Симптоми запалення апендикса (апендицит) проявляються у вигляді ріжучого болю під ложечкою, який поступово зміщується вниз і вправо, нудоти і блювоти. При цьому живіт напружений, а при натисканні рука «відскакує» і посилюється біль. Однак перші ознаки апендициту у жінок і чоловіків можуть дещо відрізнятися. До речі, жінки хворіють в два рази частіше, ніж чоловіки. У чому особливості симптоматики та діагностики цього захворювання в залежності від статі, читайте в цій статті.

Симптоми апендициту у жінок

Проблема з апендицитом у жінок в тому, що перший його симптом – біль в животі – часто сприймається жінкою як біль при місячних, чергове загострення болю в області яєчників і ін. І якщо при гінекологічних проблемах немає характерної для апендициту нудоти, то що говорити про вагітність? Більш того, навіть хірурги часто плутають апендицит і відправляють пацієнтку лікувати неіснуючі проблеми у гінеколога. Тим часом, її здоров’я може опинитися під серйозною загрозою, адже несвоєчасне лікування апендициту здатне привести до перфорації відростка і перитоніту.

Апендицит у жінок можна визначити за кількома специфічними симптомами:

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Симптом Жендринського. При натисканні на живіт (на два сантиметри нижче пупка) в лежачому положенні біль посилюється вже при спробі піднятися. На відміну від запальних процесів в урології, при яких біль, навпаки, вщухає.

Симптом Промптова. Це скоріше метод виключення, ніж підтвердження апендициту у жінок. При обстеженні піхви (гінекологічному огляді), лікар пальцями захоплює шийку матки і трохи зрушує вперед і назад. Якщо при цьому з’явився біль, причина не в апендициті.

Симптом Грубе. У жінок при вагінальному дослідженні посилюється біль у правій клубовій області.

Згідно зі статистикою, у жінок запалення апендикса відбувається в 2 рази частіше, ніж у чоловіків. Деякі вчені вважають, що це відбувається тому, що під час менструацій змінюється кровообіг внутрішніх органів, відбувається їх набухання. Це впливає на слизові оболонки і тканини, в т.ч. апендикса, вони дратуються і стають більш схильними до запальних процесів.

симптоми апендициту у жінок

Симптоми апендициту у вагітних

Як уже згадувалося, вагітність – додатковий фактор ризику постановки помилкового діагнозу. По-перше, апендикс – це такий орган, який може розташовуватися в різних частинах черевної порожнини, а при вагітності і інші органи в животі можуть зміщуватися. А по-друге, для жінок, які чекають дитину, біль – супутній фактор, якому нема чого дивуватися. У міру росту плоду тканини розтягуються, дитина може штовхатися і тиснути на внутрішні органи. Порушення гормонального фону і дисбаланс, також можуть привести до розладу стільця, а токсикоз – до частих блювотних позиваів. Також, при збільшенні матки, стає неможливим визначити апендицит у жінок через відсутність роздратування очеревини, оскільки при вагітності м’язи черевної стінки не напружені, а розслаблені.

Якщо апендицит виник під час вагітності, хворобливі відчуття, як правило, проявляються в області правого підребер’я.

І все ж, у лікарів в запасі є кілька специфічних авторських методів діагностики апендициту у вагітних, які допоможуть запідозрити недобре і вчасно направити жінку на УЗД органів черевної порожнини, комп’ютерну томографію та інші додаткові ендоскопічні методи діагностики:

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Симптом Тараненко: біль посилюється при перекочуванні з лівого боку на правий.

Симптом Міхельсона – якщо лягти на правий бік, при апендициті у вагітної починає з’являтися характерний біль внизу живота – в правій частині.

Симптоми апендициту у вагітних

Симптоми апендициту у чоловіків

Перші ознаки і яскраво виражені симптоми апендициту у чоловіків досить універсальні. Діагностувати апендицит у чоловіків теж набагато простіше: лікар не ризикує сплутати апендикс з будь-яким репродуктивним органом. І все ж ускладнення гострого та хронічного апендициту у представників чоловічої статі більш поширені: мова йде про перфораціяї і навіть некроз апендикса.

При огляді з пальпацією помітити ознаки запалення апендикса у чоловіків можна за допомогою таких методів:

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Симптом Бріттена. При натисканні на живіт в області розташування апендикса праве яєчко підтягується вгору.

Симптом Ларока. Пацієнт помічає мимовільне підтягування правого яєчка до мошонки.

Симптом Хорна. Невелике розтягування мошонки призводить до болю в правому яєчку.

Невідомо чому, але поява апендициту у чоловіків багато в чому залежить від віку. Найчастіше на лікарняному ліжку з цим діагнозом виявляються хлопчики у віці до 20 років, а значить, в цей час потрібно бути особливо пильним.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АПЕНДИЦИТ: ГОЛОВНЕ ВЧАСНО ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ

ЩО МОЖНА І ЩО НЕ МОЖНА РОБИТИ ПІСЛЯ ВИДАЛЕННЯ АПЕНДИЦИТУ