має безпосередній вплив на травлення. За рахунок споживання цієї речовини збільшується секреція шлункового соку, посилюється перистальтика кишечника. Важливо і вплив на серцеву та судинну системи. Кофеїн стимулює скорочення серцевого м’яза і блукаючого нерва. Відповідно, виходить стимуляція і пригнічення роботи серця одночасно. При цьому дія кофеїну на серце, як правило, триває недовго. Звичайно, при великих обсягах може бути прискорене серцебиття, іноді навіть аритмія. Але для гіпотоніків кава вкрай корисний: вона збільшує тиск до нормального рівня.

Корисні властивості кави

По-перше, як вже говорилося, кава надає стимулюючу дію на серцеву та нервову системи. Це пов’язано з алкалоїдами, які містяться в кофеїні. За рахунок цього збільшується працездатність, артеріальний тиск.

По-друге, у каві є відмінна властивість — вона перешкоджає розвитку хвороби Паркінсона.

По-третє, кава може захистити від діабету другого типу. У ній містяться хлорогенова і кавова кислоти і, звичайно, кофеїн, завдяки яким відбувається пригнічення амілоїдного білка. Саме він перешкоджає розвитку даної хвороби.

По-четверте, ви здивуєтеся, але кава, всупереч стереотипам, може стати відмінним захистом від інсульту і серцево-судинних захворювань. Це відбувається під впливом кофеїну, який розширює судини головного мозку і серця.

Не менш важлива властивість — кава допоможе подолати депресію. Особливо це помітно у представниць прекрасної статі.

По-шосте, кава може захистити від ризику утворення алкогольного цирозу печінки. Правда, вчені не знають до кінця, з чим конкретно це пов’язано.

Читайте також:  Британські онкологи назвали задишку загальним симптомом розвитку раку

І нарешті, кава здатна збільшити секрецію шлунка, що підвищує кислотність шлункового соку. Це корисно для людей, у яких діагностовано гастрит зі зниженою кислотністю.

Шкідливі властивості кави

1. Кава здатна викликати безсоння і тахікардію.

2. При гіпертонії великі кількості кави не рекомендуються, так як це може викликати гіпертонічний криз.

3. У каві є речовина — кафестол. Вона сприяє збільшенню рівня холестерину. В розчинній каві міститься мало. А ось в зернах — варто використовувати паперові фільтри в кавоварках, які убезпечать його падання в чашку.

4. Науково не доведено, проте є припущення, що кава викликає залежність, подібну наркотичній. Без напою люди починають відчувати роздратування, агресію, млявість. При вживанні кави все приходить в норму.

5. Кава може бути калорійною. Це відбувається в тому випадку, якщо ви звикли пити його з вершками, молоком, морозивом або алкоголем. Тому людям, що страждають від надмірної ваги, не радять приймати таку каву в великих кількостях і дуже часто.

6. За рахунок кави вимиваються кальцій і деякі інші елементи. Саме тому її не рекомендують пити вагітним. Також кава може негативно вплинути на розвиток плода, так як напій проникає через плаценту до малюка.

7. Кава змінює колір зубів, вони набувають жовтуватий відтінок. А кава з морозивом може взагалі зруйнувати емаль. Вся справа в різниці температур.

Читайте також:  Як швидко знизити холестерин: 5 простих порад від кардіолога

8. За рахунок кави збільшується сечогінна дія. В деяких випадках це може призвести до зневоднення. Тому медики рекомендують випивати після кави чашку води, щоб не допустити такого ефекту.

Скільки каву треба пити?

Хто може випити три чашки кави на добу, хтось ледве вливає в себе одну. Незважаючи на те, що у кожної людини різні потреби, є загальні рекомендації по кількості кофеїну в організмі. Так, у добу треба споживати не більше 150-300 міліграмів кофеїну. Якщо говорити про мінімальної позначки, то це близько трьох чашок розчинної кави. Якщо мова йде про чай, то це приблизно три-чотири чашки чорного і чотири-п’ять чашок зеленого. Якщо ви перевищите цю норму, то можуть утворюватися шкідливі ефекти, які були описані вище. В першу чергу це позначиться на самопочутті — з’явиться безсоння, збудження, аритмія та інше побічна дія.

Рекомендації МОЗ говорять, що в добу треба споживати не більше 200-400 мг кофеїну. Якщо орієнтуватися на нижню межу дозволеного добового кількості кофеїну, то вийде кілька чашок зернової кави або три чашки розчинної. У випадку з чаєм максимальна добова доза становить 3-4 чашки чорного і 4-5 чашок зеленого. При виході за ці межі можуть з’явитися симптоми передозування: безсоння, надмірне збудження, аритмія.

Підводячи підсумок, хочеться сказати, що сам по собі кофеїн не завдає великої шкоди. Величезне значення відіграє те, яку кількість кави ви споживаєте. Постарайтеся дотримуватися норму, щоб не виникало зайвих проблем.