Біль діє на мозок по-різному. Когось він відволікає від роботи, заважаючи виконувати навіть елементарні завдання. Іншим же навпаки, зайнятість допомагає відволіктися від больових відчуттів. Чим пояснити таку різницю сприйняття, і чи можна знизити больовий поріг?

Що таке біль і як він з’являється?

Біль – неприємні, болісні відчуття, які ми отримуємо у разі реального чи потенційного пошкодження тканин. Сприйняття болю суб’єктивно, але вона може мати різний характер: гострий, тупий, пекучий або ниючий.

Біль виникає завдяки роботі спеціальних рецепторів, що посилають сигнали в спинний і головний мозок. Сигнали рецепторів обробляються в корі головного мозку, а фільтрує їх мережа взаємопов’язаних нейронів. Пріоритет одного больового сигналу може витісняти інші, якщо біль загрожує серйозними наслідками: так організм намагається попередити вас про найактуальнішу і серйозну небезпеку.

Читайте також:  Комплексний підхід до лікування та профілактики циститу

Також мозок може захистити вас від болю і травм, задіявши безумовні рефлекси. Саме завдяки їм рука сама відсмикує від гарячої каструлі, і ви не отримуєте глибокого опіку.

Чому люди по-різному переносять біль?

Біль послаблюють і пригнічують ендорфіни і енкефаліни, які також допомагають професійним спортсменам акумулювати сили, забути про втому і перемогти на змаганнях.

Оскільки чутливість підсистем, пов’язаних нервовими шляхами, індивідуальна для кожного, больовий поріг також буде відрізнятися. Тому одні люди під час мігрені стійко продовжують працювати, а інші не можуть навіть поворухнутися.

Лікування, яке позбавляє від болю, підходить не для всіх: на когось діють безрецептурні знеболювальні, що усувають слабкі больові сигнали, а комусь потрібні потужні болезаспокійливі і анестетики, які заблокують сигнали на рівні нервових шляхів.

Види болю

Як підвищити больовий поріг?

Больовий поріг визначається як максимальна сила болю, яку людина може перенести в конкретних умовах. Він так само індивідуальний, як і саме відчуття болю, але його можна виміряти за допомогою спеціального приладу – алгезіметра. На чутливу ділянку шкіри впливають електричним струмом, високою температурою і тиском, визначаючи інтервал переносимості.

Читайте також:  Ризики та переваги: що важливо знати про видалення пухлин шкіри

На больовий поріг впливає безліч факторів: емоційний і фізичний стан, гормональний фон, наявність відволікаючих чинників. Знизити чутливість до болю іноді допомагають продукти з насиченим смаком (перець, імбир, гірчиця, шоколад), психологічні практики (релаксація, медитація, психотерапія), підвищення рівня ендорфінів за допомогою дієти (вживання полуниці, бананів, авокадо), фізичні вправи, сон. Також больовий поріг підвищують сильні емоції: гнів і сексуальне збудження. На замітку жінкам: якщо у вас болить голова, це відмінний привід зайнятися сексом!

Найсильніші види болю

Вважається, що біль під час пологів – найсильніший, яку тільки може випробувати людина. Але як ми вже зрозуміли, це актуально далеко не для всіх. Медики ж виділяють ще 4 види нестерпного болю, яка може позмагатися з народженням дитини:

  • Кластерні головні болі, які іноді штовхали доведених до відчаю людей до суїциду.
  • Невралгія трійчастого нерва – хронічне захворювання, під час якого знеболюючі засоби не діють. Для лікування використовують препарати проти епілепсії та хірургічні методи.
  • Опіки 3-4 ступеня, біль яких посилюється під час обробки ран.
  • Защемлення статевого нерва і статева невропатія викликають сильні болі в області промежини, які посилюються при найменшій фізичній напрузі.
Читайте також:  Роль японського колагену в таблетках для підтримки здоров'я суглобів – Japan Trading

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЯК ЗМЕНШИТИ БІЛЬ М’ЯЗІВ ПІСЛЯ ТРЕНУВАННЯ

ГОЛОВНИЙ І ЛИЦЬОВИЙ БІЛЬ

ЧОМУ БОЛИТЬ СПИНА: 10 ПРИЧИН ТА ШЛЯХІВ ВИРІШЕННЯ