Замість того щоб спокійно спати вночі , вас то й справа тягне на кухню перекусити ? А чи знаєте ви , чим викликане таке бажання , і чим це загрожує ?

З почуттям постійного нічного голоду знайомі не так уже й мало людей. Одних ця ситуація турбує , інші до пори до часу сприймають її як норму. Проте , раптова поява неконтрольованого бажання поїсти вночі свідчить про ту чи іншу проблему в організмі і може мати неприємні наслідки для фізичного і психічного здоров’я.

Чому з’являється нічний голод

Існує декілька поширених причин появи постійного відчуття голоду в нічний час – від порушення режиму дня до хвороб травлення і психологічних проблем. Давайте розглянемо їх детальніше .

Гормональні порушення. Багато сучасних людей не мають нормованого робочого дня , їм часто доводиться працювати ночами . Наслідки такого графіка життя – відсутність режиму дня та повноцінного харчування. Організм змушений підлаштовуватися до таких умов , що відбивається на роботі біологічного годинника і ендокринному рівні. У звичайному стані ввечері в організмі активується гормон мелатонін , який відповідає за якість сну. У світлий час доби активний інший гормон – лептин , що викликає бажання поїсти . Якщо режим вашого дня порушений , то і активність гормонів змінюється – вдень людина відчуває занепад сил , а вночі бадьоро спустошує холодильник.

Читайте також:  Для кого можуть бути небезпечними коливання атмосферного тиску

Захворювання шлунково-кишкового тракту. Ще однією розповсюдженою причиною нічного голоду є порушення вироблення шлункового соку. Якщо ви не міняли режим дня і не працюєте в нічний час , потрібно шукати вирішення проблеми у гастроентеролога . Якщо шлунковий сік виробляється в надлишку , він викликає дискомфорт , який помилково сигналить про почуття голоду . Нічна їжа допомагає зняти неприємні відчуття. Але , наповнивши шлунок , ми змушуємо його працювати в позаурочний час , що посилює проблему (гастрит , виразкову хворобу) .

Психологічні проблеми . Вони можуть бути різними: відчуття незадоволеності , перезбудження , стрес , прихована депресія . Смачна їжа , в тому числі , і в нічний час – спосіб підвищити собі настрій , відволіктися від тривожних думок.

Чим небезпечні нічні трапези

Одні наслідки нічних візитів до холодильника не змушують себе довго чекати , а інші можуть виявитися через деякий час.

Необхідність витрачати час, призначений для сну , на прийом їжі , безумовно , порушує сон і незабаром призводить до хронічного недосипання , негативні наслідки якого добре відомі. Зокрема , порушення сну загрожують підвищенням тиску , ожирінням , цукровим діабетом 2 типу.

Після нічних перекусів активізується процес вироблення гормону інсуліну , що підвищує ризик розвитку ожиріння . Крім того , нічні прийоми їжі рано чи пізно призводять до появи або посилення захворювань травного тракту (гастрит , дисбактеріоз та інші). Адже дванадцятипала кишка , наступна за шлунком , вночі відпочиває , тому не може адекватно відреагувати на їжу , яку ви з’їли в цей період доби.

Читайте також:  Прогрівати ніс при нежиті небезпечно через можливі ускладнення

Нічні прийоми їжі нерідко провокують розвиток психологічних проблем. Адже багато хто відчуває докори сумління , якщо не можуть контролювати свій нічний апетит , тим більше, якщо такі перекуси швидко виливаються в зайві кілограми. Знову ж , через недосипання людина днем відчуває себе розбитою і втомленою , стає вразливою до стресів.

Ще один побічний ефект нічних застіль – погіршення стану зубів і ясен , показав експеримент, проведений шведськими стоматологами . Слинні залози в цей період доби перебувають у “режимі економії» , як і інші системи організму. Вночі вони не здатні виробляти достатню кількість слини , щоб нейтралізувати дію залишків їжі в роті.

Як реагувати на нічні напади голоду

Спочатку потрібно точно встановити його причину . Якщо ця проблема з’явилася у вас на тлі зміни режиму дня , доведеться приділити особливу увагу своєму харчуванню протягом доби. Днем бажано їсти часто і потроху , не чекаючи відчуття голоду . Намагайтеся повечеряти близько 20.00 год. Якщо в цей час ви знаходитесь на роботі , беріть їжу з собою . Нехай це буде куряче м’ясо або риба , невелика кількість гарніру , салат. Також підійдуть молочні продукти , злаки , овочі. Від кофеїну , картоплі , бобових і газованих напоїв варто відмовитися.

Читайте також:  П'ять ефективних способів захиститися від раку кишківника

У продуктах , що з’їдаються на ніч , має бути якомога менше цукру – вони загрожують зайвими кілограмами і безсонням. Якщо голод розбудить вас серед ночі , спочатку випийте півсклянки води : не виключено , що за відчуття голоду ви взяли спрагу. Не допомогло ? З’їжте продукт невисокої калорійності , наприклад , йогурт , невелику кількість сиру. Це допоможе заснути , якщо причиною нічного голоду дійсно є збій біоритмів .

Якщо проблема в захворюваннях шлунково-кишкового тракту , без консультації гастроентеролога не обійтися. Лікар призначить спеціальну дієту , яка допоможе вирішити проблему і її наслідок – нічний голод.

Щоб справитися з нічним голодом психологічної природи , доведеться позбавлятися від того , що вас мучить. Якщо ретельний самоаналіз не допомагає , то можна звернутися за допомогою до психолога.

Незалежно від того , чим спровоковані напади нічного голоду , впоратися з ними допоможе здоровий спосіб життя: стежте за якістю і режимом свого харчування , намагайтеся більше рухатися , гуляти на свіжому повітрі і налаштуйтеся на позитив.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

ЦІЛЮЩІ ТРАВИ ДЛЯ ХОРОШОГО СНУ

ЧИ КОРИСНО СПАТИ ВДЕНЬ?

ЯК СПАТИ,ЩОБ ВИСИПАТИСЯ?