Коклюш — одне з найпоширеніших інфекційних захворювань. У 2016 році було зареєстровано близько 140 000 випадків зараження. Багато хто думають, що ним хворіють тільки діти, однак це не так. Про те, наскільки небезпечний коклюш і які існують способи профілактики, розповідає лікар-терапевт Дмитро Соловйов.

Як можна заразитися коклюшем

— Збудник коклюшу — бактерія «Bordetella pertussis», вона ж коклюшна паличка. Заразитися можна тільки від іншого хворого, коли той кашляє. Коклюшна паличка — великий пестунчик, вона може жити тільки всередині дихальної системи людини і швидко гине в зовнішньому середовищі (для неї згубне навіть сонячне світло). Так що для зараження потрібен тісний контакт. Наприклад, легко заразитися при звичайній розмові, але якщо ви знаходитеся на відстані трьох і більше метрів від хворого, то ви у відносній безпеці. Втім, якщо у людини немає імунітету до коклюшу, навіть невелика кількість бактерій може легко викликати інфекцію. Саме тому хворобу справедливо вважають дуже заразною.

Хто в групі ризику

Імунітет до коклюшу можна отримати двома способами. Перший — перехворіти цією інфекцією (розвивається стійкий і сильний імунітет, а ризик повторного захворювання йде до нуля). Другий — зробити щеплення. У такому випадку формується більш слабкий імунітет, тому вакцинацію повторюють кілька разів протягом життя. Щеплення не забезпечує абсолютний захист від коклюшу: в окремих випадках захворювання може виникнути, але при цьому буде протікати легше.

Читайте також:  Бронхіт: що робити, якщо кашель не проходить

Таким чином, частіше на кашлюк хворіють діти молодшого віку. Дорослих від інфекції захищає імунітет: вони або перехворіли на кашлюк ще дітьми, або вже отримали всі потрібні щеплення. Однак епізоди захворювання серед дорослих не так вже рідкі: позначається ослаблення імунітету і часті випадки відмови від вакцинації.

Як розпізнати захворювання

Підступність кашлюку полягає в тому, що до настання характерного болісного кашлю його не відрізнити від банальної ГРВІ або бронхіту. З моменту потрапляння збудника кашлюку в організм до перших проявів хвороби, як правило, проходить тиждень. Потім з’являється легке покашлювання, нежить, температура тіла підвищується до 37-38 градусів, розвивається загальна слабкість, може виникати озноб. Ці симптоми турбують ще тиждень, і тільки потім з’являється характерний «гавкаючий» кашель.

Одного разу почувши кашель при коклюші, ви навряд чи його з чим-небудь сплутаєте. Нападоподібний, раптовий і сухий — хворий надовго закашлюється, зрідка встигаючи вдихнути повітря (і то лише для того, щоб продовжити кашляти). Такі напади можуть доводити до блювоти і супроводжуватися сильною напругою: як м’язовою, так і психологічною. Вони можуть провокуватися різноманітними зовнішніми чинниками: їжею, втомою, стресом.

Тривалість кашльової фази кашлюку може досягати місяця (часом і більше). У маленьких дітей коклюш протікає більш швидко і важко, а серед підлітків і дорослих трапляються атипові, більш легкі форми хвороби. Бувають і затяжні випадки, при яких кашель не відпускає кілька місяців.

Читайте також:  Бронхіт: що робити, якщо кашель не проходить

Незважаючи на те що існують лабораторні аналізи (в тому числі посів мазка із задньої стінки глотки або визначення антитіл до кашлюкової палички в крові), що підтверджують діагноз коклюшу, вони нерідко дають псевдонегативний результат. Тому основним методом діагностики кашлюку служить клінічний метод — тобто постановка діагнозу на підставі характерних симптомів та огляду хворого.

Кашель

Як лікувати коклюш

Так як коклюш викликають бактерії, то при лікуванні використовуються антибіотики. Підходять навіть найпростіші ліки групи пеніцилінів — коклюшна паличка чутлива до них. Однак проблема в тому, що на ранній стадії симптоми коклюшу відрізняються від застуди, через що в перші дні хвороби антибіотики призначаються рідко. Після початку сильного кашлю ефективність антибіотиків різко знижується. Справа в тому, що кашель при коклюші, який розігрався так званого центрального походження: за час хвороби виникає сильне роздратування кашльового центру в головному мозку, воно не стихає навіть при повному позбавленні організму від збудника. Для полегшення симптомів призначаються ліки, що допомагають зняти сухий кашель. У період перебігу захворювання потрібно відлежатися вдома (важливо при цьому не забувати частіше провітрювати приміщення) — зовнішні чинники часто провокують напади кашлю. До того ж у перший місяць хвороби хворий легко може заразити оточуючих.

Чому потрібно звернутися до лікаря

Коклюш — далеко не єдине захворювання, при якому турбує кашель. Цілком може бути, що у пацієнта розвинулась якась інша хвороба: будь то дебют бронхіальної астми або запалення легенів. Багато випадків кашлюку успішно лікуються в домашніх умовах, проте іноді може знадобитися госпіталізація. В особливості це відноситься до ослабленим пацієнтам і маленьким дітям, які погано переносять напади кашлю. У таких випадках кашель буває неймовірно болісний і навіть може становити загрозу для життя. Іноді тимчасово потрібна штучна вентиляція легенів. Не варто недооцінювати небезпеку коклюшу.

Читайте також:  Бронхіт: що робити, якщо кашель не проходить

Як і у випадку з іншими хворобами органів дихання, відновлення відбувається поступово. Сама хвороба може тривати до трьох місяців, але навіть після припинення епізодів кашлю протягом кількох тижнів можуть зберігатися задишка при ходьбі і загальна слабкість.

Як запобігти розвитку коколюша

Лікувати коклюш непросто. Тому використовуються вакцини, що дозволяють створити штучний імунітет проти цієї хвороби і тим самим уберегтися від зараження. В Україні традиційно використовується вакцина під назвою АКДП: її кілька разів вводять дітям у віці трьох місяців, 4,5 місяців, півроку і півтора років. Існує також декілька вакцин іноземного виробництва, які забезпечують хороший імунітет проти коклюшу, однак при цьому мають менше побічних ефектів і легше переносяться.

Крім вакцинації дітей, є варіанти щеплень від коклюшу для вагітних, які дозволяють передати короткостроковий імунітет новонародженій дитині і захистити його від коклюшу протягом перших місяців життя (коли хвороба протікає особливо важко). Втім, в Україні вони поки не поширені.

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News