Звички, які шкодять здоров’ю наших очей. Як завжди, все просто. Даємо 6 порад для тих, хто хоче зберегти свій зір.

Проходьте профілактичні огляди

Щорічний огляд очей повинен бути частиною ваших медичних обстежень. Це допоможе не тільки вчасно діагностувати і лікувати очні захворювання на ранньому етапі, коли лікування протікає швидше і простіше, але і дозволить вашій офтальмолога відстежувати ризик деяких станів, особливо, якщо у вас є сімейна історія захворювання очей, діабету або високого кров’яного тиску. Пам’ятайте, що деякі захворювання, такі як глаукома, тривалий час може протікати безсимптомно і виявлятися на стадіях, коли лікування здійснити вкрай складно.

Правильно харчуйтеся

харчування для зору

Всі ми чули історії про те, що морква допомагає краще бачити в темряві. Насправді, в цьому міфі є значна частка правди. Деякі живильні речовини грають важливу роль в здоров’ї, допомагаючи очам краще функціонувати.

  • Листові зелені овочі містять поживні речовини, що знижують ризик розвитку вікової макулярної дегенерації і катаракти.
  • Жирна риба, наприклад, лосось, макрель і сардина, містить високий рівень омега-3, незамінної жирної кислоти, яка покращує функції очей.
  • Цитрусові, такі як апельсини, лимони та грейпфрути, володіють високим вмістом вітаміну С, антиоксиданту, який також покращує здоров’я очей.

Якщо у вас не виходить регулярно споживати всі ці продукти, подбайте про те, щоб отримувати корисні речовини у вигляді добавок вітаміну С, омега-3 або полівітамінів.

Читайте також:  Лікар-невролог назвав продукти, які роблять дурними та сумними
Слідкуйте за вагою

Зайва вага може надавати дуже великий тиск на кровоносні судини, розташовані в ваших очах. Оскільки ці судини дійсно дуже тонкі, вони можуть легко пошкодитися, що призведе до погіршення зору. Чим вищий ІМТ (індекс маси тіла), тим вище ризик розвитку деяких очних захворювань, пов’язаних з ожирінням.

Катаракта, зокрема, безпосередньо пов’язана з вашим харчуванням і навколишнім середовищем. Оскільки ті, хто страждає ожирінням, часто харчуються неправильно, це позначається на здоров’я очей.

Якщо ви страждаєте ожирінням, існує підвищений ризик не тільки очних захворювань, але і багатьох інших, наприклад, серцево-судинних. Приймаючи заходи для оздоровлення і втрати зайвої ваги, ви допомагаєте організму підтримувати здоров’я очей, а також зменшують шанси розвитку очних захворювань, пов’язаних з ожирінням. Налагодьте харчування і зосередьтеся на споживанні поживних речовин, корисних для зору.

Давайте очам відпочити

відпочинок для очей

Якщо ви проводите багато часу за комп’ютером або довго концентруєтеся на чомусь одному, ваші очі втомлюються. Кілька годин перед екраном і у вас може виникнути синдром комп’ютерного зору, термін, який включає в себе напругу, сухість очей та інші стани, пов’язані з використанням комп’ютера.

Застосовуйте правило «20-20-20», яке означає, що кожні 20 хвилин вам необхідно відволікатися від екрану на об’єкт, розташований на відстані 20 футів (близько 6 метрів), і робити це протягом 20 секунд.


Якщо ваші очі регулярно втомлюються, болять або скубуть, зверніться до окуліста, щоб виключити синдром сухого ока, пресбіопію або призначити окуляри з захисними лінзами.

Користуйтеся сонцезахисними окулярами

Якщо ви забуваєте про сонцезахисні окуляри в зимовий період, ви робите велику помилку. Світло при хмарних чи похмурих умовах може бути особливо шкідливим та руйнівним для ваших очей.

Читайте також:  Який напій допомагає від головного болю

Носіння сонцезахисних окулярів, захищають від ультрафіолетового випромінювання, допомагає уповільнити розвиток катаракти і захистити сітківку від пошкоджень. Окуляри також забезпечують захист ваших повік не тільки від зморшок, але і від раку шкіри. Інвестуйте в хорошу пару очок, які блокують 100% UVA і UVB променів (на лінзах повинна бути маркування, що інформує про рівень захисту очей від випромінювань).

Якщо ви працюєте теслею, будівником або на будь-якій іншій роботі з небезпечними частками в повітрі, важливо надягати захисні окуляри, щоб запобігти пошкодження очей шкідливими речовинами.

Якщо ви займаєтеся спортом який вимагає від вас час від часу дивитися на сонце (велоспорт, біг, гольф та ін), обов’язково надягайте окуляри для захисту від ультрафіолетових променів, відповідні для цього конкретного виду спорту. Водні види спорту, такі як рибалка, веслування і вітрильний спорт, можуть бути особливо шкідливими для ваших очей, так як вода відображає сонячне світло.

Не паліть

куріння і зір

Ще одна вагома причина кинути палити – зниження ризику виникнення катаракти і дегенерації жовтої плями. Курці подвоюють шанси на розвиток цих очних захворювань в порівнянні з некурящими. Куріння сприяє ряду основних проблем зі здоров’ям, включаючи серцеві захворювання, інсульт і рак. Але багато людей не знають, що куріння також впливає і на зір.

Читайте також:  Чому не можна спати з увімкненим вентилятором

Люди, які курять, в два рази частіше, ніж некурящі, стикаються з увеитом, серйозним станом, що впливає на увеальный тракт, або судинну оболонку ока. Курці схильні до більшого ризику розвитку діабетичної ретинопатії, хвороби, погіршує зір і вражає сітківку ока.

Тютюновий дим, в тому числі вторинний дим, є подразником, що приводить до сухості очей, неприємного стану, який найбільш часто зустрічається у жінок після менопаузи.

Куріння збільшує ризик втрати зору у людей з іншими захворюваннями очей. Куріння під час вагітності може привести до передчасних пологів, які підвищують ризик ретинопатії недоношених, а також інших проблем зі здоров’ям.

Гарна новина полягає в тому, що після того, як чоловік кинув палити, ризики деяких очних захворювань стають майже такими ж низькими, як і у людей, які ніколи не курили.

Відмова від куріння та уникнення вторинного диму – найкращі інвестиції, які ви можете зробити для довгострокового здоров’я очей.

Не забувайте також про правила гігієни при використанні контактних лінз. Щоб уникнути ризику інфекції, завжди ретельно мийте руки перед тим, як надягти або зняти свої контактні лінзи.

Джерело: Likar