Менопауза уповільнює обмін речовин, і більшість жінок набирає зайві кілограми.

Говорити про вагу непросто. Всі ми виросли і сформувалися в «дієтичній культурі», тому майже кожна тримає в голові дві умовні величини: скільки у неї «зайвих» кілограмів, і якої ваги вона «повинна бути». Нерідко ці думки поглинають нас повністю, пожираючи радість життя і змушуючи відкладати задоволення на потім, до часу «коли я схудну».

Але, якими б не були стандарти, суспільний тиск або власні ідеали, не варто забувати, що маса — це, перш за все, фізіологічний стан тіла в якому ми живемо. Коли жінки наближаються до менопаузи або вже пережили її, вага починає рости, навіть якщо не змінювався режим харчування або тренувань. Уповільнення обмінних процесів веде до набору кілограмів — зазвичай в діапазоні від 1,5 до 15. В середньому, жінки у віці набирають щороку від 500 грам до 2,5 кілограм.

Ми ні в якому разі не хочемо соромити жінок за їх вагу або розповідати про те, як повинні виглядати їх тіла. Цим успішно займається ціла індустрія, яка бенкетує на наших страхах, комплексах, мріях, і ми дуже сподіваємося, що одного разу ситуація зміниться. Ми віримо, що будь-яке тіло заслуговує поваги і любові, а почуття власної гідності не пов’язане з розміром штанів.

Читайте також:  Дефіцит цих 4-х вітамінів призводить до ризику діабету та його ускладнень

Але ми надали б жінкам ведмежу послугу, уникаючи обговорення медичних аспектів, пов’язаних з надмірною масою тіла. Спробуємо дотримати баланс.

Що говорить медицина?

Швидше за все, ви вже чули про те, що ожиріння стає загальносвітовою проблемою. Аналіз статистики за десять років показує, що до 2016 року частка дорослих з ожирінням зросла на третину. Примітно, швидкість приросту помітно у дорослих вище, ніж у дітей, хоча саме про «епідемії дитячого ожиріння» зазвичай сурмлять заголовки.

Приймати своє тіло вкрай важливо, адже у нас не буде іншого. Але це не означає, що його стан не можна змінити в кращу сторону, адже зменшення маси тіла веде до зниження багатьох ризиків і підвищення якості життя.

Читайте також:  Щоденне пиво може довести до серцевої недостатності

Відносно недавно завершилися дослідження, що виявили зв’язок ожиріння і деменції. Також зайва вага є негативним фактором для розвитку раку молочної залози у жінок старше п’ятдесяти. Зрозуміло, велика частина ризиків виникає через вік і генетичної схильності, але ці аспекти змінити неможливо, в той час, як вага піддається контролю.

Ожиріння пов’язане з підвищеним ризиком багатьох видів онкології

  • рак прямої кишки
  • рак матки
  • рак нирки
  • рак мозку
  • рак стравоходу
  • рак підшлункової залози
  • рак жовчного міхура
  • рак щитовидної залози
  • рак ендометрія (для якого ожиріння — фактор ризику номер один)

Також ми знаємо, що ожиріння збільшує ризик серцево-судинних захворювань і діабету 2 типу. Надмірна вага створює додаткове навантаження на суглоби, з часом руйнуючи їх, і є спусковим гачком для припливів при менопаузі.

Що з цим робити?

У сучасному світі їжа не просто доступна, вона достатня і коштує зовсім недорого (якщо порівнювати з довгими століттями існування людства). Найчастіше їжа перероблена незліченну кількість разів, рафінована, висококалорійна і настільки ретельно продумана харчовими технологами, що швидше нагадує наркотик, ніж паливо. Здавалося б, досить купувати цільні продукти і готувати самостійно, але це, на жаль, досить утопічно при сучасному ритмі життя, що поглинає весь наш час.

Читайте також:  Ось чому "сови" більше схильні до тривожності, ніж "жайворонки"

Сьогодні рекомендації дослідників можна звести до досить простого девізу: “їжте не надто багато, в основному, рослинну їжу”. Весь. Для початку цього вистачить.

Якщо ви готові перейти до наступного кроку, то нехай це будуть фізичні вправи. Почніть рухатися. Зовсім необов’язково годинами пихкати в спортзалі, досить ходити, грати з дітьми та онуками, вигулювати собаку і вибирати піші прогулянки замість зайвої поїздки на машині або маршрутці.

Вам не потрібно бути досконалою, ви вже досить гарні. Важливий не результат, а процес, то, наскільки завтра ви станете міцнішою, здоровішою і енергійнішою, ніж були вчора. Світ завжди готовий поставити для вас планку вище, але чужі стандарти можна відкинути разом з нав’язаним почуттям провини і насолоджуватися власним прогресом.

Джерело: healthywomen.org