Багато народних цілителів вважають, що всі недуги, якими страждає людина, так чи інакше пов’язані з порушеннями в роботі шлунково-кишкового тракту. А своєчасне визначення і лікування цих порушень є виключно важливим. Тому сьогодні ми пропонуємо вам провести з нашою допомогою самостійну діагностику вашого організму і дізнатися про те, до яких захворювань системи травлення відносяться ті чи інші симптоми, пов’язані з областю живота.

Ай, болить!

Вас турбує біль в животі? Що робити? Масажувати, приймати проносне, ковтати пігулки? Не поспішайте! Перш за все, необхідно зрозуміти, що це за біль і в якому місці ви його відчуваєте. Справа в тому, що до тих пір, поки картина болю в животі не зовсім ясна, призначати відразу лікарську терапію (знеболюючі, проносні) або грілки, клізми, промивання шлунку — не так вже і безпечно. Якщо, приміром, при неускладненій виразковій хворобі використання грілки сприяє зменшенню больових відчуттів, то при гострому апендициті або защемленої грижі застосування тепла може завдати непоправної шкоди. А промивання шлунка, безумовно показане при отруєннях, може значно погіршити стан хворого з інфарктом міокарда, що протікає з болями в животі. Отже, перш за все, спробуємо визначити характер болю, а в залежності від нього вже й діяти.

Болі в надчеревній області живота (іноді посилюються після прийому їжі) можуть свідчити про таких шлункових захворюваннях, як виразкова хвороба, функціональний розлад шлунка, рак шлунка; також виникають при захворюваннях жовчного міхура (хронічний холецистит), підшлункової залози (хронічний панкреатит, рак підшлункової залози).

Болі в надчеревній області живота, що виникають вночі, вранці, до прийому їжі найчастіше бувають у хворих виразковою хворобою шлунка й дванадцятипалої кишки.

Болі в правому підребер’ї бувають ознакою захворювань печінки, жовчного міхура, рідше — шлунка і 12-палої кишки (виразкова хвороба).

Приступоподібні болі зазвичай зустрічаються у хворих з каменями в жовчному міхурі (жовчнокам’яна хвороба).

Постійні болі протягом дня бувають при захворюваннях печінки (гострий гепатит, хронічний гепатит, цироз печінки), жовчного міхура (хронічний холецистит).

Болі, які посилюються після жирної їжі характерні для захворювань жовчного міхура (хронічний холецистит), печінки (хронічний гепатит, цироз печінки), підшлункової залози (хронічний панкреатит)

Болі в лівому підребер’ї (постійні або повторювані) — ознака захворювань підшлункової залози (гострий панкреатит, хронічний панкреатит), шлунка (виразкова хвороба), рідше — збільшення селезінки.

Читайте також:  Лікар назвала 5 медичних оглядів, які вам необхідно пройти до 40 років

Болі близько пупка, в правій або лівій здухвинних ділянках живота найчастіше виникають при різних захворюваннях тонкої або товстої кишок.

Біль, який посилюються при здутті живота біль — ознака захворювань тонкої кишки (хронічний ентерит, целіакія).

Болі, які посилюються перед дефекацією зустрічаються при захворюваннях товстої кишки (виразковий коліт, хвороба Крона, роздратована товста кишка).

Біль, який посилюються після молочної їжі — ознака непереносимості вуглеводів, зокрема, молочного цукру.

Ох вже ці розлади…

Знайшли, де болить? Але це ще не все! Крім болю, при захворюваннях органів травлення часто зустрічаються різні диспепсичні розлади. До них належать нудота, відрижка (мимовільне виділення із шлунка в порожнину рота газів або невеликої кількості їжі), печія (відчуття печіння за грудиною або в надчеревній області), порушення апетиту, відчуття неприємного смаку в роті, запор (затримка стільця), пронос (частий рідкий стілець) та інші. Такі неприємні явища зустрічаються практично при всіх шлункових захворюваннях, однак і вони потребують уточнення причин їх виникнення і відповідного лікування. Наприклад, блювота і нудота можуть виникнути внаслідок переїдання або отруєння несвіжими продуктами. Але це, як правило, відбувається одноразово. А от коли симптоми такого роду відбуваються у вас постійно, вони цілком можуть бути ознаками порушень функцій шлунка.

Трохи про запах

Якщо у хворого відзначається відрижка із запахом тухлих яєць, це свідчить про патологічну затримку харчових мас в шлунку. Відрижка може бути повітрям, кислим вмістом шлунка — все це говорить про порушення перетравлюючої здатності шлунка, що може бути наслідком гастриту або іншого захворювання. Наприклад, часта відрижка протягом доби це ознака, характерна для ахалазії стравоходу (недостатнє розкриття нижнього сфінктера стравоходу, у результаті чого їжа застоюється в стравоході, не проникаючи в шлунок). Відрижка може також виникати при хронічному гастриті, функціональній диспепсії.

