Це в буквальному сенсі удар по мізках. І не тільки.

Відразу скажемо: якщо у вас здорова печінка і ви не плануєте вживати алкоголь понад здорової міри, заважайте що і з чим хочете. У світі існують десятки коктейлів на основі горілки і пива — той же «Московський мул» або «Бойлермейкер» (про знаменитий «Йорж» навіть згадувати не будемо). І повірте, їх придумали зовсім не для того, щоб вас убити.

Проте змішувати пиво з горілкою треба все-таки обережно. Якщо ви не готові обмежуватися мінімалістичним коктейлем, а збираєтеся натурально запити стопочку пінистим напоєм, читайте, чому цього робити не варто.

Причина 1. Удар по мізках

Вся справа в бульбашках. Вони ж вуглекислий газ, який міститься в пенном. Він подразнює стінки шлунка, і в результаті те, що потрапило всередину всмоктується відчутно швидше, ніж зазвичай.

Якщо ви заллєте в роздратований газованою водою (це правило стосується не тільки пива) шлунок горілку, спирт майже миттєво опиниться в крові. Можливо, ви цього і домагалися — не секрет, що «Йорж» вживають як раз для того, щоб швидше сп’яніти. Але ваша печінка явно не буде рада цьому факту.

Справа в тому, що ресурси її обмежені. Швидкість, з якою вона нейтралізує алкоголь, становить приблизно 8 г чистого спирту за годину. У перекладі на обговорювані напої безпечна, посильна для печінки доза становить:

  • для горілки — 25 мл на годину;
  • для пива — 200-250 мл на годину.

Причому ця кількість безпечно при поступовому надходженні. Ідеально, якщо 25 мл горілки подаються у вигляді коктейлю. В цьому випадку ви цедіть напій ковток за ковтком вдумливо, даючи печінки шанс впоратися з роботою. Але от якщо ви вжили стопку горілки, а потім долили в шлунок пива, здорова схема порушується.

В кров блискавично потрапляє доза алкоголю, з якою печінка впоратися не в змозі. І спирт, який вона не переробила, розноситься по інших органах. У тому числі у великій кількості потрапляє в мозок, де порушує зв’язки між нейронами в областях, що відповідають за прийняття рішень, настрій, поведінку, здатність керувати рухами.

І мало того, що після «Йоржа» ви майже моментально втрачаєте контроль над собою. Організм сприймає збій в роботі мозку як загрозливе життю отруєння. І запускає процеси очищення. Простими словами: після горілки з пивом, напевно, з’являться нудота і блювота. А бонусом до них — сильне запаморочення і головний біль. І це триватиме до тих пір, поки зв’язки між нейронами не відновляться.

Причина 2. Удар по печінці

Пиво і горілка — це різні типи спиртовмісних розчинів. Етанол в пиві утворюється в результаті бродіння. В горілці — завдяки дистиляції чи ректифікації. Обидва цих процесу досить складні, а після них в кінцевому продукті залишаються певні домішки, яких тим більше, чим нижче якість алкоголю. Їх переробкою і виведенням з організму теж займається печінка.

Якщо ви запиваєте горілку пивом, спектр домішок, які необхідно нейтралізувати органу, збільшується. Відповідно, навантаження на нього зростає.

Печінка, яка і без того «задихається» від кількості алкоголю в крові, змушена перенапружуватися. Нічим хорошим це не закінчується. Ні в короткостроковій (похмілля від горілки з пивом точно буде більш нищівною, ніж зазвичай), ні в довгостроковій (слово «цироз» вам напевно знайоме) перспективі.

Чи адекватна це плата за можливість сьорбнути “Йоржа”, вирішувати тільки вам. Але фізіологія все-таки проти.

Наукові джерела:

  • Alcohol concentration and carbonation of drinks: the effect on blood alcohol levels., source
  • Alcohol units, source
  • Alcohol and Neurotransmitter Interactions, source
  • Learn more about Vodka, source