Автор: Людмила Павлова – психотерапевт, фахівець із порушень харчової поведінки

Коли їжа непомітно перетворюється в спритного ворога, а прагнення до задоволення – в насильство над душею? Замість усвідомленої трапези – закидання в рот їжі, навіть не зазначаючи, якої саме. Нижче – три основні причини, через які це відбувається.

Невміння отримувати задоволення

Маша – дівчинка з хорошої сім’ї, в якій не прийнято ділитися почуттями. Соромно звертати увагу на тіло. Не прийнято байдикувати і відпочивати. Для розуму – будь ласка, є книги, шахи. Для здоров’я – біг, зарядка. Для задоволення – тільки їжа. “Дівчинці” скоро виповниться 40, але нічого не змінилося. Вона може взагалі не здогадуватися, що відчуває тривогу або роздратування, і щиро вважати, що це голод. І таких людей набагато більше, ніж здається.

Прагнення “заткнути собі рот”

Клавдія Петрівна, 55 років. Зніяковіло розповідає: стала некеровано багато їсти. Не помічає, як якийсь шматочок вже виявляється у неї в роті. Начебто, і зайвої ваги не видно, але сама звичка її насторожує. Починаємо розмовляти про те, чи давно з нею це відбувається. Поступово приходимо до делікатного моменту. Клавдія Петрівна стала свідком того, як зять зраджує дочці. Вона в розгубленості. Боїться сказати дочці, яка любить чоловіка і чекає від нього дитину, щоб не зруйнувати сім’ю. Але і тримати в собі таємницю складно. Для того, щоб не проговориться, Клавдія Петрівна неусвідомлено затикає собі рот – так, їжею. Після того, як приходить розуміння, навіщо їй ці норовлива шматочки, звичка йде сама собою. А з сімейною ситуацією довелося ще попрацювати.

Хронічний стрес

Катя, 18 років. Вона живе в невеликому житлі з трьома сусідками, з якими постійно конфліктує. Катю всі ігнорують і постійно штовхають, тому вона намагається уникати спілкування. Вона вже не може стримувати гримасу злості, коли хтось із сусідок до неї наближається. Раніше, коли Катя жила одна, вона збалансовано харчувалася і була стрункою, а тепер їсть весь день і навіть вночі, вибираючи при цьому жирні страви. Її вага і розмір сильно виросли. Обстеження показали високий рівень гормонів стресу у неї в крові.

Катя – НЕ студентка в гуртожитку і не дівчина на комунальній кухні. Вона взагалі не людина, а макака, яка живе в національному дослідницькому центрі приматів в Єрко. Хронічний стрес стимулює апетит у багатьох видів ссавців. І якщо зміни так помітні у тварин, люди вже тим більше не уникли такої долі.

Як врахувати “безвісти зниклі” цукерки

У цих та інших подібних випадках рятівна булочка використовується для втіхи все частіше і частіше. Зникають емоції … Їжа залишається майже єдиним джерелом задоволення, порятунком, опорою, нагородою. Неврахована цукерка, яка потрапила в рот через 15 хвилин стає «безвісти зниклою». Причому їжа – теж задоволення так собі, адже ненажера не буває гурманом, які отримують насолоду від смаку. Автоматизм переноситься на сам процес їжі. У якийсь момент людина перестає помічати, як і коли їжа потрапляє в рот. Просто механічно проковтує. Коли переїдання стає помітним, людина починає себе картати за обжерливість, недолік сили волі. Їй стає соромно. Сором настільки нестерпний, що тепер доводиться заїдати і його. І далі по колу: проблема-їжа-сором-їжа.

Як уникнути автоматизму? Важливо зупинитися і відзначити момент, коли ви збираєтеся щось з’їсти. Часто одного такого усвідомлення досить для позитивних змін.

Корисно вести щоденник харчування, в якому головне – не калорії, а що ви їсте і навіщо (реальний голод, нудно, сумно, страшно і т.д.). Якщо не побоятися зустрітися зі своїми переживаннями лицем до лиця, “посередник” у вигляді зайвої їжі вам більше не знадобиться.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

НІЧНИЙ ГОЛОД: ПРИЧИНИ, НАСЛІДКИ