Коли нудить

У деяких людей, особливо після рясної їжі, виникає печія. Це явище пов’язане з закиданням кислого вмісту шлунку в стравохід. Печія спостерігається найчастіше при гастритах з підвищеною кислотністю шлункового соку. А ось поєднання печії з періодичними нічними болями може бути ознакою виразкової хвороби шлунка. Якщо ви помітили в себе таке явище, не варто обмежуватися прийомом содової води або активованого вугілля. Краще всього, не відкладаючи, пройти обстеження у фахівця. Коли ж печія посилюється в горизонтальному положенні, при нахилі вперед, це характерна ознака порушень регуляції моторики стравоходу і шлунка.

Читайте також:  Діабет 2 типу скорочує тривалість життя на 14 років

Кого часто мучить нудота, особливо, якщо її напади носять досить тривалий характер, тому, можливо, необхідно терміново перевірити печінку, жовчний міхур, підшлункову залозу, а також зробити аналіз крові на вміст цукру, оскільки нудота може виникати і при цукровому діабеті.

До числа диспепсичних розладів відноситься і блювота. Вона може бути природною реакцією організму на зіпсовану їжу. Але це одноразове явище, в той час як періодична блювота (а тим більше блювання кров’ю) буває при подразненні товстої кишки, при виразковій хворобі і пухлинах шлунка, хворобах жовчного міхура і підшлункової залози.

Перевірте стілець

Бурчання в животі часто змушує нас відчувати себе ніяково в суспільстві, а таке неприємне явище як метеоризм (здуття живота) здатне інший раз і зовсім зіпсувати особисте життя. Добре, коли від цих симптомів можна позбутися, обмеживши вживання в їжу продуктів, що дають при їхньому переварюванні велику кількість газів (капуста, чорний хліб і т. д.). Але це в тому випадку, якщо метеоризм не викликаний більш серйозними причинами, такими як захворювання тонкої або товстої кишки, цироз печінки. А ще метеоризм може розвиватися при вираженій зовнішньосекреторній недостатності підшлункової залози, порушення складу кишкової мікрофлори (дисбактеріоз), кишкової непрохідності.

Якщо у вас періодично повторювані проноси — це характерна ознака захворювань тонкої (хронічний ентерит, глютенова ентеропатія, хвороба Уипла) або товстої (виразковий коліт, хвороба Крона) кишки, дисбактеріозу. Але також це може бути реакцією нервової системи на стрес.

Запори — теж малоприємне явище, особливо, якщо вони тривають протягом декількох місяців, а то й років. Це трапляється при подразненій товстій кишці, дивертикульозі товстої кишки, геморої, дисбактеріозі, поганій роботі жовчного міхура. При постійних запорах, а також наявності крові в калі, може бути підозра на рак товстої кишки.

Подивіться в дзеркало

Напевно, всім відомо, як порушення в роботі органів травлення позначаються на кольорі нашого обличчя. Наприклад, якщо у людини сіро-землистий колір обличчя, це говорить про застій в кишечнику. Жовтий відтінок шкіри — погана робота печінки і жовчного міхура. Але є ще і інші тонкощі.

  • Блідо-коричневі плями на губах вказують на погане травлення, або на наявність глистів у кишечнику.
  • Опухлі повіки і “мішки” під очима означають проблеми з нирками. Не забудьте заглянути собі в очі.
  • Наявність білого розлучення навколо райдужної оболонки свідчить про надмірному споживанні солі або цукру, а коричнево-чорні плями на райдужній оболонці вказують на наявність незасвоєного заліза в кишечнику.
  • Якщо рогівка ока — жовтого кольору, це свідчить про слабку печінки.
  • Постійно сухі з тріщинами губи сигналять про неполадки в шлунку.
  • Тріщини в куточках губ — порушення роботи жовчного міхура.
Читайте також:  Чому потрібно чхати
Що ви їсте?

Звичайно ж, не можна не звернути увагу на таку істотну деталь життєдіяльності нашого організму як процес харчування. Ознакою порушень травного тракту може бути погана переносимість окремих видів їжі. Іноді, наприклад, хворі хронічним гастритом дуже погано переносять м’ясні продукти. А якщо є проблеми з печінкою або підшлунковий залозою, будь-які гострі, жирні страви викликають загострення хвороби. Якщо ваш організм не терпить молока і молочних продуктів, це ознака відсутності в кишечнику ферменту, який переварює молочний цукор.

Якщо шматок в горло не лізе

Стійке зниження апетиту — теж ознака неполадок в шлунково-кишковому тракті. Таке може виникнути при хронічному панкреатиті, початкових проявах гострого гепатиту, цирозі печінки, хронічній нирковій недостатності.

З іншого боку, буває, що апетит у вас хороший, а їсти важко. Тобто в процесі прийому їжі акт ковтання починається нормально, але незабаром (частіше через 2-5 с.) виникає відчуття грудки за грудиною. Їжа як би застряє, зупиняється в загрудинному просторі, викликаючи при цьому біль або відчуття розпирання в грудях. Це так звана дисфагія, утруднення при проходженні їжі по стравоходу. Це явище служить характерною ознакою для усіх захворювань стравоходу (пухлин, звуження, ахалазії стравоходу).

Як бачите, наш організм подає нам багато сигналів про зміни і порушення, що відбуваються в ньому. Постараємося їх почути!

Авторка: Марина Розумовська