Мова та комунікація – це справжнє мистецтво у людській культурі. Важливість спілкування важко переоцінити. Адже людина – це соціальна істота, тому людське щастя та добробут безпосередньо залежить від спілкування з іншими людьми. Навіть ті люди, яким властива інтроверсія, зазвичай потребують спілкування та підтримки з боку оточуючих, особливо у важкі для себе часи. Безпосередньо лікування також починається з комунікації між лікарем та пацієнтом. Люди, які борються з тяжкими захворюваннями, часто звертаються за психологічною допомогою. Адже важливою складовою для лікування є стабільний психічний стан, моральна підтримка з боку близьких, друзів, а також кваліфікованих фахівців. Адже слово лікаря також може бути ролі лікувального чинника. По-справжньому хороший результат дає поєднання щирих, відкритих людських відносин між пацієнтом, який довіряє лікарю, та фахівцем, який не просто вміє, а й любить спілкуватися з пацієнтами.

Як підтримати рідних та близьких

Такій очевидній, на перший погляд, речі, як уміння підтримувати рідних та близьких, також треба вчитися. Якщо людина пережила тяжке потрясіння, смерть близького або дізналася про свій страшний діагноз, важливо пам’ятати, що перша реакція – це заперечення, або шок. Так чи інакше, індивід буде нездатний адекватно реагувати на потрясіння. У перші дні не чекайте раціональних дій від людини – адже на даний момент його психіка намагається оговтатися після важкого удару. Стан ступору, бездіяльна апатія чи, навпаки, гнівливість – це нормальна реакція на сильне напруження психіки. Будьте терплячі, не закривайтеся від людини. Незабаром близькій вам людині знадобиться допомога і підтримка. Просто йому необхідно дати трохи часу для усвідомлення того, що відбувається. Потім думки і дії пережив болісний удар долі стають раціональнішими і послідовнішими.

Ще однією реакцією на потрясіння є гнів. Він теж може бути ірраціональним і навіть може бути спрямований на вас, суспільство загалом, життя чи долю. У такому разі, дайте людині виговоритися – їй це допоможе, а вам не варто приймати якісь неприємні слова на свій рахунок. Реакція на важке потрясіння є індивідуальною і залежить від темпераменту, характеру, а також від готовності індивіда до непростих життєвих випробувань. Дайте людині виплеснути свої емоції – це допоможе їй зняти напругу, що приносить дискомфорт.

Намагайтеся підбадьорити близького або друга, але не перестарайтеся. Якщо ви знецінюватимете проблеми або горе іншої людини, вона може від вас закритися у зв’язку з тим, що її не розуміють, не поділяють її горе і намагаються переконати її надіти «рожеві окуляри», коли вони не в змозі допомогти. Вам варто бути поруч, вчасно «підставити плече», підтримати, але не тиснути на людину своїм оптимізмом, щоб не применшувати таким чином її лихо та проблеми. Якщо вам складно знайти правильний баланс між розрадою та оптимізмом або вам важко знайти правильні слова, зверніться за допомогою до психолога. Існує чимало фахівців, які займаються саме такими питаннями і працюють як з людьми, що пережили надмірний стрес, так і з їх оточенням. Вони можуть проконсультувати вас і допомогти вам зрозуміти, що відчуває близька вам людина, а також пояснять вам, як краще поводитися, щоб людина поряд з вами відчувала вашу підтримку і з її допомогою впорався з чорною смугою життя.

Гармонія фізичного та психічного здоров’я

Ефективність лікування як психічних, і фізичних хвороб безпосередньо залежить від довіри людини лікарям та її внутрішнього настрою. Довіра та позитивний настрій допомагають пацієнтові йти на контакт, не нехтувати рекомендаціями лікарів та близьких людей. Так добре слово виступає в ролі фізіологічного лікувального фактора. Негативні емоції можуть провокувати розвиток депресії. А якщо до інших захворювань додається депресія, це значно уповільнює процес одужання і може призвести до загострення інших хвороб.

Простим прикладом зв’язку між емоціями, думками, почуттями та тілом є, наприклад, нудота та запаморочення перед виходом на публіку через невпевненість у собі, внутрішніх невирішених страхів. Або втрата апетиту у зв’язку з тугою або хвилюванням перед непростим випробуванням.

Прямий зв’язок між психологічним та фізичним станом також підтверджує існування психосоматичних захворювань. Найчастіше вони є наслідком хронічного стресу чи депресії. Таким чином, лікування багатьох хвороб має комплексний підхід.

Емоційна підтримка близьких чи спеціаліста безпосередньо впливає на якнайшвидше одужання. Щоб запобігти розвитку хвороб, варто більше приділяти увагу профілактиці. У разі психічних захворювань такою профілактикою є дбайливе ставлення до себе, ретельне спостереження за своїм станом. І, звичайно, регулярні візити до психолога чи психотерапевта.

Здоровий спосіб життя, заняття спортом, правильне харчування, звичайно, не можуть самі по собі позбавити вас хронічних недуг. Проте, такі звичні, але дієві способи дбати про своє здоров’я позначаться позитивно не лише на вашому тілі, а й на вашому психічному стані. Таким чином, комплексні проблеми вимагають їхнього цілісного вирішення. Турбота про психічне та фізичне здоров’я, помножена на підтримку рідних та близьких, обов’язково дасть свої плоди.

Комунікація як метод лікування та профілактики

Лікування психічного здоров’я починається зі спілкування між спеціалістом та клієнтом. Обрати свого психолога спеціаліста – завдання не з легких, проте навіть допомога психолога онлайн – це вже набагато краще, ніж намагатись вирішити свої проблеми самостійно. Саме комунікація допомагає психотерапевту зрозуміти, у стані перебуває ментальне здоров’я людини. Коли йдеться про тяжкі захворювання психіки і лікар-психіатр призначає пацієнту медикаментозне лікування, відстежувати стан людини допомагає саме спілкування з нею. Динаміка процесу лікування безпосередньо залежить від того, чи розповідає людина все своєму лікарю. Таким чином, слово є інструментом, який допомагає здійснювати лікування. Різні тести чи арт-терапія також є частиною комунікації. Групова терапія є одним із найпопулярніших методів лікування. Коли люди, які мають психологічні захворювання, взаємодіють між собою, вони починають ділитися одне з одним своїми почуттями та переживаннями. Але не варто нехтувати й індивідуальною терапією: для пошуку психологів онлайн існує багато сервісів. Робота з психологом допомагає позбутися почуття самотності та нерозуміння з боку оточуючих. Така терапія найчастіше чергується з класичною взаємодією «віч-на-віч» з лікарем, чиїм основним методом, як фахівця у сфері психотерапії також є спілкування. Таким чином, саме вербальне та невербальне спілкування є головним способом боротьби з різними психічними захворюваннями.

Необхідність звичайного людського спілкування та підтримки наочно демонструють дієвість таких простих, але надійних ліків, як слово. Проведення часу з друзями та близькими навіть без досвідченої руки психотерапевта вже може дати свої плоди у боротьбі з депресією, тривожністю та іншими неприємними хворобами. Втрата контактів має негативний вплив, б’є по здоров’ю, позбавляє життя фарб, породжує хворобливе почуття самотності. Таким чином, спілкування з близькими, профілактика, регулярний медогляд та здоровий спосіб життя – це комплексна турбота про себе, яка допомагає як запобігати виникненню захворювань, так і ефективно боротися з ними.

*На правах реклами